Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Hepsiburada ilk fiziksel akıllı mağazasını açtı: Hepsiburada Smart by Mimex

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Hepsiburada ilk fiziksel akıllı mağazasını Trump AVM'de açtı. Şu an da bir pilot proje olan Hepsiburada smart by MIMEX, 2020 sonunda AB komisyonun verdiği 2.3 milyon euro teşvik ve 5 iş ortağı ile hayata geçti.İş ortakları arasında Spindox.labs, Foundzıona Bruno Kessler, Cefla ve metrica6 yer alıyor.

Nasıl çalışıyor?​


Akıllı mağazanın girişinde Hepsiburada Smart by Mimex uygulamasını indirmek için QR kod'u okutmanız gerekiyor. Ardından uygulamaya kayıt olarak girişte yer alan QR kodu tarattığınızda mağaza kapısı otomatik olarak açılıyor.

Mağazaya giriş yaptığınızda, raflardan istediğiniz ürünü alıp ilerleyebiliyorsunuz. Raflardan aldığınız her ürün otomatik olarak sepetinizde beliriyor. Eğer bir ürünü almaktan vazgeçip rafa geri koyarsanız, ürün, sepetinizden otomatik olarak siliniyor. Mağazadan çıkış yaptığınızda ise otomatik ve eş zamanlı olarak uygulamadaki kayıtlı kredi kartından ödeme alınıyor.

Mağazada sizi takip eden 4 kamera bulunuyor. Buna ek olarak raflarda ağırlık sensörü bulunuyor. Hepsiburada smart by MIMEX, ağırlık sensörü ve görüntü izleme teknolojisinden faydalanıyor.

Mağazalar pandemi dönemindeki önlemler dikkate alınarak aynı anda 3 kişinin alışveriş yapabileceği şekilde tasarlandı. Her 3 kişi de aldığı ürünleri ayrı bir şekilde ödeyebiliyor. İleride mağazada alışveriş yapan kişi sayısının 5'e çıkarılması planlanıyor.

Gelecek planları​


Hepsiburada smart by MIMEX'in 2023 yılbaşında daha geniş kitlelere açılması planlanıyor. Bu bağlamda İspanya'daki iki üniversitede mobil akıllı mağaza açılması gelecek planları arasında yer alıyor. Ayrıca mağazanın Hepsiburada ile entegrasyonu tamamlanarak ödeme sistemine çeşitlilik kazandırılacak.

Teknolojisi​


Hepsiburada smart by MIMEX, Amazon Go'da tercih edilen RFID teknolojisinin aksine ağırlık sensörü ve görüntü izleme teknolojisiyle ürünlerin değil, tüketicilerin merkeze alındığı bir yapıyla karşımıza çıkıyor. Son olarak görüntü izleme teknolojisinin herhangi bir görüntü işleme eyleminde bulunmadığını belirtelim. Mağazadaki kameralar sizi tanımlamak için görüntünüze bir renk ataması yapıyor. Alışveriş boyunca yalnızca bir karekod olarak hareket ettiğinizi söyleyebiliriz.

Hepsiburada yetkililerinin aktardığına göre, Amazon Go'nun RFID teknolojisine sahip dükkanları 2.5 milyon dolar yatırım ile hayata geçerken, bir Hepsiburada smart by MIMEX mağazası170 bin euro gibi bir yatırımla kurulabiliyor. Hepsiburada CTO'su Alexey Shevenkov Hepsiburada smart by MIMEX'in kuruluş hikayesini, diğer akıllı mağazalardan farkını ve gelecek planlarını anlattı.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.