Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Haber Sitesi Kurmak: Adım Adım Haber Sitesi Açmak | FULL

• Konbuyu başlatan Burak Oran
  • Başlangıç tarihi
B

Burak Oran

Misafir
WPMAVI. WPMAVI - Türkiye Wordpress Rehberi

Haber Sitesi Kurmak - Haber Sitesi Nasıl Kurulur

Haber Sitesi Kurmak

Haber sitesi kurmak istiyorum ancak herhangi bir kod bilgim ya da haber sitesi kurulumu ile ilgili teknik bir alt yapıya sahip değilim.

Hiç bir teknik bilgim olmamasına rağmen haber sitesi açmak mümkün mü ?

Hem de profesyonel bir haber sitesi ?

Sözcü
, hürriyet ya da milliyet gibi ?

Evet, kesinlikle mümkün !

Size söz veriyorum ki, şu an okuduğunuz haber sitesi kurma rehberim ile sizleri 0’dan alıp, profesyonel bir haber sitesi sahibi yapacağım !

Evet ! 0’dan kastım gerçekten 0 [Sıfır], yani sizleri bırakın haber sitesi kurmayı, daha önce bir blog kurma tecrübesi bile olmamış, internette sadece sevdiği siteleri ziyaret eden

Ve ziyaretçiden öteye gitmemiş, sadece bilgisayar kullanmayı bilen bireyler olarak görüp, anlatımımı da ona göre yapacağım !

Bu haber sitesi kurma rehberinin sonuna geldiğinizde, siz bile kurduğunuz haber sitesinin ne kadar profesyonel olduğunu ve Türkiye’nin en büyük haber sitelerinden hiç bir farkı olmadığını görüp, kurduğunuz siteye inanamayacaksınız !

Evet bu kadar iddialıyım !

Başlangıç / Sıkça Sorulan Sorular
>>
Haber Sitesi Fikirleri
>> Platform Seçimi
>> Ne Kadar Kazandırır?
>> Teknik Bilgi İster Mi?
>> Ücretli Mi?
>> Host ve Domain Nedir

Kurulum Aşaması / Teknik Kurulum
>> Domain ve Hosting Satın Alma
>> SSL Sertifikası Kurma
>> WordPress Kurma
>> Tasarımı Oluşturma ( Video )
>> Haber Sitesi Açtıktan Sonra İlk Yapılması Gerekenler

Hangi Konuda Haber Sitesi Açmak İstiyorsunuz ?

Yerel bir haber sitesi açmak mı yoksa bölgesel ya da ulusal çapta bir haber sitesi kurmak mı istiyorsunuz ?

Ya da daha spesifik bir konuda haber sitesi kurmak mı ?

Benim size tavsiyem, kesinlikle niş bir konu / kitle üzerine ilerlemeniz. Yani kendinize spesifik bir hedef kitlesi seçip, tüm enerjinizi o kitleye ulaşmak, o kitlenin dikkatini çekmek ve o kitle üzerinden sitenize trafik çekme odaklı bir strateji belirlemelisiniz.

Nasıl yani ?

Örnek:memurlar.net kurulduğu ilk zamanlarda spesifik olarak Türkiye’de sayısı milyonlarca olan memurlara ulaşmak için tasarlanmış bir haber sitesiydi. ( Ki hala öyle de şu an forum vs. gibi oluşumları da mevcut ) Yaptığı habercilik memurların ilgisini çekebilecek, daha doğrusu memurları yakından ilgilendiren haberler üzerineydi.

Başta memur olarak çalışan bireyler kendi meslekleri ile ilgili arama motorları üzerinden bilgi almak istediği konuyu aratıp, memurlar.net’in o arama sonuçlarında yer alan sonuçlarına tıklayarak istedikleri sonuçlara ulaştılar.

#Tabii aynı birey yine kendi mesleğini ilgilendiren başka konularda da aratma yaptığında karşısına hep memurlar.net’in haberleri çıktı ve dolayısı ile bu bir döngü haline geldi.

Tabii bir süre sonra bu döngü artık öyle bir hal aldı ki, memurlat.net bu bireylerin zihinlerine bir marka olarak yerleşmeye başladı. Bu sefer bireyler yine kendi meslekleri ile ilgili herhangi bir bilgiye ya da habere ihtiyaç duyduklarında google’da aratmak yerine direkt site adresine gittiler.

#İşte, sitenin büyümesi tam bu noktada başladı. Memurlar, öğretmen ataması mı yapılacak ? Memur zammı mı belli olacak ? Devletin herhangi bir kurumu sözleşmeli personel mi alacak ? Ya da iş kanununda bir düzenleme mi oldu ? gibi bir çok konuda anlık bilgi alabilmek adına devamlı bu siteye girer oldu.

Bu da pek tabii memurlar.net adına muazzam bir başarı anlamına geliyordu. Keza öyle de oldu, şimdi Türkiye’nin en büyük haber sitelerinden bir tanesi.

