Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Kripto FTC, Meta’nın Metaverse Dünyasında Tekel Olmasını İstemiyor

  • Konbuyu başlatan Bilgehan Bilge
  • Başlangıç tarihi
DİKKAT ! Kripto para piyasası kontrol veya tahmin edilebilir değildir. Anlık değişimler ile kazanç elde edebileceğiniz gibi, ciddi mali zararlar ile karşılaşabilirsiniz. Aşağıdaki içerik konuyu başlatanın sorumluluğunda ve bilgilendirme amaçlıdır. Ticari tavsiye değildir.!
B

Bilgehan Bilge

Misafir
kriptoblogu_meta_quest_2-1024x576.jpg

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Meta’ya satın almayı durdurması amacıyla dava açtığı için Meta, VR uygulama üreticisi Within’i satın alamayabilir.Facebook ve Instagram’ın ana şirketi aynı zamanda sanal gerçeklik (VR) alanındaki en büyük oyuncu olan Meta, adından da anlaşılacağı gibi gelecekte metaverse evrenini zorlamak istiyor. Aslında FTC, Meta’nın Within’i satın almasının, onu tamamen kontrol etmeye yönelik başka bir hamle olacağına inanıyor. FTC, “Meta, tüm ‘metaverse’e sahip olma nihai hedefine bir adım daha yakın olabilir.” iddiasında bulunuyor.

FTC, şirketin popüler fitness uygulaması Supernatural’ın arkasındaki VR oyun geliştiricisi Within’i satın aldığını duyurmak istediği için ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde Meta Platformlarına dava açtı.


Quest 2 VR bağlığını üreten Meta, The Information’ı 400 milyon doları aşan bir anlaşmayla geçtiğimiz Ekim ayında satın almayı planladığını açıkladı. Firma, FTC’ye uyum sağlamak için anlaşmanın kapanış tarihini 1 Ağustos’a ötelendiğini belirtti.

Bugün yapılan duyuruda, Meta’nın kendi rakip programını geliştirmek yerine, evrendeki rakip uygulamanın arkasındaki stüdyoyu satın alarak bağımsız stüdyolardan gelen VR fitness rekabetini bastırmaya çalıştığı iddia edildi. Komisyon, anlaşmayı engellemek için dava açılması lehinde oylama yaptı.

Yapılan duyuruda anlaşmanın “gelecekteki inovasyonu ve rekabetçi rekabeti önemsiz hale getireceği” belirtildi. FTC ayrıca, birçok insan tarafından bir fitness uygulaması olarak kullanılan popüler VR oyunu Beat Saber’ın yapımcısı Beat Games’e Meta’nın zaten sahip olduğunu belirtti. Benzer şekilde, her iki stüdyoya da sahip olmanın rekabetçi inovasyonu etkileyeceği iddia edildi.

Metaverse, bazıları tarafından, kullanıcıların avatarlarını kullanarak 3B alanlarda etkileşime gireceği internetin gelecekteki bir evrimi olarak öngörülüyor. Her ne kadar firmanın blok zinciri alanındaki geliştiriciler gibi NFT’ler ve kripto para birimi gibi Web3 teknolojisini kullanıp kullanmayacağı hala belirsiz olsa da Meta bu evreni zorluyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!FTC, Meta’nın Metaverse Dünyasında Tekel Olmasını İstemiyor yazısı ilk önce Türkiye'nin Kripto Blogu | En Güncel Kripto Para Haberleri üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : Kripto Blogu
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.