Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Google'ın çatı şirketi Alphabet'in yıllık geliri, yüzde 41 artışla 257 milyar dolara ulaştı

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
G

Gözde Ulukan

Misafir
Sürekli pandemi nedeniyle hızlanan bir dijital dönüşümden söz ediyoruz. Covid-19 salgını her ne kadar birçok şirketi olumsuz olarak etkilemiş olsa da dijitalde pozitif ayrışma ile karşımıza çıkan birçok şirket de var. Google'ın çatı şirketi Alphabet ise bunlardan biri, bu dönemde gelirini fazlasıyla artırmasıyla dikkat çekmeye başladı.

Alphabet'in geliri, 2021 yılının tamamı için yıldan yıla yüzde 41 artışla 257 milyar dolara ulaştı. Şirket, 2021'in dördüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 32 artışla 75.3 milyar dolar gelir bildirdi. Google'ın temel arama işi, bir yıl öncesine göre yüzde 36'lık bir gelir artışı kaydederek 43.3 milyar dolara ulaştı. Alphabet ayrıca 1'e 20 hisse senedi paylaşımını da duyurdu.

Alphabet'in yıllık kazancı 2020'de 183, 2019'da 162, 2018'de 137, 2017'de 111, 2016'da 90 milyon dolardı. Aslında şirketin gelir artışı istikrarlı bir şekilde yükseliyor, ancak 2021'de artış oranının bu denli yüksek olması fazlasıyla dikkat çekici. Alphabet ve Google CEO'su Sundar Pichai, şirketin dördüncü çeyrekte, reklamcılık işinde devam eden güçlü bir büyümeye ve tedarik kısıtlamalarına rağmen Pixel telefonları için üç aylık bir satış rekoruna sahip olduğunu; bulut işinin güçlü bir şekilde büyümeye devam ettiğini söyledi.

Google, son çeyrekte 61.24 milyar dolar reklam geliri elde etti​


Google, son çeyrekte 61.24 milyar dolar reklam geliri elde etti. Apple, geçen yıl iOS'ta gizlilik değişiklikleri yaptı ve kullanıcıların, uygulamaların kendilerini diğer uygulamalarda ve web sitelerinde izlemesine izin vermek isteyip istemediklerini seçmelerini gerektirdi. Apple'ın Uygulama İzleme Şeffaflığı, birçok reklamvereni hedefleme konusunda etkiledi. Ekim ayında Financial Times, iOS'un gizlilik ayarları nedeniyle Meta, Twitter, Snapchat ve YouTube'un 2021'in ikinci yarısında yaklaşık 10 milyar dolar gelir kaybettiğini bildirdi.

Katı gizlilik kuralları nedeniyle Google'ın reklamlarının etkinliğinin azalabileceğine ve bunun şirketin işine zarar verebileceğine dair endişeler oluştu. Ancak bununla birlikte Google, arama trafiği ve YouTube üzerinden kendi verilerini topladığı için iOS değişikliğinden diğer şirketlere kıyasla daha az etkilendi. Şirket, 2021'in dördüncü çeyreğinde YouTube reklamlarından 8.63 milyar dolar gelir elde etti.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.