Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Instagram, akışta TikTok benzeri tam ekran videoları test ediyor

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Geçtiğimiz yıllarda TikTok'u kopyalayarak Reels içerik formatını hayata geçiren Instagram, şimdi de tam ekran videolar üzerinde çalışıyor. Şirket, tam ekran videolara özel bir akış özelliğini test ederken, güncellenmiş bir gezinme çubuğunu da test kullanıcılarının ilgisine sunuyor.

Test süreci şu an için sınırlı sayıda kullanıcı ile gerçekleşiyor. Meta sözcüsü Seine Kim'in aktardıklarına göre, bu özellik Instagram'ın TikTok ile rekabetinde öne çıkması için tasarlandı.

Test kullanıcıları, akışta gezinirken, videoları tam ekran boyutunda izleyebilecek. Yine de bu yeni tasarımda kullanıcıların alttaki gezinme çubuğunu görmeye devam edeceğini belirtelim. Aynı şekilde video açıklaması, favori ve yorum özellikleri videonun alt kısmında görünürlüğünü sürdürürken, Instagram logosu beğeni, sohbet ve içerik paylaşım butonları videonun üst kısmında yer alacak.
Hatırlarsanız Mayıs başında akışta gerçekleşecek değişiklikleri paylaşan Adam Mosseri, tam ekran videolardan söz etmişti. Bu bağlamda Instagram'ın akışta tam ekran video izleme özelliğini yayına almak konusunda kararlı olduğunu söyleyebiliriz.

📣 Testing Feed Changes 📣

We’re testing a new, immersive viewing experience in the main Home feed.

If you’re in the test, check it out and let me know what you think. 👇🏼 pic.twitter.com/dmM5RzpicQ

— Adam Mosseri (@mosseri) May 3, 2022Aslında Instagram lideri Adam Mosseri'nin açıklamalarını düşünürsek, bu kararlılık hiç de şaşırtıcı değil. 2021 sonunda 2022 hedeflerini açıklayan Mosseri, Instagram'ın video odağını ikiye katlayacağını belirtmişti. Ayrıca Mosseri video odağını açıklarken "Biz artık bir fotoğraf paylaşım uygulaması değiliz." ifadesini kullanmıştı.

Mark Zuckerberg ise dün yaptığı Instagram paylaşımında fotoğrafların hala Instagram'ın önemli bir parçası olduğunu açıkladı. Zuckerberg, akışta tam ekran özelliğinin fotoğraflar için de yayına alınacağını duyurdu.

Instagram, TikTok ile rekabet edebilmek adın tüm uygulamayı yeniden düzenliyor diyebiliriz. Bu anlamda geçmişte Adam Mosseri'nin TikTok ve Instagram hakkında yaptığı yorumu hatırlamakta fayda var. Twitter paylaşımında TikTok ve Youtube'u "Dev" olarak tanımlayan Mosseri, "sandığınızdan daha zayıfız" ifadesini kullanmıştı.

Zira yalnızca Instagram değil, Facebook da TikTok'un kullanıcı tabanından rol çalmaya hazırlanıyor. Facebook, ana akışının, sayfalardan, içerik oluşturuculardan ve henüz takip etmediğiniz kişilerden önerilen içeriği vurgulayacak büyük bir tasarım değişikliği üzerinde çalışıyor.

Her ne kadar şirket, çatı şirketinin ismini Meta olarak değiştirip, gözünü VR odaklı bir Metaverse'e çevirmiş olsa da; sosyal ağlar arasındaki rekabet hala Facebook uygulama ailesinin odak noktası.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.