Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi İnşaat odaklı robotik girişimi Monumental, Plural ve Hummingbird liderliğinde 25 milyon dolar yatırım aldı

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
İnşaat sektöründe iş gücü, maliyet ve sürdürülebilirlik sorunlarına çözüm getirmeyi amaçlayan robotik girişimi Monumental, Plural ve Hummingbird liderliğinde 25 milyon dolar yatırım aldı. Tura Northzone, Foundamental ve NP-Hard Ventures'ın yanı sıra melek yatırımcılar da katıldı.

Alınan yatırım, Monumental'ın donanım ve yazılım mühendislerinden oluşan ekibini büyütmesine, Avrupa'daki şantiyelerde kullanabileceği robot sayısını artırmasına ve robotların yönetebileceği blok ve inşaat görevlerinin türünü çeşitlendirmesine yardımcı olacak.

Salar al Khafaji ve Sebastiaan Visser tarafından hayata geçirilen Monumental, inşaat robotları üretiyor. Girişimin küçük, elektrikli, çevik, otonom kara araçları şantiyelerin engebeli arazisinde serbestçe hareket ederek müteahhitlerin iş gücü sıkıntısı ve artan maliyetlerle başa çıkmasına yardımcı oluyor.

Avrupa genelinde, ülkelerin yarısından fazlası ciddi bir duvar ustası açığıyla karşı karşıya. Sadece Birleşik Krallık'ta, 2025 yılına kadar her yıl ihtiyaç duyulan 300 bin konutu inşa etmek için 75 bin duvar ustası açığı olduğu tahmin edilirken, 82 milyon Avrupalının uygun fiyatlı konut eksikliği nedeniyle aşırı yük altında olduğu ve evsiz kalma riski altında olduğu söyleniyor. Tüm bunlar global inşaat sektöründe üretkenliği engelliyor.

Monumental'ın robotları ise bu ihtiyaçları çözmek için üretildi. Gelişmiş sensörler, son teknoloji bilgisayar görüşü ve küçük vinçlerle donatılan her Monumental robotu, tuğla ve harcı, endüstriyel ve konut duvarlarına insan düzeyinde hassasiyet, doğruluk ve verimlilikle yerleştirebiliyor. Her biri Monumental'ın yapay zeka destekli yazılımı Atrium tarafından çalıştırılıyor.

Hollanda'daki pilot testlerin ardından Monumental, 2023 yılında bir ofis ve depo binası için ilk büyük ölçekli, 15 metrelik cephesini tamamladı. O zamandan bu yana robotlarını sosyal konutlar da dahil olmak üzere birçok başka projede kullandı ve girişimin 25 yüklenici şirket ile ortaklığı bulunuyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.