Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forum'a kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FPS Nedir? FPS Neden Karıştırılır?

Theaa

Member
Uzman Üye
Katılım
14 May 2021
Mesajlar
83
FPS nedir sorusunun yanıtını vermeden önce, FPS'in neyin kısaltması olduğunu bilmemiz gerekiyor. Zira, FPS iki farklı yabancı söz dizisinin kısaltması olarak kullanılabiliyor ve bazı oyuncularda anlam karmaşasına sebep oluyor. Peki nedir bu iki yabancı söz dizisi?

1. Frames Per Second (FPS)​


FPS nedir? Frames Per Second yani "saniyedeki kare sayısı" cihazınızın görüntü performansı ile ilgili bir birimdir. Görüntüleme ekranında saniyede gerçekleşen tam kare tarama sayısına kısaca FPS denir.

3ceeeb5a2052b333645f9ff12fe2a22594eb26bc.jpeg


Yukarıdaki ekran görüntüsünde FPS farkını anlayabilmeniz için verilebilecek en iyi örneklerden birini görüntülüyorsunuz.

2. First Person Shooter (FPS)​


First Person Shooter yani "birinci şahıs nişancı" oyun türü ile ilgili bir kavramdır. Oyuncu, oyundaki karakterin gözünden bakıyor gibi bir kamera açısına sahiptir ve oyun bu mantık ile ilerler.

Yani dünyanın en iyi FPS Oyunu başlıklı bir makale okuyor veya video izliyorsanız, oyun birinci şahıs nişancı gözünden oynanıyor demektir. En iyi FPS alma taktikleri başlıklı bir makale okuyan veya video izleyen kişiler ise, oyunun saniyedeki kare sayısını hızlandırmak amaçlı taktiklerin bulunduğu bir içeriğe göz atıyor demektir.

Yüksek FPS almanın önemi başlıklı içeriğimize göz atarak, saniyedeki kare sayısını arttırmanın oyun içerisindeki etkilerini daha detaylı öğrenebilirsiniz.
 

Reklam