Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi General Motors'un sürücüsüz araç birimi Cruise'un 2022'nin ilk çeyreğinde gelir-gider dengesinin bozulduğu açıklandı

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
General Motors'un sürücüsüz araç birimi Cruise'un gelir-gider dengesinin bozulduğu açıklandı. Şirketin harcamaları, geçen yılın ilk çeyreğinde 332 milyon dolar olan giderleri bu sene 550 milyon dolara ulaştı. Bu duruma etki eden en önemli şeyin çatı şirketi General Motors'un yarı iletken kıtlığı ve şirketin tedarik zincirinde yaşadığı sorunlar nedeniyle karının yüzde 40 düşmesi olduğu belirtildi. Bir diğer nedenin ise San Francisco'da robotaksi hizmetini başlatması olduğu söylendi.

Şirket, geçen Şubat ayında robotaksi hizmetini San Francisco'da herkese açmıştı. İlk etapta ücretsiz olarak verilen hizmetten yararlanmak için Cruise'un web sitesi aracılığıyla halka açık bir bekleme listesi oluşturulmuştu. Haziran ayında Cruise, Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu'ndan (CPUC) tamamen sürücüsüz yolculuklar için ücret talep etme izni aldığı açıklanmıştı.

Bu haftanın başında Cruise, Dubai sokaklarının haritasını çıkarmaya başladığı haberiyle gündeme geldi. Geçen yılın Nisan ayında burada robotaksi hizmeti için hazırılıklara başlayan şirket, haritalama yapmak için iki elektrikli otonom aracını Dubai'ye gönderdiği açıklandı. Bu, "Kendi Kendini Yöneten Ulaşım Stratejisi" olarak adlandırılan projenin bir parçası olduğu söylendi. Dubai bu projeyi 2030 yılına kadar 4 bin araç ile ölçeklendirmeyi planladığı belirtildi. SoftBank Vision Fund, Microsoft ve Honda tarafından desteklenen Cruise da 2029 yılına kadar Dubai'nin özel robotaksi sağlayıcısı olarak seçildiği açıklandı.

Aynı zamanda geçen Şubat ayında şirket, Walmart’a Arizona’da sunduğu, otonom teslimat ağını genişletti. Bu yıl ABD genelinde hızla büyümeyi planladıklarını açıkladı. Cruise, Walmart ile Arizona'da küçük bir elektrikli otonom Chevy Bolt filosuna sahip olduğu biliniyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.