Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Kripto Endonezya’da Kripto Para İşlemlerine ve Gelirlerine Yüzde 0.1’lik Vergi Alınacak

  • Konbuyu başlatan Aylin Canel
  • Başlangıç tarihi
DİKKAT ! Kripto para piyasası kontrol veya tahmin edilebilir değildir. Anlık değişimler ile kazanç elde edebileceğiniz gibi, ciddi mali zararlar ile karşılaşabilirsiniz. Aşağıdaki içerik konuyu başlatanın sorumluluğunda ve bilgilendirme amaçlıdır. Ticari tavsiye değildir.!
A

Aylin Canel

Misafir
Endonezya-da Kripto Para İşlemlerine ve Gelirlerine Yüzde 0.1-lik Vergi Alınacak

Güney Asya bölgesinin en büyük ekonomilerinden biri olarak görülen Endonezya’da, Mayıs ayından itibaren kripto paralara KDV eklenecek. Yapılan açıklamada kripto varlık işlemlerinden ve kazanç gelirlerinden %0.1’lik vergi alınacağı belirtildi.

Endonezya özellikle koronavirüs pandemisi sebebiyle kripto para benimsenmesinin inanılmaz şekilde arttığı ülkelerden biri olmuştu. Ancak 1 Mayıs itibari ile kripto para işlemlerinden ve elde edilen gelirden yüzde 0.1’lik vergi alınmaya başlanacak.

“Para Olarak Kabul Etmiyoruz”


Konuyla ilgili konuşan yetkili isim Hestu Yoga Saksama, kripto varlıkların emtia olarak kabul edilmelerinden ötürü böyle bir uygulamaya gittiklerini belirtti. Konu hakkında ise şu ifadeleri kullandı;

“Kripto varlıklardan KDV almamızın sebebi, Ticaret Bakanlığı tarafından emtia olarak kabul edilmeleridir. Para olarak kabul etmiyoruz. Bu yüzden hem KDV hem de gelir vergisi alacağız. Hükumetimiz ilgili yasa konusunda diğer detaylar için de çalışmalarını sürdürüyor”

Emtia Vadeli İşlemler Regülasyon Kurumu’ndan alınan bilgilere göre; 11 milyondan fazla kripto para sahibinin olduğu ülkede geçen sene kripto varlık işlem değeri 60 milyar dolar olarak belirlenmişti. Güney Asya ülkesinde, diğer birçok ülkede olduğu gibi kripto paraların kullanımı ödemelerde yasak.
Kripto varlıklar üzerindeki KDV oranı, Endonezya mal ve hizmetlerinin çoğuna uygulanan %11’lik oranın ciddi şekilde altında kalması da dikkat çekmekte. Endonezya’da kripto paralarla ilgili vergi kanunu ilk olarak geçen sene çıkarılmıştı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!Endonezya’da Kripto Para İşlemlerine ve Gelirlerine Yüzde 0.1’lik Vergi Alınacak yazısı ilk önce Türkiye'nin Kripto Blogu | En Güncel Kripto Para Haberleri üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : Kripto Blogu
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.