Bu sadece örnek vermek istediğim niş konulardan bir tanesiydi. Bu niş konu mantığını çok daha geniş çaplı düşünebiliriz. Mesela;

>Sadece engelli bireyleri yakından ilgilendiren bir haber sitesi kurmak
>İlgi alanı futbol olan bireyler için sadece futbol haberleri temalı bir haber sitesi kurmak
>Hemşireleri yakından ilgilendiren bir haber sitesi kurmak
>Öğrencileri yakından ilgilendiren bir haber sitesi kurmak
>Doktorları yakından ilgilendiren bir haber sitesi kurmak
>Pilotları yakından ilgilendiren bir haber sitesi açmak
>İlgi alanı teknoloji olan bireyler için sadece teknoloji üzerine bir haber sitesi yapmak
>Finans sektörünü takip edenleri yakından ilgilendiren bir haber sitesi oluşturmak
>İlgi alanı arabalar olan insanlar için sadece arabalar üzerine bir haber sitesi açmak
>İlgi alanı akıllı telefonlar olan insanlar için sadece telefonlar üzerine bir haber sitesi açmak
>Sürekli indirim, kampanya kovalayan insanlar için indirim / kampanya odaklı içerikler üreten bir haber sitesi açmak

Bunlar sadece benim şu an aklıma gelenler. Haber sitesi kurmak için bu fikirler gibi kendinize yüzlerce hatta binlerce niş konu bulabilirsiniz. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış bir durum.

Haber Sitesi Açmak İçin Hangi Platformu Tercih Etmelisiniz ?

Platformdan kastım sitenin teknik alt yapısı. Haber sitesi kurmak için bir çok yöntem mevcut tabii ancak benim önereceğim, keza yazımın devamında da anlatacağım yöntem dışında diğer tüm yöntemler sizden teknik bir alt yapı ister.

PHP, ASP, CSS, JS gibi kodlama dillerini biliyorsanız eğer tabi ki bir haber sitesi kurabilirsiniz.

#Ancak durumu şu şekilde izah etmeye çalışayım;

PHP öğrenmek için öncelikle İngilizce bilmelisiniz. Önce İngilizce öğrenmek, sonrasında PHP ve diğer yazılım dillerini öğrenmek hayatınızdan en az 5 yıl alacaktır.

Ne yani bir haber sitesi kurmak için hayatımın 5 yılını buna mı adayacağım ?

#Tabi ki hayır…

Keza hayatını bu dilleri öğrenmeye, üzerine bir şeyler inşa etmeye adamış insanlar bizler için bir de php, css ve js kodlama dilleri ile bu kodlama sisteminin aynı bir word, excel programı kullanır gibi yönetimi için de bir sistem kurmuşlar !

İşte biz de tam olarak bu sistemi kuracağız. Bu sistemin adı ise wordpress. Açık kaynak kodlu tamamı ile kullanımı ücretsiz olan bir yazılım.

wordpress site kurmak başlıklı yazımda ( bu yazı sadece bir şirket ya da firma sitesi kurmayı anlatır) wordpress ile her türlü site kurulabileceğinden bahsetmiştim. Buna dizi, film, sosyal medya, forum, haber sitesi kurmak da dahil.

Keza yine wordpress ile yapılmış siteler başlıklı yazıma baktığınızda da Türkiye’nin en büyük siteleri arasında yer alan bir çok sitenin de wordpress alt yapısını kullandığını göreceksiniz.

Buna sozcu.com.tr’de dahil !

#Evet, Sözcü de wordpress alt yapısını kullanıyor.

Keza ben de bu haber sitesi kurma yazımı wordpress alt yapısı kullanarak sizlere anlatacağım. Yani sizin de kuracağınız haber sitesi wordpress alt yapısı üzerine inşa edilecek.

Haber Sitesi Ne Kadar Kazandırır ?

Haber sitesi kurarak para kazanmak her türlü site fikrinde olduğu gibi tabii ki mümkündür.

#
Öyle olmasa neden binlerce kişi bu işle uğraşsın ki ? Tabii bu maddi bir gelir elde etme durumu her sektör, her site fikri için mümkündür.

En basitinden şöyle düşünebilirsiniz;

Bir haber sitesi açıyor, haber üretimi yapıyor ve yaptığınız üretimle belirli bir kitleye hitap ediyorsunuz, belki yüzlerce, belki binlerce hatta belki yüz binlerce insana hitap ediyorsunuz.

Yani elinizde binlerce kişiye ulaşacak, binlerce kişi üzerinde etki bırakabilecek gerçek bir gücü tutuyorsunuz. Böyle bir güç size para kazandırmaz mı ?

#Kesinlikle kazandıracaktır.

Peki haber sitesi nasıl para kazanır veya haber sitesi ne kadar kazandırır ?

Bu tamamı ile hedeflediğiniz kitleye göre ve sitenizin ziyaretçi sayısına göre değişiklik gösterir. Günde sitenizi 10.000 kişi ziyaret ediyorsa, günlük 100liraya kadar bir gelir elde etmeniz mümkün.

( Bu tamamı ile genel bir rakamdır. Dediğim gibi bu sektöre ve hedef kitlesine göre değişir ve rakam google adsense rakamları baz alınarak yazılmıştır. )

Haber Sitesi Açmak Teknik Bilgi İster Mi ?

Aslında bu sorunun cevabını platform seçimi başlığında cevaplamıştım. Ancak kafanızda daha da netleşmesi adına ayrı bir başlıkta tekrar üzerinden geçmek istedim.

Bizim kuracağım bir wordpress haber sitesi ve wordpress ile haber sitesi yapmak kesinlikle hiç bir teknik bilgi gerektirmez.

WordPress bir içerik yönetim sistemidir. Yani haber sitenizi bir word, excel programı kullanır gibi, herhangi bir teknik bilgiye sahip olmadan, kod yazmadan, tıklamalar ile yönetim panelinizden yönetiyor olacaksınız.

