Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google I/O 2024'de öne çıkan yapay zeka gelişmeleri: Yapay zeka destekli Google aramalar, Project Astra, Gems ve daha fazlası

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Google I/O 2024 bugün Türkiye saatiyle 20:00'de gerçekleşti. Etkinlikte Gemini odağında duyurular gerçekleştirilirken, Google Workspace ve Google aramalara eklenen yapay zeka özellikleri paylaşıldı. Ayrıca Gemini Pro 1.5'in tüm geliştiricilere açıldığı duyuruldu. Gemini Pro 1.5'nin kullanıcılara sunulduğu Gemini Advanced sürümünde tüm kullanıcılar 35'ten fazla dil desteğine kavuşuyor. Ayrıca Gemini Pro 1.5 Pro'nun 2 milyon token bağlam penceresine ulaştığı açıklandı.

Google CEO'su Sundar Pichai konuşmasında yapay zeka aracıları (agents) ile bazı işlemlerin tamamen yapay zeka desteğiyle gerçekleşebileceğini aktardık. Örneğin alışveriş için ürün iadesini Gemini yapabilir. Bu bağlamda Gemini ve Chrome'un beraber çalışacağı ifade edebildi. Benzer şekilde yakınızdaki yeni hizmetleri keşfetmesi de söz konusu. DeepMind CEO'su Demis Hassabis ise daha hafif bir model olan Gemini 1.5 Flash'ten bahsetti. Model, uygun maliyeti ve düşük gecikmesi ile öne çıkmakta. Kullanıcılar modele Google AI studio'dan erişebilir.

Project Astra​


Project Astra, gündelik görevler için evrensel yapay zeka aracısı olarak tanımlanıyor. Kamera aracılığıyla çalışan Project Astra, gecikme olmadan gerçek zamanlı ve doğal bir şekilde etkileşime giriyor. Çok modlu Project Astra, bağlamı anlayıp hızlıca iletişime geçiyor. Gördüğü objeleri kolayca tanımlayan ürün, kamera üzerinden bulunduğunuz konumu anlayabilir, odada gözlüklerinizin yerini size söyleyebilir ve hatta gördüğü objelerle ilgili yaratıcı içerikler üretebilir. Project Astra, Google gözlükleriyle kullanılabiliyor. Gemini App'e gelmesi beklenen Project Astra, canlı demo için AI Sandbox Area'da kullanıcıların ilgisine sunuldu.

Google aramalara yapay zeka ekleniyor​


Yapay zeka destekli Google aramalar için etkinlikte şu ifade kullanıldı:

Google sizin için Google'layacak!

Google aramalar Gemini'ın gücüyle birleşiyor. AI Overviews özelliği sayesinde aramalara kapsamlı sorular sorabileceksiniz. Şimdilik ABD'deki herkese açılması beklenen özellik, yıl sonunda 1 milyar insana açılacak. Özellik kapsamında çok aşamalı muhakemeden (multi-step reasoning) faydalanılıyor. Yapay zeka destekli özellikler sayesinde Google ile yapılan araştırma süreçlerinin yine Google tarafından üstlenilmesi hedefleniyor. Örneğin doğru fitness stüdyosunu bulmak için Google, Haritalar'daki puanlara ve bilgilere erişip bunları süzgeçten geçirebilecek.

Planlama konusunda da Google'ın yapay zeka özelliklerinden yararlanılabilecek. Google'dan haftalık öğün tarifleri isteyebilir, kısayollar aracılığıyla sonuçları kişiselleştirebilir ve ardından bu tariflerde yer alan bileşenleri alışveriş sepetine kolayca ekleyebilirsiniz.

Ayrıca Google'ın arama sonuçlarını da kişiselleştirerek sunduğunu belirtelim. Bir konuda sonuçlar sıralanırken, yılın zamanı veya konum gibi detaylar göz önünde bulunduruluyor. Son olarak video çekerek Google'da gerçek zamanlı olarak arama yapabileceğinizi ekleyelim. Fotoğraf makinesi ya da pikap gibi bir ürün bozulduğunda onu nasıl çalıştıracağınızı video aracılığıyla sorabilir ve buna göre arama sonuçlarını görüntüleyebilirsiniz. Özelliklerin önümüzdeki haftalarda yayına alınması planlanıyor.

