Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

FPS Nedir? FPS Neden Karıştırılır?

Theaa

Uzman Üye
Uzman Üye
FPS nedir sorusunun yanıtını vermeden önce, FPS'in neyin kısaltması olduğunu bilmemiz gerekiyor. Zira, FPS iki farklı yabancı söz dizisinin kısaltması olarak kullanılabiliyor ve bazı oyuncularda anlam karmaşasına sebep oluyor. Peki nedir bu iki yabancı söz dizisi?

1. Frames Per Second (FPS)​


FPS nedir? Frames Per Second yani "saniyedeki kare sayısı" cihazınızın görüntü performansı ile ilgili bir birimdir. Görüntüleme ekranında saniyede gerçekleşen tam kare tarama sayısına kısaca FPS denir.

3ceeeb5a2052b333645f9ff12fe2a22594eb26bc.jpeg


Yukarıdaki ekran görüntüsünde FPS farkını anlayabilmeniz için verilebilecek en iyi örneklerden birini görüntülüyorsunuz.

2. First Person Shooter (FPS)​


First Person Shooter yani "birinci şahıs nişancı" oyun türü ile ilgili bir kavramdır. Oyuncu, oyundaki karakterin gözünden bakıyor gibi bir kamera açısına sahiptir ve oyun bu mantık ile ilerler.

Yani dünyanın en iyi FPS Oyunu başlıklı bir makale okuyor veya video izliyorsanız, oyun birinci şahıs nişancı gözünden oynanıyor demektir. En iyi FPS alma taktikleri başlıklı bir makale okuyan veya video izleyen kişiler ise, oyunun saniyedeki kare sayısını hızlandırmak amaçlı taktiklerin bulunduğu bir içeriğe göz atıyor demektir.

Yüksek FPS almanın önemi başlıklı içeriğimize göz atarak, saniyedeki kare sayısını arttırmanın oyun içerisindeki etkilerini daha detaylı öğrenebilirsiniz.
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.