Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Kripto Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası Başkanı Oldu

  • Konbuyu başlatan Batuhan Dursun
  • Başlangıç tarihi
DİKKAT ! Kripto para piyasası kontrol veya tahmin edilebilir değildir. Anlık değişimler ile kazanç elde edebileceğiniz gibi, ciddi mali zararlar ile karşılaşabilirsiniz. Aşağıdaki içerik konuyu başlatanın sorumluluğunda ve bilgilendirme amaçlıdır. Ticari tavsiye değildir.!
B

Batuhan Dursun

Misafir
Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası Başkanı Oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın başkanlığına bir süredir ismi çokça dile getirilen Hafize Gaye Erkan atandı.

Önceki başkan Şahap Kavcıoğlu ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) başkanlığına getirildi.

Hafize Gaye Erkan kimdir?


Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Mühendis olan babası ve matematik ile fizik öğretmeni olan annesi, onun sayısal yeteneklerini geliştirecek okullara yönlendirmekte kararlıydı. İstanbul Erkek Lisesi’nden başarıyla mezun olduktan sonra, 1997 yılında gerçekleşen üniversite giriş sınavında 26. sırada yer alarak Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne kabul edildi. Bölümünü 2001 yılında birincilikle tamamladı ve ardından Princeton Üniversitesi’ne kabul edilerek yurt dışına taşındı.

Princeton’da “Operasyon Araştırmaları ve Finansal Mühendislik” alanında doktora eğitimi aldı. Erkan, 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını sadece bir yılda tamamlayarak, Princeton Üniversitesi’nin 276 yıllık tarihinde programı en kısa sürede bitiren ilk öğrenci oldu. Bu başarısıyla aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “en genç finans profesörü” unvanını elde etti. Princeton Üniversitesi daha sonra doktora derecesi için gerekli minimum çalışma süresini bir yıl olarak değiştirdi. Sonrasında Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını başarıyla tamamladı.

Goldman Sachs’ta 9 yıl boyunca çalışan Hafize Gaye Erkan, 2005 yılında Princeton’daki eğitimini tamamladıktan sonra bu şirkette işe başladı. 2014 yılında First Republic Bank’ta baş yatırım sorumlusu olarak çalışmaya başladı ve 2019 yılında yönetim kurulu başkanı olarak atandı. Banka, 1 Mayıs 2023 tarihinde, FDIC tarafından devralındı ve JPMorgan’a satıldı, bu yılın üçüncü büyük banka iflası oldu. Hafize Gaye Erkan, bankada başarılı bir kariyere imza attı ve bankanın fonlarının yaklaşık 10 kat büyümesine katkıda bulundu.

Ek olarak Gaye Erkan, ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.’da iki yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği yaptı. Ek olarak, Gaye Erkan, Dünya gazetesinde ekonomi alanında köşe yazarlığı yapmaktadır.

Bizleri Websitemizden, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Kripto Bloğu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası Başkanı Oldu yazısı ilk önce Türkiye'nin Kripto Blogu | En Güncel Kripto Para Haberleri üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : Kripto Blogu
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.