Gemini uygulaması ve Gems​


Paylaşılan bilgilere göre Gemini App en güncel modellere erişim sağlayacak. Şirket, Gemini App'in yeni özelliği Gemini Live'ı tanıttı. Yaz döneminde kullanıcılar ile buluşması planlanan özellik, sesli bir şekilde Gemini ile konuşmanıza destek oluyor. Bununla beraber Gemini Live, konuşmanıza uyum sağlıyor.

Ayrıca Project Astra da Gemini App'te yerini alacak. Hatta bu yılın ilerleyen dönemlerinde uygulamada yayına alınması planlanıyor. Bunlara ek olarak şirket, kişiselleştirilebilen GPT'ler benzeri Gems'i tanıttı. Gemini'ın Gems özelliği ile kendi özel öğretmeninizi, yoga eğitmeninizi ya da aşçınızı yaratmanız mümkün. Gemini App'te yayına alınması planlanan veri analiz özellikleri ise tablolarla görselleştirmeyi kolaylaştıracak.

Workspace'e eklenen yapay zeka özellikleri​


Gemini entegrasyonu ile Workspace'te pek çok yenilik eklenecek. Örneğin Gemini'dan okul özelinde tüm yazışmaları özetlemesini isteyebilirsiniz. Böylece öne çıkan tüm gelişmeleri kolayca okuyabilirsiniz. Aynı şekilde Google Meet toplantılarında da aracın öne çıkan gelişmeleri size aktarmasını isteyebilirsiniz. Gemini 1.5 şu anda Workspace Labs'de yayına alınmış durumda.

Bunun yanı sıra Workspace'in yan paneline Gemini eklenmesi planlanıyor. Bu panelin gelecek ay kullanıcılara açılacağı duyuruldu. Gemini panel üzerinden öneriler ve otomasyonlar sunabiliyor. Gemini destekli Workspace sayesinde kişiler arasındaki tüm yazışmaları okumak yerine aracın sizin için özetler çıkarmasını isteyebilirsiniz. Bununla beraber iletiler odağında sorular sorup yanıtlar almanız da mümkün. Üstelik iletilere Gemini destekli akıllı yanıtlar ile dönüş yapabileceğinizi de ekleyelim. Özellik bu ay Labs kullanıcılarına açılacak. İş akışlarını otomatize eden özelliklerin Eylül ayında Labs kullanıcılarıyla buluşması bekleniyor.

Workspace odağındaki yenilikler kapsamında Gemini destekli ekip arkadaşı da etkinlikte önemli seviyede ilgi gördü. Spesifik bir işi atayabildiğiniz yapay zeka iş arkadaşınız, sohbet odalarındaki tüm konuşmaları tarayarak bilgi topluyor, soruları yanıtlıyor, görev takibi yapıyor ve problemi tespit edip çözüyor.

Ask Photos​


Bir süredir yapay zeka desteğiyle öne çıkan Google Fotoğraflar'a şimdiye kadar 6 milyar video ve fotoğraf yüklendi. Fotoğraflara eklenen arama deneyimi ise bir adım daha ileri taşınıyor. Bu yaz piyasaya sürülmesi planlanan ask photos özelliği ihtiyacınız olduğunda araba plakasına erişmenin yanı sıra anılar içinde gezinerek bir içerik deneyimi yaratıyor. Örneğin, uygulamaya "Çocuğum yüzmeyi nasıl öğrendi?" diye sorabilir ve bununla beraber özel bir içerik akışına erişebilirsiniz.

Gemini 1.5 destekli NotebookLM ile notlar sesli ve gerçek zamanlı içeriklere dönüşüyor​


Google'ın yapay zeka destekli not tutma aracı NotebookLM'den sizlere daha önce bahsetmiştik. NotebookLM'e Gemini 1.5 entegrasyonu geldi. Audio Overviews özelliği ile NotebookLM'de tutulan notlar kişiselleştirilmiş bir içeriğe dönüştürülüyor. İçerikleri adeta bir podcast gibi dinleyebiliyorsunuz. Hatta kullanıcılar da söz konusu konuşmaya katılabiliyor. Konuyu belli bağlam ve analojilerden anlatabiliyor. Örneğin bir fizik ödevini basketbol analojisiyle anlatabilir.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.