Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google, ChatGPT'ye rakip bir ürün yayınlamayacağını açıkladı

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Son dönemin en popüler uygulamalarından biri, OpenAI tarafından hayata geçirilen ChatGPT. Yapay zekanın sınırlarının olmadığını ve gelecekte teknolojinin hayatlarımızda ne kadar önemli bir konumda yer alabileceğini kanıtlayan ChatGPT, büyük teknoloji şirketlerinin de önemli konularından biri haline geldi. Google da bu şirketlerden biri.

Alphabet CEO'su Sundar Pichai ve Google'ın yapay zeka başkanı Jeff Dean, kısa süre önce yapılan bir toplantıda ChatGPT'nin yükselişini odaklarına aldı. Bir çalışan, Google rakibi Microsoft ile derin bağları olan OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT'nin lansmanının arama devi için kaçırılmış bir fırsat olup olmadığını sordu. Sundar Pichai ve Jeff Dean, Google'ın yapay zeka dil modellerinin OpenAI'ınkiler kadar yetenekli olduğunu, ancak teknolojinin getirdiği itibar riski nedeniyle şirketin ChatGPT benzeri bir ürün çıkarmayacağını açıkladı. Pichai, Google'ın 2023'te yapay zeka dil özellikleri için çok fazla planının olduğunu da sözlerine ekledi.

Dünya genelinde milyarlarca insan Google’ın arama motorunu kullanırken, ChatGPT'nin kullanıcı sayısı aralık başında 1 milyonu geçti. Jeff Dean, kullanıcı sayısına bakıldığında ChatGPT gibi bir ürünün insanların ihtiyacı olan bir alan olduğunu, ancak bu modellerin belirli türde sorunları olduğunu anlamanın da gerekli olduğunu belirtti.

OpenAI de daha önce yapay zeka dil modeli teknolojisini geliştirirken temkinliydi, ancak ChatGPT'nin piyasaya sürülmesiyle rotasını değiştirerek erişimi halka tamamen açtı. ChatGPT gibi yapay zeka dil modelleri, dil oluşturmada dikkate değer bir esneklik gösterse de bazı sorunlara da sahip. Örneğin; bir kullanıcı ChatGPT ile yaptığı sohbette ChatGPT'nin ezilmiş porseleni anne sütüne eklemin sindirimi destekleyebileceğini söylediğini belirtti. Bunun gibi aslında birçok örnek var. ChatGPT her ne kadar iyi bir yapay zeka ürünü olsa da hâlâ çok fazla eksiği mevcut. Zaten OpenAI da kendi adına beklentileri azaltmaya çalışıyor gibi görünüyor.

ChatGPT is incredibly limited, but good enough at some things to create a misleading impression of greatness.

it's a mistake to be relying on it for anything important right now. it’s a preview of progress; we have lots of work to do on robustness and truthfulness.

— Sam Altman (@sama) December 11, 2022Şirketin CEO'su Sam Altman, yakın zamanda attığı bir tweet'te şu ifadeleri kullandı: "ChatGPT inanılmaz derecede sınırlı, ancak bazı şeylerde yanıltıcı bir büyüklük izlenimi yaratacak kadar iyi. Şu anda önemli herhangi bir şey için ona güvenmek bir hata." Altman, yapacak çok şeyleri olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.