Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Kripto Kripto Para Dünyasındaki Düşüşe Rağmen Yeni Yatırımcılar Geliyor

  • Konbuyu başlatan Bilgehan Bilge
  • Başlangıç tarihi
DİKKAT ! Kripto para piyasası kontrol veya tahmin edilebilir değildir. Anlık değişimler ile kazanç elde edebileceğiniz gibi, ciddi mali zararlar ile karşılaşabilirsiniz. Aşağıdaki içerik konuyu başlatanın sorumluluğunda ve bilgilendirme amaçlıdır. Ticari tavsiye değildir.!
B

Bilgehan Bilge

Misafir
kriptoblogu_kriptopara.jpg

2021 sonundaki 69 bin dolar seviyesinden son 6 ay içinde 17600 seviyelerine kadar düşen Bitcoin, yatırımcısını son 6 ayda pek mutlu etmedi. Aynı dönemde Avax gibi çokça popüler bazı altcoinler dolar bazında yüzde 90’a yakın değer kaybetti. Kriptrade CEO’su Savaş Divanlıoğlu son dönemdeki düşüşe rağmen Bitcoindeki yatırımcı sayısının arttığına dikkat çekerek, Türkiye’de ve dünyada kripto para piyasasının son durumunu anlattı.


Son 6 aydaki düşüşe rağmen yatırımcı sayısı artıyor​


Kripto para piyasalarındaki genel düşüşe rağmen yatırımcıların bu sektöre olan ilgisi her geçen gün artıyor. Coinmarketcap verilerine göre, son dönemde 24 saatte TRY cinsi yapılan işlem hacmi yaklaşık 600-650 milyon USD seyrediyor. Özellikle de enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi sonucu döviz kurlarındaki hareketlilik sonrası yatırımcıların ilgisi, kripto piyasasındaki genel düşüşe rağmen gün geçtikçe artıyor.

Türkiye’de yaklaşık 6 milyon kişi kripto para sahibi olabilir​


Türkiye’de yaklaşık 6 milyon kişinin kripto para sahibi olduğu tahmin ediliyor. Chainalysis raporuna göre, küresel bazda kripto benimsenme oranı 2021 yılında 880% oranında artmış durumda. 2019 yılına göre ise bu oran yaklaşık 23 kat seviyesinde yükselmiş. Dünyada kriptoya en çok ilgi gösteren ülkeler sıralamasında Nijerya, Tayland ve Filipinler gibi ülkeler yer alıyor. Bu ülkeleri sırasıyla Vietnam, Türkiye, Arjantin, Güney Afrika, İsviçre, Kenya ve Malezya izliyor.

Bazı firmalar kripto para ile ödeme almaya başladı​


Kripto paranın günlük hayatın içinde kullanımı konusu için yasal düzenlemeler gerektiğinden bahseden Divanlıoğlu, “Günlük kullanım için birçok altyapı çalışması olsa da yasal düzenleme en önemli unsur olarak göze çarpıyor. Düzenleme ile desteklenen kripto paraların günlük kullanımının yaygınlaşmasının hızlı bir şekilde olması beklenirken, tersi durumda ise oldukça zor.” dedi.

Geçtiğimiz aylarda Gucci gibi firmalar, ödeme aracı olarak Bitcoin ve belli başlı kripto paraları kabul etmeye başladıklarını açıkladı. Metaverse dünyasında ise birçok marka ve hatta bankanın ofis açtığı ve ürünlerini pazarladıkları yakın zamanda açıklandı.

Yasal süreçle yatırımcıların korunması sağlanacak​


Regülasyon sürecinin tamamlanarak yatırımcıların korunması gerektiğini aktaran Savaş Divanlıoğlu, “Kripto paranın gidişatına yön verecek konu yasal düzenlemeler. Regülasyon süreci halen işliyor ve yasalaşmasının ise yakın zamanda hayata geçmesi bekleniyor. İnovasyonu destekleyen regülasyonlar hayata geçtikten sonra birçok şirketin ve bankanın da bu sürece dahil olması çok kısa zaman içinde olacaktır. Bankacılık sistemi, sektör için kritik öneme sahip çünkü bankaların dahil olması, tüm ekonomik aktörlerin de kripto dünyasına az ya da çok dahil olmasının önünü açacaktır.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!Kripto Para Dünyasındaki Düşüşe Rağmen Yeni Yatırımcılar Geliyor yazısı ilk önce Türkiye'nin Kripto Blogu | En Güncel Kripto Para Haberleri üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : Kripto Blogu
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.