Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google Play Store'da, "uygulama izinleri" yerini "veri güvenliği" özelliğine bırakıyor

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Google, geçtiğimiz yıl mayıs ayında, Play Store'da yayınlanan uygulamalar için yeni bir Veri Güvenliği bölümü sunmuştu. Bu özellik şimdi tam anlamıyla aktif edilmiş durumda.

Google, veri gizliliği bölümünü ilk kez duyurduğunda şirket, sisteminin geliştiriciler tarafından sağlanan bilgilere dayanacağını açıkça belirtmişti. Bir destek sayfasında ise Google'ın, geliştiricilerin uygulamaları için bir veri gizliliği formu doldurmaları için 20 Temmuz'a kadar süreleri olduğunu belirtildi. Geliştiricilerin yalnız olarak, uygulamaları için eksiksiz ve doğru beyanlar yapması gerektiğinin de altı çizildi.

Paylaşılan bilgilere göre Google Play, uygulamaları tüm politika gereksinimlerine göre inceliyor; ancak geliştiriciler adına kullanıcı verilerini nasıl işledikleri konusunda bir tespit yapamıyor. Veri güvenliği özelliği ile Google, geliştiricilerin bildirdiği bilgilerle uygulamanın kendisi arasında herhangi bir tutarsızlık bulursa uygun işlemi yapacağını söylüyor. Kısacası kötü niyetli geliştiricilere kayda değer yaptırımlar gelecek gibi duruyor.

Veri Güvenliği sekmesi, uygulama geliştiriciler tarafından hazırlanıyor. Bu durum bazı kullanıcıların tepki göstermesine neden oldu, zira uygulama izinleri, Google tarafından geliştirilen araç ile otomatik olarak oluşturuluyordu. Bazı analistler, özelliğin geliştiriciler tarafından oluşturulması nedeniyle güvenlik sorunları yaşanabileceğini söylüyor. Bu noktada kullanıların yaptırımlar için Google'a güvenmesi bekleniyor.

Google, otomatik olarak oluşturulan uygulama izinlerini veri gizliliği bölümüyle değiştirmek için herhangi bir plan sunmamıştı, yani şirketin bunu sessizce yaptığı ortaya çıktı. Şirket, uygulama izinlerini Play Store'da saklıyor. Ancak bunları direkt olarak görmek mümkün değil. Bu kapsamda, bir uygulamayı indirmeden önce izinleri gösteren Aurora adlı açık kaynaklı Play Store alternatifinin indirilmesi öneriliyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.