Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google, okunması zor el yazısını deşifre edebilen yapay zeka modeli geliştiriyor

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Gelişen teknoloji hayatın her alanına etki etmeye devam ediyor. Eskiden yapılamayan birçok şey, teknoloji sayesinde tek tıkla ve çok daha kısa sürelerde yapılabiliyor. Bu kapsamda Google da doktorların zor okunan el yazılarını okumayı kolaylaştıran bir teknolojiyi hayata geçiriyor.

Okunması zor el yazısını deşifre edebilen bir yapay zeka modeli geliştiren şirket, Hindistan'da gerçekleşen yıllık konferansında, Google Lens'te dağınık bir şekilde yazılmış tıbbi notların kodunu çözebilen bir araç oluşturmak için eczacılarla birlikte çalıştığını duyurdu. Google Lens'te kullanıma sunulacak olan özellik, kullanıcıların reçetenin fotoğrafını çekmesine veya fotoğraf kitaplığından yüklemesine olanak tanıyacak. Bir Google yöneticisi, etkinlik sırasında, görüntü işlendikten sonra uygulamanın notta belirtilen ilaçları algılayıp vurguladığını gösterdi.

Kaynak: Google

Google'dan yapılan açıklamada, bu özelliğin el yazısı tıbbi belgeleri sayısallaştırmaya yardımcı bir teknoloji görevi göreceği, ancak yalnızca bu teknolojinin sağladığı çıktıya dayalı olarak hiçbir karar verilmeyeceği ifadesi yer aldı. Bu sistemin gerçek dünyaya hazır olması için yapılması gereken çok iş olduğunun da altı çizildi.

Bilmeyenler için hatırlatalım; Google Lens, nesneleri algılamak ve dilleri çevirmek için kullanılabilen, yapay zeka destekli çok amaçlı bir nesne tanıma aracı. Lens ile el yazıları halihazırda metinlere dönüştürebiliyor. Ancak Google'ın yeni özelliğinde vurgulanan "en karmaşık ve okunmayan" yazıların yapay zeka ile metne dönüştürülecek olması. Zaten bu yüzden doktorlar odak noktası olarak belirlenmiş.

Google'ın yeni "metin deşifre etme" özelliğinin ne zaman kullanıma sunulacağına dair herhangi bir bilgi ise paylaşılmadı.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.