Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google, telefon kamerasıyla nesne bulmayı mümkün kılıyor

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Bu haftanın başında Google'ın başlangıçta oyunculara yönelik olarak tasarlanan Gameface projesinin hareketleri kısıtlı olan kullanıcılara da yardımcı olacak şekilde genişlettiğini sizlere aktarmıştık. Şirket, erişilebilirlik alanında önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Google engelli bireylerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlayan önemli güncellemeleri duyurdu. Görme engelli, düşük görme yetisine sahip veya fiziksel engelli bireylerin teknolojiye erişimini artırmayı hedefleyen bu güncellemeler, Lookout ve Look to Speak uygulamalarını kapsıyor.

Lookout uygulaması, metinleri ve uzun belgeleri sesli olarak okuma, gıda etiketlerini okuma ve kullanıcıya bilgi verme, kamera aracılığıyla nesneleri tanıyarak kullanıcılara yönlendirme yapma gibi önemli özelliklere sahip. Look to Speak uygulaması ise, göz hareketleriyle seçilen ifadeleri sesli olarak iletme ve metinsiz mod ile fotoğraf kitaplarından seçilen semboller ve fotoğraflar aracılığıyla iletişim kurma imkanı sunuyor.

Google Maps tarafında Lens özelliğinde ekran okuyucu yeteneklerinin geliştirilmesi, kullanıcılara gördükleri yerlerin isimlerini ve kategorilerini söyleme ve belirli bir konumun ne kadar uzakta olduğunu bildirme gibi yeni özellikler eklenmiş durumda. Ayrıca, tekerlekli sandalye bilgilerinin masaüstü sürümünde de erişilebilir hale getirilmesi, fiziksel engelli bireylerin seyahat planlarını kolaylaştırıyor.
Bu güncellemeler, yapay zeka ve görüntü tanıma teknolojilerinin ne kadar ilerlediğini gösteriyor ve teknolojinin insan hayatını dönüştürebilecek gücünü bir kez daha ortaya koyuyor. Google'ın bu adımları, erişilebilirlik ve kapsayıcılık alanındaki ilerlemelerin diğer teknoloji şirketlerini benzer adımlar atmaya teşvik edebileceği ve toplumda daha geniş bir etki yaratabileceği umudunu taşıyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.