Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google, Meta ve Microsoft gibi teknoloji devleri, yapay zeka çipi geliştirmek için bir araya geliyor

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Dünyanın önde gelen sekiz teknoloji şirketi, yeni nesil yapay zeka hızlandırıcı çipleri için bir standart belirlemek üzere bir araya geliyor. Şirketlerin, Called the Ultra Accelerator Link (UALink) adında bir grup oluşturduğunu belirtelim. Bu grup, yapay zeka teknolojisinde birlik ve standartlar getirerek sektörde daha uyumlu ve etkili çözümlerin geliştirilmesine olanak tanıyacak.

UALink'e katılan şirketler arasında Intel, Google, Microsoft, Broadcom, Meta, AMD, Cisco ve Hewlett Packard yer alıyor. UALink'e göre; en az 1024 grafik işlemcisi içeren podlar standartlaşacak ve veri işleme süreçleri hızlanacak. Bu gelişmeleri izlemek ve standartları belirlemek amacıyla bir konsorsiyum kurulacak.

Aslında bu hamle, NVIDIA'nın yapay zeka alanındaki hakimiyetini zayıflatma ve rekabeti artırma hedefiyle yeni nesil yapay zeka hızlandırıcıları için standartlar belirleyerek ve daha açık bir ekosistem oluşturarak adım atıyor gibi görünüyor. NVIDIA'nın bu girişime nasıl yanıt vereceği henüz belli değil.

Bilindiği gibi yapay zeka sistemleri, birçok küçük işlemcinin bir araya gelmesiyle oluşturuluyor ve bu işlemciler arasındaki iletişim karmaşık olabiliyor. UALink, bu iletişimi daha kolay ve verimli hale getirerek yapay zeka sistemlerinin performansını artırmayı amaçlıyor.

Sonuç olarak UALink, yapay zeka teknolojisinin geleceğini belirleyecek önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Bu teknoloji, daha büyük ve daha güçlü yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesine olanak sağlayacak ve yapay zeka alanında büyük bir ilerleme sağlayacak.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.