Keza ne demek istediğimi yazı sonunda yer alan ve haber sitesi kurma rehberinin devamı olan videoyu izlediğinizde daha da net anlayacaksınız.

Haber Sitesi Kurmak Ücretli Mi ?

Evet ücretli. Ücretsiz haber sitesi kurulumu diye bir şey söz konusu değil. Olduğunu söyleyen de inanın bana dolaylı olarak size yalan söylüyordur.

Eğer ücretsiz bir şekilde size bu hizmeti sunuyorlar ise, demek ki ürün sizsinizdir. Bu da sizin üzerinizden, daha doğrusu emeğiniz üzerinden para kazanacakları anlamına gelir.

Peki haber sitesi kurma maliyeti ne kadar ?

Hemen söyleyeyim;

#Yıllık max. $70 – $80 arasında değişen bir tutar.

Peki maliyeti ne oluşturuyor ? Neye ve ne için para ödüyoruz ?

Onu da hemen söyleyeyim; Hosting ve Domian’e bir ücret ödüyorsunuz.

Merak etmeyin. Sitemin 7/24 açık kalması için, wpmavi.com alan adı için bu ücretleri yıllık olarak ben de ödüyorum, keza sadece ben değil, dünya üzerindeki tüm web site sahipleri de ödüyor. Bu işin oluru bu.

#Bir ücret ödemeden profesyonel bir haber sitesi kurmak ya da herhangi bir site kurmak maalesef mümkün değil.

Hosting ve Domain Nedir?

Host ne demek ? Domain ne demek ? Daha ilk adımdan bilmediğim, ilk defa duyduğum terimler diye düşünmeyin, hemen açıklıyorum;

Host:Haber sitenizin dosyalarınızı barındıracağınız 7/24 açık kalan Serverlar. İşte işin maliyetli olan kısmı da bu nokta. Sitenizi bir serverda barındırmak ücretli ve bu hizmeti veren dünya üzerinde yüzlerce hosting firması var.

Domain:Domain ise sitenizin ismidir, yani wpmavi.com gibi sozcu.com.tr gibi.

Adım Adım Haber Sitesi Kurmak

Haber sitesi kurma işlemi şu mantıkta işleyecek;

#Önce hosting ve domain satın alacağız, ücretsiz SSL kurulumunu yaptıracağız ve ardından aldığımız hosting ve domain üzerine wordpress alt yapısını kuracağız.

WordPress alt yapısını kurduktan sonra da, kurmak istediğimiz haber sitesi için bir tema, yani hazır şablon / tasarım satın alıp, bu hazır şablonu kurduğumuz wordpress alt yapısı üzerine giydireceğiz.

Daha sonra ise yazının sonunda bu hazır şablonun tasarımını nasıl oluşturacağımızı, tasarımı nasıl yönetim şekillendireceğimizi size çektiğim video ile anlatıyor olacağım.

Tasarım işi de bittikten sonra ise açtığımız haber sitesini google’a kaydettirme, site haritası ekleme, gerekli eklentileri yükleme gibi ayarlamalarını yapacağız ve sonunda elinizde tamamı ile profesyonel görünüme sahip, bir haber sitesi olacak.

Hazırsanız başlayalım !

Domain ve Hosting Satın Alma

Öncelikle bilmenizi isterim ki, hosting alacağımız şirketin bloguma özel indirimi mevcut. Bu sektörde günde binlerce okuyucum olduğu için wpmavi.com okuyucularına böyle bir indirim sunmuşlar. Ben de bunu sizlerle paylaşarak değerlendirmek istedim.

Normalde aylık en düşük $3,89 üzerinde satılan web hosting paketinin wpmavi indirim linki ile ( Buraya tıklayarak ) hosting firmasının sitesine gittiğinizde yıllık alımlarda ciddi bir indirimin olduğunu göreceksiniz.

1- Buraya tıklayıp, wpmavi’ye özel indirim sayfasına gidiyoruz ve karşımıza farklı özelliklerde 3 adet hosting paketi çıkıyor.

Haber Sitesi Kurulumu - İndirimli Hosting Paketleri

İndirimli Hosting Paketleri – Haber Sitesi Kurmak

2- İndirimli hosting paketlerinde sunulan RAM ve CPU özellikleri web sitenizin hızında büyük öneme sahip. Ne kadar yüksek RAM ve CPU özelliklerine sahip bir sunucu tercih ederseniz, haber sitenizin performansı o kadar yüksek olacaktır.

Benim tavsiyem WP-Limitsiz 3 paketi. 4 GB RAM ve 2 Core CPU özellikleri ile başlangıç ve orta seviye için gayet yeterli olacaktır. Ancak tabi ki mali durumunuza göre karar sizin.

Size uygun olduğunu düşündüğünüz paket için Satın Al butonun tıklayıp, bir sonraki adım olan alan adını seçim kısmına geçin.

3- Sonraki adımda karşınıza alan adı seçme ekranı gelecektir. Bu kısma kurmak istediğiniz e-ticaret sitenizin alan adını ne olsun istiyorsanız, onu yazın ve aratma butonuna tıklayın. ( ben örnek olarak habersitesikurmak yazdım )

Haber Sitesi Yapmak - Alan Adı Arama

Alan Adı Arama – Haber Sitesi Kurulumu

Domain seçerken dikkat;

Alan adınızı belirlerken Türkçeye özel harfler kullanmayın ( ı, ğ, ö, ç, ş, ü gibi ). Sadece İngiliz alfabesinde yer alan harfleri kullanın. Aksi halde alan adınız geçerli olmaz. Özellikle “ı” harfine dikkat edin. “ı” yerine “i” harfini kullanın.

