Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi FTC, Microsoft'un Inflection AI ile yaptığı anlaşmayı soruşturuyor

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
The Wall Street Journal'ın haberine göre Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Microsoft'un yapay zeka girişimi Inflection AI ile yaptığı son anlaşmayı hükümetin antitröst incelemesinden kaçınmak için yapılandırıp yapılandırmadığını araştırıyor.

Microsoft, mart ayında Inflection AI'ın kurucu ortakları Mustafa Suleyman ve Karén Simonyan ile birlikte, Copilot gibi ürünlerin geliştirilmesi de dahil olmak üzere, teknoloji devinde kurum içi yapay zeka gelişimine liderlik etmek üzere girişimin çalışanlarının büyük bir kısmını işe almıştı.

Microsoft ayrıca Inflection AI'a lisans anlaşması kapsamında 650 milyon dolar ödemeyi kabul ederek, Azure pazarında kullanıma sunulan amiral gemisi yapay zeka modellerine erişim sağlamıştı. Inflection AI'ın yatırımcılarına, satış gelirleriyle zaman içinde geri ödeme yapılacağı söylendi.

Şirketlerin 119 milyon doların üzerindeki satın almaları, anlaşmanın rekabet üzerindeki etkisini araştırma seçeneğine sahip olan federal antitröst uygulama kurumlarına bildirmeleri gerekiyor. Antitröst yetkisini paylaşan FTC veya Adalet Bakanlığı, bir soruşturmada anlaşmanın rekabeti önemli ölçüde azaltacağı veya tekele yol açacağı tespit edilirse, birleşmeleri veya diğer yatırımları engellemek için dava açabiliyor.

FTC halihazırda Microsoft ve Google'ın sahibi Alphabet gibi önde gelen şirketler tarafından yapılan yapay zeka yatırımlarını inceliyor. FTC Başkanı Lina Khan, teknoloji devlerinin en sonunda en umut verici yapay zeka uygulamalarını satın alabilecekleri ya da kontrol edebilecekleri, böylece insan benzeri konuşma, sanat yaratma ve bilgisayar kodu yazma yeteneklerine sahip sistemler üzerinde sıkı bir kontrol sağlayabilecekleri yönündeki endişelerini dile getirdi.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.