Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Fransa, kitapçıların Amazon ile rekabet edebilmesi için kitap teslimat ücretlerine minimum 3 euro şartı getirdi

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Fransa, fiziksel kitapçıların e-ticaret devleri ile rekabet edebilmesi için bazı önlemler aldığını duyurdu. Fransız hükümeti, bu kapsamda kitap teslimat ücretlerinden minimum 3 euro alınacağını duyurdu. Bu asgari teslimat ücreti, 35 euro'nun altındaki siparişler için uygulanabilecek.

Kültür Bakanlığı, vergiler dahil 3 euro'luk ücretin müşteri sadakat programları veya diğer ürünlerle birlikte kitap satın alma yoluyla engellenemeyeceğini söyledi. 35 euro'yu aşan siparişler için online satıcılar, kullanıcılara yine düşük teslimat ücretleri teklif edebilecekler.

Fransız hükümeti, uzun bir süredir kitap sektöründeki rekabeti dengelemek için bazı kararlar alıyor. Fransa, 1981'den bu yana kitaplar için maksimum yüzde 5 indirimle sabit fiyatları zorunlu kıldı ve 2010'da bu yasayı e-kitapları kapsayacak şekilde genişletti. Amazon, daha önce ülkede müşterilerden kitap teslimatın için yalnızca 0,01 euro talep ediyordu. Fransız hükümeti, 2014 yılında buna da yasak getirmişti. Hükümet, bu boşluğu kapatmak için geçen yıl asgari bir teslimat ücreti getirmeyi kabul etmiş; ancak bu haftaya kadar bir fiyat üzerinde karar vermemişti. Kısacası şimdi açıklanan 3 euro, uzun bir süredir planan minimum asgari teslimat ücreti.

Kültür ve Maliye Bakanlıkları, yaptıkları ortak açıklamada bu durumun sipariş boyutu ne olursa olsun kitaplar için neredeyse ücretsiz teslimat sunan büyük e-ticaret platformları ile bu teslimat fiyatlarına uymayan kitapçılar arasındaki dengeyi yeniden kuracağını söyledi. Yapılan açıklamaya göre kitap endüstrisi bu sayede dijital çağa uyum sağlayabilecek.

Reuters'e göre Fransa'nın bu konudaki planlarını AB'ye bildirmesi gerekiyor. Zira söz konusu plan, Avrupa Komisyonu'nun onayından altı ay sonra uygulamaya konulabilecek.

Kaynak : Webrazzi
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.