4- Eğer aratma yaptığınız alan adı daha önce başkası tarafından satın alınmadıysa yani boştaysa, arama kutusunun hemen altına arattığınız alan adı gelir ve karşısında Kaydet ve Kullan butonu çıkar. Bu butona tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Haber Sitesi Nasıl Kurulur - Alan Adı Uygunluğu Kontrolü

Alan Adı Uygunluğu Kontrolü – Haber Sitesi Yapmak

Fakat arattığınız alan adı daha önce başkası tarafından satın alındıysa, alttaki resimde olduğu gibi arattığınız alan adı karşısında Kayıtlı ibaresi yer alacaktır. Bu da arattığınız ismin .com uzantılı domain adresinin daha önce başkası tarafından satın alındığı anlamına gelir.

Böyle bir durumda ya seçtiğiniz domainin .com dışında diğer uzantıları uygun mu diye bakacaksınız (.net veya .org gibi) ya da başkası tarafından alınmamış bir domain bulana kadar farklı isimler aratmaya devam edeceksiniz.

Haber Sitesi Açma - Dana Önce Alınmış Alan Adı

Dana Önce Alınmış Alan Adı – Haber Sitesi Kurma

Bu noktada .com ile .net ya da .org uzantıları arasında teknik olarak hiç bir fark yoktur. Sadece .com uzantısı ziyaretçileriniz için daha akılda kalıcı olacaktır. Bu nedenle tercihinizi kesinlikle .com uzantısından yana yapmanızı öneririm.

5- Alınabilir alan adı bulup Kaydet ve Kullan butonuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekranda hosting ve domain için bir ödeme döngüsü seçiyoruz. Ayrıca alacağımız hosting ve domain hizmetlerine ek olarak başka hizmetleri de sepete ekleyebiliriz.

Haber Sitesi Kurulumu- Hosting ve Alan Adı Süre ve ek Hizmet Seçimi

Hosting ve Alan Adı Süre ve ek Hizmet Seçimi – Haber Sitesi Açma

Hosting için yıllık seçeneği bu ekran açılınca zaten varsayılan olarak gelecektir. Eğer 1 yıldan daha uzun süreli bir hosting almak isterseniz Ödeme Döngüsü kısmından 2 ya da 3 yıl seçeneğini seçebilirsiniz.

Eğer maddi imkanınız varsa ve kuracağınız haber sitesinin uzun süre açık kalacağından eminseniz daha uzun vadeli alımlar yapmanızı tavsiye ederim çünkü en başta 2 – 3 yıllık almak uzun vadede çok daha karlı oluyor.

Yine alan adı yani domain için süre, sağ taraftaki sepet özeti kısmında varsayılan olarak 1 yıl seçili durumda olacaktır. Eğer hosting için süreyi 2 yıl seçtiyseniz, domain süresini de 2 yıl seçmelisiniz.

# Bu kısımda mantık olarak hosting ile domain sürelerini aynı seçilmeli. Hosting olmadan domain, domain olmadan da hosting hiç bir işe yaramıyor. İkisi birbirinin tamamlayıcısı. Dolayısı ile de satın alım süreleri de aynı olmalı.

# Sayfanın altında Ayarlanabilir Seçenekler kısmında firmanın sağladığı ek hizmetler de mevcut. Yanlarındaki kutucuklara tıklayarak bu hizmetleri de satın almak üzere sepetinize ekleyebilirsiniz.

Ancak en başta, yani daha haber sitesi kurma adımında bu ek hizmetleri almanıza gerek yok.

Statik IP: Paylaşımlı hosting paketleri ki bizim aldığımız da bir paylaşımlı hosting paketidir, adı üzerinde paylaşımlı yapılardır. Yani bir sunucuyu aynı hosting paketini satın alan bir çok web sitesi paylaşır. (1 sunucu/100 veya 500 site)

Tüm bu web siteleri tek bir sunucuyu paylaştıkları için ve o sunucunun da tek bir ip adresi olduğu için aynı sunucuyu paylaşan tüm web siteleri bu paylaşımdan dolayı aynı ip adresine sahip olurlar.

Statik IP hizmeti satın aldığınızda sunucuda yer alan diğer web siteleri ile aynı sunucuyu kullanıyor olsanız da size sabit bir ip adresi atanır ve bu adres sadece size ait – özel olur. Bu şekilde de sizinle aynı ip adresini paylaşan başka bir web sitesi daha olmaz.

Statik ip gerekli mi? Bence kesinlikle gerekli. Ancak en başta, daha haber siteniz herhangi bir trafik almazken, belirli bir bilinirliği ve trafiği yokken alınması, yapılmış boşuna bir harcamadır. Bu hizmeti pekala sonradan da alabilirsiniz.

Yedekleme: Bu hizmet ile seçiminize göre hosting paketi içerisinde barındırdığınız tüm verilerinizin, yani haber sitenizin haftada bir ya da üç günde bir yedeğinin otomatik olarak alınmasını sağlayabilirsiniz.

