Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forum'a kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İran’da Bitcoin Madencilik Yasağını Kaldırdı!

E

elif tanriverdi

Misafir
Elektrik kesintileri nedeniyle mayıs ayında yasaklanan Bitcoin madenciliği İran’da yeniden başladı. Özellikle kaçak madenciliğin yoğun bir şekilde yapılan ülkede; başkent Tahran’daki elektrik kesintilerinin nedeniyle yasak gelmişti.

Eski devlet başkanı Hassan Rouhani, eylül ayı sonuna kadar madencilik faaliyetlerinin yasaklandığını açıklamıştı. Şimdi ise Bitcoin madenciliği resmen tekrar başladı.

Ülkede kaçak madencilik faaliyetlerinin, lisanslılara oranla çok daha fazla olmasına rağmen yaşanan kesintilerden bu madenciler de sorumlu tutulmuş ve sonunda yasak gelmişti. İran’daki madencilik operasyonlarının %85’inin kaça olduğu belirtiliyor. Bundan sonra ise lisanslı madenciler hiçbir sorun yaşamadan faaliyetlerini sürdürebilecekler.

Bu haftanın başında ülkenin güvenlik güçleri ummalı bir operasyon başlattı. Terk edilmiş fabrikalar ile evler de dahil olmak üzere birçok yerde ASIC cihazları ele geçirilmişti. En çok ses getiren operasyon ise Tahran Borsası binasında bulunan cihazlar oldu.

2018’den bu yana borsanın CEO’luğunu yapan Ali Sahraee görevinden istifa etmişti. Borsadan yapılan resmi açıklamaya göre cihazların araştırma projesi için orada bulunduğu belirtilmişti.

Kaynak : Kripto Blogu
 

Benzer konular

Reklam