Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google Play ödeme yöntemine yeni seçenekler ekleme özelliğini daha geniş kitlelerin erişimine açacak

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Google Play ödeme yöntemine yeni seçenekler ekleme özelliğini daha geniş kitlelerin erişimine açacağını duyurdu. İlk olarak 23 Mart'ta paylaşılan bir blog yazısıyla duyurulan özellik, 1 Eylül itibariyle Hindistan, Avustralya, Endonezya, Japonya ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerine açıldı.

Şirket, geliştiricileri, programa katılmaya davet ediyor. Programa katılan geliştiriciler, ürettikleri uygulamalarda 3. taraf ödeme sistemlerini kullanabilecek. Bu arada programın oyun geliştiricilerini kapsamadığını belirtelim.

Aslına bakarsanız Google, Temmuz ayında Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinde bu yeni ödeme politikasını devreye aldığını duyurmuştu. O dönemde şirket, üçüncü taraf ödeme yöntemlerinden faydalanan geliştiricilere, hizmet bedelinde yüzde 3 indirim uygulayacağını açıkladı. Bu yeni özelliğin yeni geliştiricilere açılmasıyla, geliştiricilerin makul komisyon oranlarından faydalanmaya devam edeceği belirtiliyor. Ancak komisyon oranı hakkında kesin bir bilgi paylaşılmıyor.

Şirketin bu yeni politikasının hayata geçmesinde ise yasal kurumların ve Coalition for App Fairness gibi teknoloji koalisyonunun etkisi var. Hatırlarsanız, geçtiğimiz yıl, uygulama geliştiriciler yalnızca App Store'un değil, Google Play'in de yüksek komisyon oranları ve adaletsiz yaklaşımını değiştirmek için şikayetlerini ABD senatosuna da yansıttı.

Nisan ayında Spotify, Tile ve Match Group'un senatoya aktardığı gelişmeler, Open App Markets Act yasa tasarısının temelini attı. Yasa tasarısı kapsamında Apple ve Google'ın uygulama satın almaları konusundaki yetkisini azaltması ve geliştiricilerin, kullanıcıları, uygulamaya kayıt olmaları için web sitesi gibi başka platformlara da yönlendirebilmesi sağlanacaktı.

Tüm bu gelişmelerin akabinde Google, 3. taraf ödeme sistemleri için Mart ayında Spotify ile Mayıs ayında ise Match Group ile anlaştı. Özelliğin kademeli olarak tüm kullanıcılara açılması planlıyor. Tüm kullanıcıların özellikten ne zaman faydalanabileceği ise henüz bilinmiyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.