Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Bilgi FPS Oyun Nedir?

İçerik bilgilendirme amaçlıdır.

Ruşen

Moderator
Yönetici

FPS Oyun Nedir?​

Açılımı “First Person Shooter” olan FPS oyunları, tipik olarak oyuncunun hareketlerini haritalandırır ve karakterin bakış açısından oynama imkanı tanır. Gerçek bir kişinin oyun içinde ne göreceğine ve ne yapacağına dair görünüm sağlar. Oyuncunun, kendisini karakterin yerine koyması son derece kolay olduğundan ilgi gören oyunlar arasında yer alır. Piyasadaki en eski türlerden olan FPS oyunlar, ilk kez 1970’li yıllarda geliştirilmeye başlanmıştır. Ardından, dönemin teknolojisi nedeniyle çizgi grafiklerle sınırlı olan pek çok FPS oyunu geliştirilmiştir. 1980’li yıllarda oyun salonlarının artması ve Atari’nin icat edilmesiyle birlikte çeşitlilik daha da artmıştır. Günümüzde ise; gelişen grafikler sayesinde gerçekçiliğin üst düzeye ulaştığı çok sayıda FPS oyunu, gamerler tarafından ilgi görür. Bu türlerde genellikle ekranın alt kısmında oyunun haritası yer alır. Gerçek bir arazide elinizdeki haritayı sembolize eden bölüm sayesinde bulunduğunuz yeri görebilir ve hedefe nasıl ulaşacağınıza karar verebilirsiniz. Çoğunlukla savaş temaları hakimdir. Oyuncunun kullanabileceği farklı silahlar bulunur. Elinizde gerçek bir silah olduğunda nasıl göreceğinizi ekrandan takip edebilirsiniz. Ses efektleri, oyunun gerçekçiliğini artırmayı amaçladığından; nefes, ayak ya da rüzgâr sesleri duyabilirsiniz. Yeni başlayanlar için genellikle farklı görev modları bulunur. Tek kişi oynanan görev modunda, her bölüm bir öncekinden daha zor olur. Çok oyunculu modlar ise online olarak oynanır ve farklı oyuncular takım oluşturabilir. Bayrak yarışı, yok etme, sona kalma gibi değişik modlarla, oyunlar daha eğlenceli hale getirilir.
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.