Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Facebook'un kripto yöneticisi David Marcus şirketten ayrılıyor

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Facebook çatısı altında yaklaşık 3 yıldır Diem kripto para biriminin dijital cüzdanı olan Novi'yi geliştiren F2 (Facebook Financial) direktörü David Marcus, bu yılın son günlerine doğru şirketten ayrılıyor. Hatırlarsanız Marcus, Ağustos ayında Diem ve Novi ürünlerinin kısa zaman içinde kullanıma sunulabileceğini paylaşmıştı. Aynı zamanda Marcus, yine Ağustos ayında NFTlerle (non-fungible token) ilişkili ürün ve özellikler geliştirmeye hazırlandıklarını duyurmuştu.

2014 yılında şirkete katılan Marcus, F2'nun başına geçmeden önceden Messenger'ın başında görev almaktaydı. Marcus'un duyurusu akıllara, eylül ayında şirketteki rolünü bırakacağını duyuran akıllara Facebook CTO Mike Schroepfer'ı getirdi. 13 yıl boyunca şirkete emek veren Schroepfer, şirkette kıdemli üye olarak yarı zamanlı bir role geçiş yaparken; 2022′de CTO olarak Schoepfer'in yerini şu anda Facebook’un donanım bölümünün başkanı olan Andrew Bosworth alacak.

Aynı şekilde Marcus da koltuğunu geçmişte Upwork'te CEO görevini üstlenen Stephane Kasriel'e devredecek. Kasriel, bir süredir Novi'de ürün direktörü olarak çalışmaktaydı.

Facebook'un Diem kripto para birimi, endüstri ve yasal yaptırımlar tarafından zorlu bir süreçle karşılaşmasının, Marcus'un başarılarılarını gölgelediğini söyleyebiliriz. Zira Marcus Paypal'ın başkanı olduğu dönemde Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları hızlıca benimsemiş ve saygı duyulan teknoloji liderlerinden biri haline gelmişti. Marcus önceki yıllarda Coinbase'in yönetim kurulunda yer almaktaydı.

Meta'daki rolünü bırakacağını bir tweet seli ile duyuran Marcus, bu paylaşımda yakında kendi girişimini kuracağını da duyurdu. Marcus'un profiline baktığımızda, girişimin, blok zincir, DeFi, NFT, Web3 ve metaverse projelerine odaklanacağını söylemek mümkün.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.