Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Google, görsel arama aracı Google Lens'i yapay zeka destekli yeni özelliklerle güncelliyor

G

Gözde Ulukan

Misafir
Google'ın bu yılki Search On etkinliğinde şirket, Google Lens'te bir dizi iyileştirmeler yaptığını duyurdu. Bu iyileştirmeler iOS, Android ve hatta masaüstü için aktif edilecek. Google'ın yapay zeka destekli görüntü tanıma hizmeti olan Google Lens, 2017'de Android telefonlara sunulmuş; ancak, bu yıla kadar yalnızca cep telefonlarında kullanılabilir durumda kalmıştı. Şirket, şimdi yapmayı planladığı güncellemelerle bunun önüne geçmeyi hedefliyor.


Güncelleme ile Google Lens, kullanıcıların metin kullanarak aramaları daha da daraltmasına izin verecek. Şirket, bir Google aramasında bir gömlek üzerinde bir desen seçebilme ve ardından aynı deseni çoraplarda bulmaya çalışma örneğini paylaştı. Bu özellik önümüzdeki aylarda Google Lens'te kullanıma sunulacak. Ayrıca Google, iOS'taki uygulamasında, kullanıcıların web'de arama yaparken görünen herhangi bir görseli kullanarak arama yapmasına olanak tanıyan yeni bir seçeneği de kullanıma sunmayı planlıyor ve bu seçeneğin ilerlerleyen dönemde aktif edileceği belirtiliyor.

Bu güncellemeler, Google'ın yapay zeka dil anlayışını kullanarak arama araçlarını iyileştirmeye yönelik en son girişiminin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Lens'teki güncellemeler, şirketin bu yılın başlarında tanıttığı MUM adlı bir makine öğrenimi modeli tarafından destekleniyor. Bu yeni özelliklere ek olarak Google, web ve mobil aramalarına yapay zeka destekli yeni araçlar da sunuyor.

Google, paylaşılan yeni özelliklerin kısa bir zaman sonra kullanıma sunulacağını söylüyor, ancak şimdilik bu konuda net bir tarih verilmiyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.