Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Jenerik Domain Nedir? Jenerik Domain Ne Kadar Değerlidir?

Ruşen

Moderator
Yönetici

Jenerik Domain Nedir?​

Domain (alan adı) piyasasında bir çok kavram olduğunu fark ettim ve Jenerik domain olarak nitelendirilen alan adlarının gerçekten değerli olduğunu düşünüyorum. Ezberde kalması, temel fikir uyandırması gibi bir çok özelliği üzerinde bulunduruyor diyebilirim.

SEO-Uyumlu-Domain.png

Bir domainin Jenerik olarak kabul edilebilmesi için öncelikle çekim eki almamış ve tek kelimeden oluşması gerektiğinin altını çizebilirim. Yalın haldeki kelimelerin kökleri veya yapım eki alarak yeni anlam kazanmış anlamlı tek kelimeler jenerik domain olarak değer kazanmaktadır.

Domainin jenerik olabilmesi için;​

1. Domainin tek kelimeden oluşması gerekmektedir.
  2. Jenerik domain olabilmesi için bu kelimenin bireysel olarak bir anlam ifade etmesi gerekmektedir.
  3. Jenerik domainlerin uzantısına dikkat edilmemektedir. Sadece domain ismi değeri belirlemektedir.
  4. İstisnai Jenerik domainler bulunmaktadır. Bir domain isminin istisnai jenerik domain olabilmesi için, bir kaç ufak ayrıntı bulunmaktadır.​
    • Çok kullanılan ama bireysel olarak Türkçe anlamı olmayan kelimeler, örnek vermek gerekirsek, Türkçe bağlaçların tamamı jenerik domain olarak kabul edilebilir "gibi" , "hatta" , "hem" verilebilecek örneklerden birkaçıdır.​
    • İngilizce kısaltmalar ile değer ve anlam kazanan kelimeler. Örneğin; "destek.com" jenerik domaindir, "edestek.com" veya "e-destek.com" istisnai jenerik domainlerden biridir. "bilet.com" ile "e-bilet.com" aynı mantıkla istisnai jenerik domain olarak kabul edilebilir.​

Jenerik domain değer hesaplaması;​

Domain ticareti ile ilgilenmeyi planlayan ve jenerik domain biriktiren arkadaşların dikkat etmesi gereken bir çok husus bulunuyor. Bu konuyla alakalı, daha bilgili forum üyelerimiz var umarım en kısa sürede yeni konu açarak detaylı bilgilendirme rehberi oluşturacaklardır. Benim bu konuyla alakalı söylemek istediklerim aslında çok kısıtlı.

Jenerik domain değerini hesaplarken, alıcının bu domain için ne kadar uygun olduğunu değerlendirmeniz gerekmektedir. Yine araştırma yaparken karşıma çıkan ve en yüksek rakama satılmış domainler listelerine göz atarken denk geldiğim "voice.com" domaini dikkatimi çekti.

Voice.com aslında Jenerik domaindir. Türkçesi "ses" anlamına gelmektedir. Godaddy tarafından paylaşılan en pahalı 20 domain listesinde yer alan ve 30 milyon dolar karşılığında satışının yapıldığı belirtilen domaini incelediğimizde sadece basit bir hoş geldiniz sayfasının olduğu görünüyor. Sitede görüntüleyebileceğiniz tek metin "gelişmekte olan içerik oluşturucular için bir NFT platformu" olarak karşımıza çıkıyor.

Theaa

Uzman Üye
Uzman Üye
Bu bilgileri sadece internetten okuyarak edindiğim birkaç saatlik bilgine dayanarak mı yazıyorsun? Vallaha inanmam, bence sen bizi kandırıyorsun. 😳

Metaren

Administrator
Yönetici
Bilgiyi nereden aldın bilmiyorum ama hatalı, yetmez gibi iki kez üzerine basa basa, altını çize çize yanlışını gözümüze sokmuşsun 😁

Jenerik domain'in tek kelimeden oluşmasının zorunluluğu yok. Tek kelimeden oluşan alan adı tabii ki daha değerli ama iki veya daha fazla kelimeden de oluşan jenerik domainler olabilir. Buradaki kural, kelimenin yalın haliyle sözlüklerde yer alabilecek bir anlama sahip olmasıdır.

Örneğin;

telefon-com - jenerik domaindir.
ceptelefonu-com - jenerik domaindir.
androidtelefon-com - jenerik domain değildir !

Ruşen

Moderator
Yönetici
Bilgiyi nereden aldın bilmiyorum ama hatalı, yetmez gibi iki kez üzerine basa basa, altını çize çize yanlışını gözümüze sokmuşsun 😁

Düzenletebilirsiniz sayın kurucu! Ayrıca madem okudunuz içeriği, size ithafen yazmış atmış olduğum taşı da okumuşsunuzdur. Forum ziyaretçilerimize daha kaliteli bilgi sunabilmemiz için engin tecrübelerinizi bizimle paylaşmanızı rica ederiz !

Domain ticareti ile ilgilenmeyi planlayan ve jenerik domain biriktiren arkadaşların dikkat etmesi gereken bir çok husus bulunuyor. Bu konuyla alakalı, daha bilgili forum üyelerimiz var umarım en kısa sürede yeni konu açarak detaylı bilgilendirme rehberi oluşturacaklardır. Benim bu konuyla alakalı söylemek istediklerim aslında çok kısıtlı.

Metaren

Administrator
Yönetici
Düzenletebilirsiniz sayın kurucu! Ayrıca madem okudunuz içeriği, size ithafen yazmış atmış olduğum taşı da okumuşsunuzdur. Forum ziyaretçilerimize daha kaliteli bilgi sunabilmemiz için engin tecrübelerinizi bizimle paylaşmanızı rica ederiz !
Konuyu uzatmasak? Savaş çıkartmak için yapmadım yorumu, bilgi edinerek konuyu revize edebilirsin diye yorum olarak yazdım. Kötü bir niyetim yok 😁 🤷‍♂️

Ruşen

Moderator
Yönetici
Konuyu uzatmasak? Savaş çıkartmak için yapmadım yorumu, bilgi edinerek konuyu revize edebilirsin diye yorum olarak yazdım. Kötü bir niyetim yok 😁 🤷‍♂️

Birde kötü niyetin olsaydı ! ! ! Düzeltmiyorum konuyu, Jenerik domain ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler yorumlara da baksınlar bir zahmet..

Theaa

Uzman Üye
Uzman Üye
Jenerik domainlere birkaç örnekte ben vereyim tartışma ortamını kapatalım.

kundura.[domain uzantısı]
araba.[domain uzantısı]
kitap.[domain uzantısı]
galip.[domain uzantısı]
seckin.[domain uzantısı]
jenerik.[domain uzantısı]

Metaren

Administrator
Yönetici
Jenerik domain piyasasına, yüksek popülaritedeki Com.TR , Net.TR ve Org.TR uzantıları evrak ihtiyacı olmadan giriş yapacak! Trabis'in aktif edilmesiyle, jenerik domain uzantılarına 3 yeni rakip girmiş olacak ve piyasada hareketlilik artacak gibi duruyor. Trabis hakkında bilgi paylaşımı yaptığımız ve birkaç önemli soruyu yanıtladığımız içeriği inceleyebilirsiniz.

Ruşen

Moderator
Yönetici
Bu konuyu oluştururken ne emekler vermiştim. Bizim ekip dışından hiçbir ziyaretçi bir katkıda bulunmamış veya soru sormamış.. Ne kadar kırıcı!!