Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google, kişisel bilgilerin arama sonuçlarından kaldırılmasını talep etmeyi kolaylaştırıyor

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Son dönemin en önemli sorunlarından biri, kişisel verilerin bizim isteğimiz dışında yayılması ve bu bilgiler bir kere yayıldığında bunun önünü alamıyor oluşumuz. Bu kapsamda Google, yeni bir adım attı. Teknoloji devi, kullanıcıların Google arama sonuçlarından kaldırılmasını isteyebilecekleri kişisel bilgi türlerini telefon numarası, adres veya e-posta gibi iletişim bilgilerini içerecek şekilde genişleteceğini duyurdu.

Google'ın Search On etkinliğinde, söz konusu özelliğin artık ABD'deki kullanıcılara yaygın olarak sunulacağı ve daha sonra uyarıları içerecek şekilde genişletileceği açıklandı. Bu noktada belirtilmesi gereken en önemli şey, Google'ın web'deki içeriği değil, yalnızca arama sonuçlarını baz aldığı. Yani kişisel bilgileriniz arama sonuçlarında görünmese bile web sitelerinde yer alabilecek. Özetle; Google'ın yapmaya çalıştığı şey, bu bilgilerin bulunmasının zorlaştırılması.

Google, özelliğin birkaç hafta içinde ABD'deki tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir olacağını söylüyor. Şirket ayrıca, kullanıcıların arama sonuçlarında görünen iletişim bilgileri hakkında proaktif uyarılar almalarını sağlayacak. Söz konusu özellik aktif edildiğinde, kullanıcılar aracı Google uygulamasında veya bir Google arama sonucunun yanındaki üç noktayı tıklayarak bulabilecekler.

Early next year, you'll also be able to opt into alerts if new results appear with personally identifying information, so you can quickly request their removal from Google Search… pic.twitter.com/AFQy8bpAkX

— Google SearchLiaison (@searchliaison) September 28, 2022Bilginin kaldırılması talebinde bulunduktan sonra, işlenmekte olan ve onaylanan istekler arasında filtreleme yapabilmek ve sürecin uygulamadaki ilerlemesini takip edebilmek de mümkün olacak. Yeni uyarı özelliğinin, gelecek yılın başına kadar aktif edilmeyeceği belirtiliyor.

Aslında Google, bir süredir insanların bu tür arama sonuçlarının kaldırılmasını talep etmesine izin veriyor. Ancak şimdilerde ise sürece erişimi önemli ölçüde kolaylaştırmak için çalışıyor. Yani Google arama sonuçlarından kişisel bilgilerinizin kaldırılmasını istemek için birkaç adım ve uzun bir süreç yerine kullanıcıya tek adımlık, kısa bir süreç vadediyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.