Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google'ın yeni yapay zeka modeli: Gemini

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Google, "bugüne kadar oluşturduğu en yetenekli genel yapay zeka modeli" olarak tanımladığını Geminiduyurdu. Gemini; Ultra, Pro ve Nano olmak üzere 3 farklı biçimde çalışmak için optimize edilerek, veri merkezlerinden mobil cihazlara kadar pek çok şeyde çalışabilecek biçimde tasarlandı. İşleyişini daha da kolaylaştırmak amacıyla Bard’a getirilen güncellemeyle Gemini’ı ilk deneyimleyen ülkelerden birinin Türkiye olacağını da belirtelim.

Modelin ilk versiyonu olan Gemini 1.0 üç farklı boyut için optimize edildi: Son derece karmaşık görevler için en yetenekli ve en büyük model olan Gemini Ultra, çok çeşitli görevleri ölçeklendirmek için Gemini Pro ve cihaz içi görevler için en verimli model Gemini Nano.

Farklı türdeki bilgileri genelleştirip sorunsuz bir şekilde anlayabiliyor​


Gemini çok modlu bir yapay zeka modeli olarak tanımlanıyor. Bu model, metin, görüntüler, ses, video ve kodlama dilleri gibi farklı türdeki bilgileri genelleştirip sorunsuz bir şekilde anlayabiliyor, bunlar üzerinde çalışabiliyor ve birleştirebiliyor. Gemini, aynı zamanda mobil cihazlardan veri merkezlerine kadar her şeyde verimli bir şekilde çalışabilen, şimdiye kadarki en esnek model olarak dikkat çekiyor. Gemini'ın geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin yapay zeka ile oluşturma ve ölçeklendirme yöntemlerini önemli ölçüde geliştireceği düşünülüyor.

Gemini, çok modlu olacak şekilde tasarlandı ve başlangıçtan itibaren farklı yöntemler konusunda önceden eğitildi. Daha sonra etkinliğini daha da iyileştirmek için ek çok modlu verilerle ince ayar yapıldı.
Türkiye'de kullanıma açıldı​


Gemini Pro'nun hassas ayarlanmış bir versiyonunu kullanan Bard, şu anda aralarında Türkiye’nin de olduğu 170'den fazla ülke ve bölgede İngilizce olarak kullanılabilir durumda. Önümüzdeki aylarda Gemini, Arama, Reklamlar, Chrome ve Duet AI gibi daha fazla temel ürün ve hizmet için kullanılabilecek. 13 Aralık'tan itibaren geliştiriciler ve kurumsal müşteriler Gemini Pro'ya Google AI Studio ve Vertex AI'deki Gemini API aracılığıyla erişebilecekler. Android geliştiricileri aynı zamanda AICore aracılığıyla cihaz içi görevler için en verimli model olan Gemini Nano'yu da geliştirebilecekler.

Gemini Ultra'ya yönelik kapsamlı güven ve güvenlik kontrollerinin bir parçası olarak, önümüzdeki yılın başında geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin kullanımına sunmadan önce, erken denemeler ve geri bildirimler için seçkin müşterilerin, geliştiricilerin ve iş ortaklarının kullanımına sunulacak. Gelecek yılın başında Gemini Ultra'dan başlayarak en iyi model ve yeteneklere erişilmesini sağlayan yeni, son teknolojiye sahip bir yapay zeka deneyimi olan Bard Advanced de piyasaya sürülecek.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.