Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Google'dan online ve görüntülü konuştuğunuz kişiyi üç boyutlu olarak önünüze getiren proje: Starline

G

Gözde Ulukan

Misafir
Teknoloji her geçen gün o kadar ilerliyor ki birkaç yıl önce izlediğimiz bir bilim kurgu filminde yaşananların birkaç ay sonra gerçekleşmeyeceğini söyleyemiyoruz. Artık akla hayale sığmayacak yenilikler gerçek olmaya ve gündelik yaşantımıza nüfuz etmeye başladı. Google'ın yeni projesi Starline da bu kapsamda sayabileceğimiz bir yenilik, zira Starline video konferans yönetemiyle görüntülü konuşma yapan iki kişiyi adeta fiziksel olarak bir araya getiriyor.

Google, geçtiğimiz günlerde konuştuğunuz kişinin tam da aynı odadaymış gibi görünmesini sağlayan hologram benzeri bir görüntülü sohbet aracı olan Project Starline'ı hazırladığı bir video ile tanıttı. Aslında bu noktada bir arada bulunduğunuz tabii ki karşınızdaki kişi değil, sadece bir stant. Bu stantlarda bulunan kameralar ve sensörler sizi gerçek boyutlu olarak karşı tarafa iletiyor gibi görünüyor ve konuştuğunuz kişiye ait neredeyse tüm detayları görmenizi sağlıyor.
Kameralar ve sensörler, görüntünüzü ve hareketlerinizi birden çok görüş noktasından yakalıyor ve bu görüntüler, farklı bir odadaki benzer bir kabine iletiliyor. Bunun sonucunda görüştüğünüz kişiyi, bir görüntünün hacmini radyal olarak keserek çalışan bir teknoloji olan ışıklı bir alan ekranında görüyorsunuz. Karşı tarafın sesi de bir hoparlörden değil de tüm alana yayılacak bir şekilde iletiliyor; bu da diğer kişinin sesini tıpkı aynı odadaymış gibi duyabileceğiniz anlamına geliyor.

Görsel Kaynağı: Google

Project Starline'ın örnek videosundaki görüntüler fazlasıyla etkileyici bir şekilde gerçekçi görünüyor. Ancak bu teknolojinin henüz yaygın kullanıma hazır olmadığını söyleyebiliriz. Şahsen videoyu izlerken aklıma takılan ilk şey internet bağlantısının buna elverişli olup olmayacağıydı. Henüz bu gibi soruların cevaplarını öğrenmek için çok erken ancak bunun, Jetgiller gibi çizgi dizilerle, Geleceğe Dönüş gibi filmlerle ya da Isaac Asimov'un, Philip K. Dick'in kitaplarıyla büyüyen bizleri heyecanlandıran bir proje olduğunu söyleyebiliriz.

Starline gerçekten hayata geçirilebilir mi bilinmez, ancak eğer bu mümkün olursa izlediğimiz filmlerden farklı bir gelecek bizleri beklemiyor diyebiliriz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.