Haftada 1 seçerseniz her hafta haber sitenizin yedeği alınır ve ayda 1 kere de bu yedeklerden birine dönüş hakkınız olur. (Bunu hosting firması sizin adınıza yapar)

3 günde 1 seçerseniz de siteniz 3 günde bir yedeklenir ve ayda 2 kere de firmadan alınan yedeklerden herhangi seçtiğiniz birine geri dönüş hakkınız olur.

Yedeklemelerde hostinginizdeki tüm veriler yedeklendiğinden ileride düzeltemediğiniz bir hata yaptığınızda otomatik yedekleme hizmeti oldukça işe yarayabilir. Fakat bu yedekleri kendiniz de alabilirsiniz. Keza WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme yazımda bunu nasıl yapacağınıza değindim.

Antispam: Bu hizmeti de satın almanıza gerek yok. Anti-Spam işlevini yerine getiren, spam yorumları – mailleri vs. engelleyen bir ücretsiz wordpress eklentisi zaten mevcut. Hem de oldukça iyi çalışmakta. Hatta alanının en iyisi. O yüzden bu da gereksiz bir maliyet olur.

Ddos: Hackerlar tarafından web sitelerine zarar verme amaçlı bir saldırı çeşidi olan Ddos ataklarına karşı haber sitenizi korumaya yönelik bir hizmettir.

Yine başlangıçta bu hizmeti almanın hiç bir anlamı yok. Bu tür saldırılara sıklıkla maruz kaldığınızda ileride ayrıca bu hizmeti satın alabilirsiniz.

Süre seçimi ve isteğinize göre diğer hizmet seçimlerini yaptıktan sonra Siparişi Tamamla butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

6- Sonraki adımda karşınıza gelen Sepet Özeti ekranında 1 adet wordpress hosting ve 1 adet de domain adresi varsa (yani bu 2 kalem de mevcutsa) her şey tamam demektir. Devam Et butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebiliriz.

Haber Sitesi Açmak - Sepet Özeti

Sepet Özeti – Haber Sitesi Kurmak

7- Bu aşamada firma sizden üyelik oluşturmanızı isteyecektir. Bu sayfada haber sitesi kurulumu için hosting firmasında oluşturacağınız hesabınız için sol kısımdan bireysel veya kurumsal seçimi yapıyoruz. Firmanız varsa Kurumsal, yoksa Bireysel seçeneğini işaretleyerek devam edin.

Haber Sitesi Yapmak - Üyelik için Müşteri Tipi Seçimi

Üyelik için Müşteri Tipi Seçimi – Haber Sitesi Kurulumu

8- Sonraki sayfada üyelik formunu doğru bilgilerle doldurun ve Devam Et butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

Doğru bilgiler ile diyorum çünkü alacağınız alan adı burada verdiğiniz bilgilere göre adınıza tescillenecek. Yanlış bilgi vermeniz durumunda ileride alan adıyla ilgili problemler yaşayabilirsiniz.

# Bu formu doldurduktan sonra cep telefonunuza sms ile bir onay kodu gönderilecek. Bu kodu alabilmeniz için size ait doğru bir telefon numarası dikkatlice yazın.

Haber Sitesi Açma - Üyelik Bilgileri Formu

Üyelik Bilgileri Formu – Haber Sitesi Yapmak

9- Üyelik formunu doldurup üye kaydı tamamlandıktan sonra müşteri panelinize yönleneceksiniz. Ve karşınıza cep telefonunuza gönderilen sms doğrulama kodunu girmenizi isteyen bir popup pencere açılacak.

Cep telefonumuza gelen kodu buraya yazıp Doğrula butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Haber Sitesi Nasıl Kurulur - SMS Onay Kodu Doğrulama

SMS Onay Kodu Doğrulama – Haber Sitesi Açma

10- SMS doğrulama adımı da tamamlandıktan sonra tekrar sepet özetiniz karşınıza gelecektir.

Sepetinizdeki host ve domain kısmı alt kısımda bulunan Kullanım Sözleşmesi ve Gizlilik Politikası kutucuğunu işaretleyip Ödemeye Geç butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

Haber Sitesi Açma - Müşteri Paneli Sepet Özeti

Müşteri Paneli Sepet Özeti – Haber Sitesi Kurulumu

11- Ardından siparişinizin başarıyla oluşturulduğuna dair bir bilgilendirme mesajının görüntülendiği bir sayfa karşınıza gelecek.

Bu sayfada sol kısımda bulunan seçeneklerden Belgeyi Şimdi Öde seçeneğine tıklayarak ödeme adımına geçiyoruz.

Haber Sitesi Nasıl Kurulur - Sipariş Onayı

Sipariş Onayı – Haber Sitesi Kurmak

12- Karşınıza gelen ödeme sayfasında aşağı doğru inerek Ödeme İşlemi kısmından bir ödeme yöntemi seçiyoruz.

Ödemeyi kredi veya banka kartınızla, Garanti bankası hesabınız varsa direkt size verilen ödeme numarasıyla, Garanti Pay ile ya da Havale / EFT ile ödeme yapabilirsiniz.

# Kredi veya banka kartı ile ödeme yapacaksanız, kartınızın internet alışverişlerine açık olduğundan emin olun. Değilse mobil bankacılıktan ya da bankanızın müşteri temsilcisine bağlanarak kolayca açtırabilirsiniz.

