Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Hugging Face'in 8 milyar parametreye sahip yeni açık kaynak görsel dil modeli: Idefics2

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
2023 yılında DeepMind'ın teknolojisini kullanarak Idefics görsel dil modelini piyasaya süren Hugging Face, şimdi de modelin yeni yükseltmesi Idefics2 ile karşımızda. Idefics2, daha küçük bir parametre boyutu, açık bir lisans ve geliştirilmiş Optik Karakter Tanıma (OCR) yeteneklerine sahip.

Model kıyaslamaları​


Bilmeyenler için Idefics'in metin ve görüntü istemlerine yanıt verebilen genel bir çok modlu (multimodal) model olduğunu belirtelim. Idefics 80 milyar parametre boyutuna sahipken, Idefics2, 8 milyar ile Idefics'in onda biri boyutunda. Bu anlamda Idefics2, DeepSeek-VL ve LLaVA-NeXT-Mistral-7B ile karşılaştırılabilir.


Öte yandan Hugging Face'in paylaştığı bilgilere göre Idefics2, Görsel Soru Yanıtlama kıyaslamalarındaki performansı ile LLava-Next-34B ve MM1-30B-chat gibi çok daha büyük modellerle rekabet edebiliyor.


Idefics2'nin öne çıkan yetenekleri​


Idefics2, görüntülerle ilgili soruları yanıtlayabilirken, görsel içeriği tanımlayabiliyor ve birden fazla görüntüye dayanan hikayeler oluşturabiliyor. Bununla beraber model, belgelerden bilgi çıkarabiliyor ve temel aritmetik işlemleri gerçekleştirebiliyor.

Paylaşılan bilgilere göre Idefics2, hem 980 x 980 piksele kadar doğal çözünürlükte hem de doğal en boy oranlarında daha iyi görüntü manipülasyonu sunuyor. Böylece görüntülerin sabit boyutlu bir kare oranına uyacak şekilde yeniden boyutlandırılması gerekmeyecek.

Modelin OCR yetenekleri ise bir görüntü veya belgedeki metnin yazıya dökülmesinden elde edilen veri entegrasyonu yoluyla geliştirildi. Hugging Face ekibinin ayrıca Idefics'in grafikler, şekiller ve belgeler üzerindeki soruları yanıtlama becerisini de geliştirdiğini belirtmekte fayda var.

Eğitim verileri​


Hugging Face, Idefics2'yi eğitmek için Mistral-7B-v0.1 ve siglip-so400m-patch14-384 gibi açık veri kümelerinin bir karışımını kullandı. Ayrıca kullanılan veri kümeleri kapsamında Wikipedia ve OBELICS kaynaklı web belgeleri, Public Multimodal Dataset ve LAION-COCO kaynaklı resim açıklamaları çiftleri yer aldı. Buna ek olarak PDFA (en) ve IDL'nin yanı sıra işlenmiş metin olarak tercüme edebileceğimiz Rendered-text, ve WebSight kaynaklı resimden koda (image-to-code) verileri kapsayan OCR verileri de kullanıldı.

Kaynak : Webrazzi
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.