Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forum'a kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kıyafet Bakım Rehberi

N

Nevin E.

Misafir
O çok severek aldığınız kıyafetlerinizin zamanla renk kaybına uğrayıp, kalitesinin bozulması, esnemesi herkesin karşılaştığı sorunların başında geliyor. Bir de son zamanlarda gelen zamlarla yeni kıyafet almanın da zorluğunu yaşıyoruz. Peki ama kıyafetlerin daha uzun olmasını nasıl sağlarız? Bu yazımızda kıyafetlerin uzun ömürlü kullanımı için kıyafet bakım rehberi hazırladık. Eğer siz de kıyafetlerinizi ilk günkü gibi kalmasını istiyorsanız kıyafet bakım rehberi tam sizin için!

1.png

Renge Göre Gruplama​


Yıkamayı düşündüğünüz çamaşırları beyazlar, açık renkliler, renkliler ve koyu renkliler olarak gruplayabilirsiniz. Bu gruplama ile lacivert bir gömleğinizin açık pembe tişörtünüzün rengini bozmasını engellersiniz.

2.png

Kumaşa Göre Gruplama​


Çamaşır makinesinde program seçimi için de kıyafetlerinizin etiketlerinden faydalanabilirsiniz. Sentetik, pamuklu, ipek, kaşmir ve yünlü çamaşır gruplarını genellikle bir arada yıkamaya özen göstermelisiniz. Kumaşa göre yapılan gruplama ile su sıcaklığı ve çamaşır makinesinin sıkma derecesini kumaş yapısına uygun olarak ayarlayabilirsiniz. Renkli çamaşırlarınızın renk kaybını önlemesine ek olarak kumaş dokusunun da zarar görmesini de engelleyen programları tercih edebilirsiniz.

Yıkama Derecesine Göre Gruplama​


Renkli çamaşırlar genellikle 40°, 30° ve soğuk suda yıkanabilir. Ancak hangi sıcaklığı tercih edeceğinize net bir şekilde karar vermek için her bir grup içerisindeki kıyafetlerin etiketlerini kontrol edebilirsiniz. Eğer derece farklılıkları varsa aynı anda yıkamayı düşündüğünüz çamaşırlar arasındaki en düşük sıcaklığı tercih etmelisiniz.

3.png

Leke Çıkarıcı Kullanacaksanız Talimatlara Uyun​


Birçok leke çıkarıcı, yanlış kullanım nedeni ile çamaşırların renklerini ağartabilir. Renk ağarmasıyla karşılaşmamak için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz.

  • Leke çıkarıcıyı satın alırken içeriğini ve kullanım talimatlarını mutlaka okuyun. Renkli çamaşırlara uygun olduğundan emin olun.
  • Satın aldığınız leke çıkarıcıyı talimatlara uygun şekilde lekeli bölgeye uygulayabilirsiniz. Mümkün olduğunca talimatlara bire bir uymanız, renkli çamaşırlarınızın renklerini koruyabilmesini sağlar.
  • Daha sonra çamaşır makinesinde, etiketinde önerilen yıkama koşullarında yıkayabilirsiniz.

Renk Verip Vermediğini Kontrol Edin​


Bir kıyafeti ilk kez yıkayacaksanız ve renk verme ihtimali olduğunu düşünüyorsanız, diğer çamaşırlarınızı hiç tehlikeye atmadan etiketindeki yıkama önerileri doğrultusunda tek başına yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinesi çalışırken aralıklarla kontrol ederek kıyafetin suya renk verip vermediğini kontrol edebilir, eğer vermemişse sonraki yıkamalarda gönül rahatlığı ile diğer çamaşırlarınızla yıkayabilirsiniz.

4.png

Renkli Çamaşırları Kuruturken Güneşe Maruz Bırakmayın​


Renk çamaşırların temizliğinde önemli bir konu da kurutma şekli ve yeridir.

  • Kurutma makinesi kullanıyorsanız, kıyafetlerinizin etiketlerini inceleyerek kullanıma uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Açık havada kurutuyorsanız, mümkün olduğunca güneşten uzak tutmalı ve gereğinden fazla süre bekletmemeye özen göstermelisiniz. Rüzgara ve güneşe uzun süre maruz kalan çamaşırlarınızın renkleri solar ve dokusu yıpranır.

Tüm önerileri, deterjanların kullanım şekillerini ve kıyafetlerinizin etiketlerini inceleyerek kendinize kolaylıkla yol haritası çıkarabilir, çamaşırlarınızın renklerini ve dokularını uzun süre koruyabilirsiniz.

kynk: Giysi Bakım Rehberi

The post Kıyafet Bakım Rehberi appeared first on Eldori Blog.

Kaynak : Eldori
 

Benzer konular

Reklam