Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

  • Konbuyu başlatan Serap KAYA
  • Başlangıç tarihi
S

Serap KAYA

Misafir
Hindistan cevizi yağı faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Özellikle cilt bakımı ve saç bakımı alanında oldukça etkili olan bir doğal bakım yağıdır. Bunun yansıra Hindistan cevizi yağı yemeklerde tüketilebilir, salatalarınıza eklenebilir, içeceklere mesela özellikle kilo vermek isteyen kişiler kahvesine ekleyerek bu alanlarda da faydalana bilinir. Yiyecek olarak da tüketilmesinde de bir mahsur yoktur. Hindistan cevizi yağı alzheimer hastası kişilerde değer aralığı azalmış LDL kolesterol seviyelerinden beyin fonksiyonlarını iyileştirecek kadar zararsız bir yağ olup birçok konuda vücut için oldukça faydalıdır.

Hindistan cevizi yağı faydaları birçok alanda görülmektedir ve bu doğal yağın faydaları yağın kullanım şekline bağlı olarak değişiklik gösterir. Hindistan cevizi yağının tüketilmesi kolestorolün dengelenmesini sağlar, kan şekerinin düşmesini düzenler ve kilo sıkıntısı çeken kişilerin kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olur. Bunun dışında haricen olarak kullanılır. Saça ve cilde çok iyi gelir. Ayrı cilt problemi çeken kişiler cilt bakımının öncelikle en büyük ve önemli kısmının içerden olduğunu yani sağlıklı beslenmenin bu konuda çok büyük rol oynadığını unutmamalıdır.

Hindistan cevizi yağı faydaları gözle görülecek kadar etkilidir. Saç ve cilt bakımında en basit zahmetsiz ve oldukça etkili yöntemlerden biridir. Hindistan cevizi yağının etkileri kısaca genel olarak şöyledir;

Yüzdeki Zararlı Mikroorganizmaları Yok Eder


Hindistan cevizi yağının yapısında bulunan orta zincirli yağ asitleri yüzün zarar verici mikroorganizmalara karşı korunmasına yardımcı olacak antimikrobiyal özelliklere sahip olmaktadır. Bu da özellikle cilt sağlığının sağlanması için oldukça önemlidir. Selülit, akne, folikülit vb. dahil olmak üzere karşılaşılan, cildi olumsuz etkileyen birçok cilt enfeksiyonu bakteriler veya mantarlardan dolayı kaynaklanmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları Nelerdir

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları

Sivilceler İçin Oldukça Etkilidir


Hindistan cevizi yağının faydaları kişiden kişiye değişir. Kimisi hindistancevizi yağının gözenek tıkayıcı olduğunu düşünür. Ama yapılan kapsamlı ve titiz araştırmalar sonucunda aslında Hindistan cevizi yağının gözenekleri tıkamadığı ve sivilce tedavisine fazlasıyla yardımcı olduğu görülmüştür.

Hindistan cevizi yağı ve içinde bulundurduğu bileşenler vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Bu sebepten akne tedavisinde de gayet başarılı olup, olumlu sonuçlar verir. Ayrıyeten, Hindistan cevizi yağında barınan orta zincirli yağ asitlerinin de antibakteriyel özellikleri vardır ve böylelikle aknenin azaltılmasında oldukça etkin rol oynar.

Daha verimli sonuçlar almak için ve daha etkili şekilde faydalanabilmek için hindistancevizi yağı direk sivilce bulunan bölgelerin olduğu cilde uygulanmalıdır. Ancak bu uygulamayı yapmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekir ve eğer cilt üzerinde açık bir yara varsa bu durumda cildinizdeki sivilcelere doktora danışılmadan kesinlikle hiç bir işlem uygulanmamalıdır.

Cildi Mükemmel Nemlendirir


Akne ve iltihaplanma üzerindeki etkilerinin dışında ilaveten ek olarak, cildinize Hindistan cevizi yağını uygulamak cildin son derece nemlendirilmesine yardımcı olur. Hafif ile orta derecede kuru cilt sahibi olan kişiler tarafından gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan minerallerin sayesiyle cildi nemlendirir. Aynı zamanda nemlendirirken besler ve yumuşaklık sağlar. Ayrıca pullu, kaşıntılı döküntülerle meydana gelen bir cilt rahatsızlığı olan egzama tedavisine de yardımcı olduğu bilinir.

Yaraların Onarılmasına Olanak Sağlar


Yapılan birçok araştırmalar sonucunda hindistancevizi yağının yara iyileşmesinde oldukça önemli rol oynadığı ve yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Hindistan cevizi yağıyla yaraları tedavi etmek iyileşmeyi hızlandırir. Antioksidan durumunu iyileştirir ve yara iyileşmesine fazlasıyla yardımcı olan önemli bir proteini yani kollajen seviyelerini arttırdığı bilinir. Aynı zamanda hafif derecedeki yanıkların tedavisinde de Hindistan cevizi yağın etkili sonuçlar verdiği bilinir.

Yara iyileşmesini kolaylaştırmanın yanında, antimikrobiyal özellikleriyle de iyileşme sürecini zorlaştıracak, geciktirecek başlıca risk faktörlerinden biri haline gelmiş enfeksiyonu da önler. İlgili Link: Karanfil Yağı

Yıpranmış Saçların Onarılmasını Sağlar


Saçlarınızı yıkamadan evvel ya da yıkadıktan sonra saçınıza Hindistan cevizi yağı uygulamak saçlarınızın daha az seviyede görmesini sağlar.

Öncelikle duşa girmeden evvel öncelikle saçınıza yağ uygulaması yapmanız yıkama sırasında ve ıslak iken saçınızın maruz kaldığı hasarı en aza indirgemeye, miktarını azaltmaya yardımcı olur. Saçlar ıslakken elastik yapıya döner ve yapılan işlemlerden daha fazlasıyla zarar görür. Bunun nedeni ise suyu emdiğinde meydana çıkan ince, yapısal değişikliklerdir.

Saçların Daha Hızlı Şekilde Uzamasını Sağlar


Düzenli biçimde Hindistan cevizi yağını saçlara uygulamak saçların daha hızlı ve güçlü bir şekilde uzamasına olanak sağlar. Gün içerisinde saçlara zarar veren ürünlerin kullanımı, maruz kalınan hava ve sağlıksız beslenme sonucunda saç sağlığını kaybeder güçsüzleşir. Hindistan cevizi yağı, saçlarınızın güçlenmesine ve hızlı sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olur.

İlgili Link: Hindistan Cevizinin Faydaları ve Zararları

Çünkü Hindistan cevizi yağı cildinizi nemlendirdiği gibi saçınızı da nemlendirir besler, kırılmaları onarır ve azaltır. Saçlarınız ıslak durumda iken protein kaybı olmasından ve çıkabilecek hasarlardan korur. Saçınızı rüzgârdan, güneşten ve duman gibi çevresel faktörlerden kaynaklanan zararlardan korur. Birçok yerde Hindistan cevizi yağı doğal güneş koruyucu olarak tercih edilip kullanılır.

Saçları bitten, güneşten korur. Kepeklenmeleri önler. Saça uygulanmış olan birden fazla yanlış ürün kullanımlarından sonra saçlar dökülebilir. Hindistan cevizi yağı saç dökümlerinizi de engeller. Hindistan cevizi yağı saçlarınızı ışıltılı şekilde ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.

Kaynak : AlemiKadın
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.