Daha sonra seçtiğimiz ödeme yöntemi ile işlemleri tamamlayarak haber sitesi kurma işlemlerinde ilk adım olan hosting ve domain satın alma işlemini tamamlıyoruz.

Haber Sitesi Oluşturma - Satın Alma İşlemini Tamamla

Satın Alma İşlemini Tamamla – Haber Sitesi Yapmak

Haber sitesi kurmak için host ve domain alma işlemleri tamamdır. Sırada SSL sertifikası entegresi ve sonrasında da WordPress kurulumu var.

Haber Sitesi Kurulumu için SSL Sertifikası Kurmak

Haber sitemizin altyapısını oluşturacak olan WordPress’i kurmaya geçmeden önce ziyaretçilerimizin, kuracağımız haber sitesi ile güvenli bir bağlantı oluşturabilmeleri için hostingimize SSL sertifikası kurduralım. Hosting firması SSL sertifikasını ücretsiz sunuyor.

SSL sertifikasını biz değil, hosting firmamız sunucumuza kuracak. Bu işlem de tamamen ücretsiz. Sadece müşteri panelimizden bir destek talebi oluşturup bunu istememiz gerekiyor.

1- Ödeme sonrası müşteri panelinden çıkmadan üst menüden Destek seçeneği üzerine gelip açılan seçeneklerden Yeni Talep Oluştur ‘a tıklayın.

Haber Sitesi Açmak - Destek Sayfasına Giriş

Destek Sayfasına Giriş – Haber Sitesi Kurulumu

2- Destek sayfasında sırasıyla:

İlgili Hizmet kısmından satın aldığımız hosting paketini seçin.

– Açılan Soru Başlıkları kısmından Hosting seçeneğini seçin.

– Altında açılan seçeneklerden LetsEncrypt seçeneğini işaretleyin.

Konu kısmına SSL Kurulumu yazın.

Mesajınız kısmına da SSL kurulum talebini yazın. ( örn. Merhaba, Hosting paketim için ücretsiz SSL kurulumu yapabilir misiniz? Teşekkür ederim, iyi çalışmalar… )

– Son olarak alttaki Yeni Talep Oluştur butonuna tıklayarak SSL kurulum talebini gönderin.

Haber Sitesi Kurulumu - SSL Kurulumu için Talep Oluşturma

SSL Kurulumu için Talep Oluşturma – Haber Sitesi Açma

Müşteri hizmetlerinin yoğunluğuna göre talep en geç 15 dakika içerisinde yanıtlanıp, SSL kurulumu gerçekleşmiş olacaktır. Genelde 5 dakika içerisinde SSL kurulumunu gerçekleştiriyorlar.

# SSL sertifikasının kurulduğuna dair size gönderilen mesajda, Yazılımınız üzerinden SSL sertifikasını aktifleştirmek için yazılım üzerinden güncelleme yapmanız gerekmektedir. ibaresi olabilir. Bu yazılanı ciddiye almanıza gerek yok. Biz zaten WordPress kurulum adımlarında SSL entegresini yapacağız.

Kurulum tamamlandıktan sonra WordPress kurulum adımına geçebiliriz.

Haber Sitesi Açmak İçin WordPress Kurma

1- SSL kurulumu tamamlandıktan sonra firmanın müşteri panelinde üst taraftaki menüden Anasayfa seçeneğine tıklayın.

Açılan sayfada aşağı inip Hizmetleriniz / Hosting kısmına gelin. Burada listelene, satın almış olduğunuz hostingin karşısındaki Yönetim butonuna tıklayın.

Haber Sitesi Kurmak - Hosting Yönetim Paneline Giriş

Hosting Yönetim Paneline Giriş – Haber Sitesi Kurulumu

2- Açılan sayfa, hostinginizi yönetebileceğiniz ayarlara sahip bir hosting yönetim panelidir. Hostingiz için ihtiyaç duyduğunuz ayarlamaları buradaki seçeneklerle gerçekleştirebilirsiniz.

Biz bu sayfada sol taraftaki seçeneklerin en altında bulunan cPanel’e Bağlan seçeneğine tıklayarak daha gelişmiş bir hosting yönetim sistemi olan cPanel’e gidiyoruz.

Haber Sitesi Kurulumu - cPanel'e Giriş

cPanel’e Giriş – Haber Sitesi Nasıl Kurulur

3- cPanel, bir hosting yönetim sistemidir. Kullandığınız bilgisayarın Windows, iOS işletim sistemi gibi hostinginizi yönetmenizi sağlayan bir yazılımdır. Hostinginize dair birçok ayara ve uygulamaya cPanel’den ulaşabilirsiniz.

Biz bu adımda cPanel’i, hosting ve domain adresimiz üzerine WordPress kurmak için kullanacağız.

cPanel ana ekranındayken aşağı inerek Softaculous Uygulama Kurulumu sekmesine altında bulunan WordPress seçeneğine tıklayın.

Haber Sitesi Kurma - cPanel WordPress Seçeneği

cPanel WordPress Seçeneği – Haber Sitesi Açma

4- Açılan sayfada üstte, Yükle butonunun yanındaki aşağı yönlü üçgene tıklayın. Açılan seçeneklerden Custom Install seçeneğine tıklayın.

Haber Sitesi Kurulumu - WordPress Kurulum Butonu

WordPress Kurulum Butonu – Haber Sitesi Yapmak

5- Ardından karşınıza WordPress kurulumu için gereken bilgileri gireceğimiz, seçenekleri işaretleyeceğimiz bir kurulum sihirbazı gelecek.

