Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google, arama sonuçlarına ücretli yapay zeka özellikleri ekleyebilir

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Google üretimsel yapay zeka araçlarıdan yararlanan arama sonuçlarına erişim için ücret talep etmeye başlayabilir. Financial Times'ın aktardıklarına göre, Google yapay zeka destekli arama özellikleri için premium abonelik hizmetleri sunabilir.

Eğer iddialar doğru ise şimdiye kadar arama sonuçlarını reklam modelleri ile destekleyen Google, bu alanda ilk kez abonelik modeline adım atmış olacak. Öte yandan Google'ın yapay zeka odağında farklı alanlarda halihazırda abonelik modelleriyle ilerlediğini belirtelim. Google One aboneliğinin AI Premium katmanı, standart bir Premium plana göre aylık 10 dolar daha pahalı. Gemini Business ise standart bir Google Workspace aboneliğine ayda 20 dolar ekliyor.

Bu ücretli ürünler Google'ın üst düzey Gemini Advanced yapay zeka modeline erişim sunuyor. Bununla beraber Google, herhangi bir ücretli abonelik olmadan daha az performanslı Gemini modeline ücretsiz erişim sunuyor. Böyle bakıldığında Google'ın arama sonuçlarında da benzer bir yaklaşım benimseyeceği düşünülebilir.

Paylaşılan bilgilere göre; önerilen plan kapsamında Google'ın yapay zeka desteği içermeyen standart araması ücretsiz olmaya devam edecek. Ücretli yapay zeka arama katmanına abone olanlar ise Gemini destekli arama sonuçlarının yanında reklam görmeye devam edecek.

Google'ın bu adımının nedenlerinden biri de Microsoft'un yapay zeka destekli Bing arama moturu ile rekabeti sürdürmek istemesi olabilir. Ancak paylaşılan bilgilere göre; yapay zeka destekli Bing, Google'ın pazar payından ciddi bir parça almayı başaramadı. Google ise 2023'den bu yana tüm kullanıcılara açmadığı bir yapay zeka destekli arama deneyimi sunuyor.

Google ekibi söz konusu bir hizmeti hayata geçirmek için gerekli teknoloji üzerinde çalışıyor. Ancak Google'ın ücretli yapay zeka arama planını uygulayıp uygulamama konusunda şimdilik nihai bir karar vermediği belirtiliyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.