Bu ayarlamaları sırasıyla yapalım:

Script Ayarları başlığında;

Haber Sitesi Nasıl Kurulur - Script Ayarları

Script Ayarları – Haber Sitesi Kurulumu

– Protokol Seçiniz: WordPress kurulumu için bir protokol yani, sitenizin uzantısı ne olsun onu seçeceksiniz. Yükleme ekranı size 4 seçenek sunuyor:

[ http:// >> http://www. >> https:// >> https://www. ]

Bu kısımda alan adınızın başında www. olup olmamasına karar vermeniz gerekiyor. Günümüzde bir domain adresinin başında www. olup olmaması teknik açıdan önemsizdir. Ben www. olmadan kullanıyorum, daha pratik oluyor. Sizin de alan adınızı başında www. olmadan kullanmanızı öneririm. Yani sadece https:// olanı seçin.

Zaten ziyaretçileriniz tarayıcılarına site adresinizi, başına www. koysa da koymasa da site adresiniz hangisi ise otomatik ona yönlendirilecektir. Yani yine de sitenize ulaşır.

http:// ya da seçenekleri ise SSL olmadan kurulum içindir. Google, başında https:// olmayan siteleri güvensiz olarak işaretliyor. Bu sebeple protokol seçeneğini https:// olarak seçin. Zaten SSL sertifikasını destek talebi oluşturarak aktif ettirmiştik.

Sonuç olarak sadece https:// seçerek devam edin.

– Domain Seçin
: Bir tek alan adınız olduğu için zaten seçili halde geliyor. Burada işlem yapmanıza gerek yok.

– Yüklenecek Dizin: Kuracağınız internet sitesini tam olarak hangi URL adresi üzerine kurulacağını seçeceksiniz.

Web siteniz https://siteniz.com adresi, yani direkt olarak satın aldığınız domain adresi üzerine kuracaksanız, bu seçeneği boş bırakın.

Bu seçeneğe bir şey yazarsanız, mesela demo gibi, bu wordpress’i dizinine kur anlamına gelir. Yani internet adresiniz şeklinde olur. Boş bırakmak https://habersiteniz.com/ dizinine kur anlamına gelir.

– Choose the version you want to install: Bu kısımda hangi WordPress sürümünü yüklemek istediğiniz soruluyor. Varsayılan olarak gelen sürüm en son sürümdür. Zaten en son sürümün yüklenmesi gerekiyor. Dolayısıyla burada herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Sizin ekranınızda hangi sürüm görünüyorsa aynen kalsın.

Site Settings başlığında;

Haber Sitesi Kurmak - Site Settings

Site Settings – Haber Sitesi Açma

– Site Name: Bu kısma haber sitenizin ismini girin. Mesela benim sitemin ismi WPMAVİ. Siz de sitenizin ismini istediğiniz şekilde buraya yazabilirsiniz.

– Site Description: Bu kısma haber sitenizin sloganını yazabilirsiniz. Benim kullandığım site sloganı “Türkiye WordPress Rehberi ve Profesyonel WordPress Blogu”. Siz de sitenizin sloganını buradan belirleyebilirsiniz. Boş da bırakabilirsiniz.

Not: Bu iki seçenek de yani site başlığı ve sloganı daha sonradan wordpress admin panelinden değiştirilebiliyor.

Disable WordPress Cron: İşaretlemeyin. Boş bırakın.

Admin Account başlığında;

Haber Sitesi Nasıl Kurulur - Admin Account

Admin Account – Haber Sitesi Kurulumu

– Admin Username ve Admin Password: Haber sitenizin yönetim paneline giriş yaparken kullanacağınız kullanıcı adı ve parolasını buradan belirleyeceksiniz.

Kullanıcı adınız kesinlikle admin olmasın! Genelde yapılan büyük bir güvenlik hatasıdır.

Ayrıca kullanıcı adınızda i – ö – ü – ş – ğ – ç gibi Türkçe karakterler ve ünlem (!) soru işareti (?) parantez gibi işaretler kullanmayın. Sadece İngiliz alfabesindeki harfleri kullanabilirsiniz. Aksi halde kurulum hata verecektir.

Kullanıcı adı ve parola kısımlarında belirlediğiniz bilgiler, açtığınız haber sitesini yönetecek admin’in kullanıcı adı ve şifresi oluyor. Bu bilgileri unutmayın.

– Admin Email: Bu kısma sıklıkla kullandığınız bir mail adresini yazın. Sitenizle ilgili her türlü bildirim, iletişim formundan gönderilen her mesaj vs bu kısma girdiğiniz mail adresine otomatik gelecektir. Tabii ki burayı sonradan, sitenizin wordpress yönetim panelinden değiştirebilirsiniz.

Choose Language başlığında;

Haber Sitesi Açma - Choose Language

Choose Language – Haber Sitesi Kurmak

– Select Language: Haber sitenizin yönetim panelinin ve içerik yazım dilinin seçimini yapacaksınız. Hangi dilde olmasını istiyorsanız, o dili kullanabilirsiniz.

Select Plugin(s) başlığında;

Haber Sitesi Kurmak - Select Plugins

Select Plugins – Haber Sitesi Nasıl Kurulur

Buradaki tüm kutucuklar boş kalsın. İşaretli olanlara bir kere tıklayarak işaretini kaldırın. Sizde üstteki resimde göründüğü dışında başka seçenekler de varsa, o seçeneklerdeki işaretleri de kaldırın.

Advanced Options başlığında;

Haber Sitesi Kurulumu - Advanced Options

Advanced Options – Haber Sitesi Açma

Bu başlığın yanındaki artı ( + ) işaretine tıkladığınızda başlık altında bazı seçenekler görünür olacaktır. Varsayılan olarak gelen ayarlar uygundur. Bu kısımda değişiklik yapmanıza gerek yok.

İşlemler bittikten sonra alt kısımdaki Yükle butonuna tıklayın. Böylece hostinginize WordPress altyapısı kurulacaktır. Kurulum biraz zaman alabilir.

Haber Sitesi Nasıl Kurulur - WordPress Yükle Butonu

WordPress Yükle Butonu – Haber Sitesi Kurma

6- Kurulum tamamlandıktan hemen sonra karşınıza alttaki resimde olduğu gibi site adresinizin ve site yönetim paneli giriş adresinizin olduğu bir ekran çıkacaktır.

Haber Sitesi Açmak - Kurulum Tamamlandı

Kurulum Tamamlandı – Haber Sitesi Kurma

Buradaki Yönetim URL karşısındaki linke tıklayarak ya da bu linki direkt tarayıcınızın adres çubuğuna yazarak sitenizin yönetim paneline ulaşabilirsiniz.

WordPress site yönetim paneline giriş adresi tüm WordPress ile kurulmuş siteler için aynıdır. Site adresinizin sonuna /wp-admin koyarak sitenizin yönetimin paneline ulaşabilirsiniz. ( Örn: habersiteniz.com/wp-admin )

Haber sitesi açma işini öğrendik ! İşlem tamamdır! Artık sizin de bir haber siteniz var. Blog tasarımlarınızı blogunuza giriş yaptıktan sonra wordpress admin panelinden yapabilirsiniz.

Hemen alttaki resimde Admin Paneli >> Sol Kısım >> Yazılar >> Yeni Ekle sekmesine giderek, yazı yazabileceğiniz, kurduğunuz haber sitesinin admin panelinden bir görüntü.

Haber Sitesi Kurmak - WordPress Yönetim Paneli

WordPress Yönetim Paneli – Haber Sitesi Açmak

Haber Sitesi Kurulumu Tasarım Aşaması – ( Video )

Evet, haber sitesi kurulumu nasıl yapılır öğrendik, com’lu haber sitemizi kurduk, sitemizi tüm dünyaya açtık ve şu an sitemizin hem ön yüzüne hem de yönetim paneline ulaşabilir durumdayız.

Şimdi ise sırada kurduğumuz haber sitesini tamamı ile profesyonel bir görünüme sokmak için yapmamız gereken tema giydirme işlemi var.

Hemen alttaki videoda da tam da bu işlemi anlattım zaten.

Tabii bir de öncesinde belirtmek isterim ki, her ne kadar ücretsiz wordpress temaları olsa da, profesyonel bir görünüm için ücretli wordpress teması kullanmanız siteniz için çok daha iyi olacaktır.

Keza benim hemen alttaki videoda kurulumunu yaptığım tema ücretli bir tema.

Temayı detaylı inceleme için temanın demo sayfasına gidebilir, temayı satın firma, satın alma süreçleri gibi bir çok konuda bilgi almak için ise, mythemeshop’tan tema almak başlıklı yazıma gidebilirsiniz.

Ayrıca hemen alttaki videoda kullandığım temaya alternatif olarak farklı bir tema kullanmak isterseniz, wordpress haber temaları başlıklı yazıma bir göz atabilirsiniz.

Haber Sitesi Kurduktan Sonra İlk Yapılması Gerekenler

Haber sitemizi kurduk, üstte yer alan videoyu takip ederek tasarımımızı da oluşturduk. Peki şimdi sırada ne var ?

Şimdi sırada ise, haber sitesi açtıktan sonra ilk yapılması gereken adımlar var. Yani sitenizin google kaydı, site haritası oluşturma, gerekli eklentilerin yüklenmesi gibi adımlar.

#Bu adımlara da haber sitesi kurduktan sonra ilk yapılması gerekenler başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz. Tabii yazım her ne kadar blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler olarak geçse de, bu adımlar tüm siteler için geçerli adımlardır. Dolayısı ile başlık sizi yanıltmasın.

Bir de yararlı olması açısında şu yazılarıma da bakabilirsiniz;

Google’ın çalışma prensibini anlamak adına: Google Sıralama Kriterlerihttps://wpmavi.com/blog/en-iyi-blogculardan-basarili-bir-blog-yazari-olma-sirri.html
Sitenize Ziyaretçi Çekmek Adına: Hit Arttırma Yöntemleri
Google’ın İstediği Türden Makaleler Yazmak Adına: SEO uyumlu Makale Yazımı
Google’da Üst Sıralarda Yer Almak İçin: Google’da İlk Sayfada Çıkmak

Haber sitesi kurma işlemi bu kadar ! Haber siteniz hayırlı uğurlu olsun. Kurduğunuz site hakkında eğer sorularınız olursa, hemen alttaki yorum bölümünden bana sorabilirsiniz.

Umarım Haber Sitesi Kurmak: Adım Adım Haber Sitesi Açmak | FULL başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Haber Sitesi Kurmak: Adım Adım Haber Sitesi Açmak | FULL Burak Oran