Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

En İyi Stok Video Siteleri [Ücretli – Ücretsiz 10 Site]

  • Konbuyu başlatan Burak Oran
  • Başlangıç tarihi
B

Burak Oran

Misafir
WPMAVI. WPMAVI - Türkiye Wordpress Rehberi

Bu yazıda stok video ve görüntü arayanlara kılavuz olsun diye dünya çapında en çok tercih edilen, en popüler ve en iyi stok video siteleri listelemesi yaparak detaylı bir derleme oluşturdum. Ücretli telifsiz video sunan stok sitelerin yanında ücretsiz stok video indirebileceğiniz siteleri de alternatif olarak listeye ekledim.

Ücretli En İyi Stok Video Siteleri

En İyi Stok Video Sitesi
1

en popüler stok video siteleri

Adobe Stock

İçerik: 24+ Milyon Stok Video
Dil: İngilizce – Türkçe
Ücretlendirme: Abonelik & Kredi
9.810
SİTESİNE GİT
2
en iyi video stok siteleri

VideoHive

İçerik: 6+ Milyon Stok Video
Dil: İngilizce
Ücretlendirme: Video başı değişen fiyatlar
9.610
SİTESİNE GİT
3
en popüler ve iyi video stok siteleri

iStock

İçerik: 23+ Milyon Stok Video
Dil: Türkçe
Ücretlendirme: Abonelik & Kredi
9.510
SİTESİNE GİT
4
en çok tercih edilen video stok siteleri

Shutterstock

İçerik: 28+ Milyon Stok Video
Dil: Türkçe
Ücretlendirme: Abonelik & Kredi
9.510
SİTESİNE GİT

Ücretsiz En İyi Stok Video Siteleri

En İyi Ücretsiz Video Sitesi
1
telifsiz videolar için ücretsiz video stok siteleri

Pexels

İçerik: 100+ Bin Stok Video
Dil: Türkçe
Ücretlendirme: Ücretsiz
8.810
SİTESİNE GİT
2
ücretsiz video stok siteleri

Pixabay

İçerik: 40+ Bin Stok Video
Dil: Türkçe
Ücretlendirme: Ücretsiz
8.510
SİTESİNE GİT
3
telifsiz videolar sitesi

Mixkit

İçerik: 42+ Bin Stok Video
Dil: İngilizce
Ücretlendirme: Ücretsiz
8.410
SİTESİNE GİT
4
ücretsiz stok video sitesi

Coverr

İçerik: 10+ Bin Stok Video
Dil: İngilizce
Ücretlendirme: Ücretsiz
8.110
SİTESİNE GİT
5
ücretsiz ve telifsiz videolar

Motion Elements

İçerik: 4+ Bin Stok Video
Dil: Türkçe
Ücretlendirme: Haftalık 5 Video Ücretsiz
8.010
SİTESİNE GİT

Video projeleri için gerek duyulan görüntüler için stok video siteleri aracılığı ile telifsiz videolar kullanmak zaman ve bütçeden tasarruf sağlayarak projelerin daha hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Reklam, belgesel, film, video oyunu, sosyal medya içerikleri gibi çeşitli medya projelerinde B-Roll ismi de verilen yardımcı görüntüler için girilecek prodüksiyon masrafları veya fikri mülkiyeti olan telifli görüntüler için tekrar tekrar telif ücreti ödemek devasa bütçeler gerektiriyor.

İşte stok video siteleri de telif hakkı olan profesyonel ve yüksek çözünürlüklü video klipleri, bir kez ödeme yapıp her kullanıldığında ödeme yapılmasına gerek olmadan gerek kişisel gerek ticari amaçlı projelerde tekrar tekrar kullanılabilmesine olanak sağlayan, Royalty Free yani telifsiz videolar sunuyorlar.

Hemen altta, üstte liste olarak paylaşışan ücretli – ücretsiz en popüler video stok siteleri için başlık başlık detaylı açıklamaları da ayrıca inceleyebilirsiniz.

İçerik Tablosu

Adobe Stock – stock.adobe.com/tr/video

Telifsiz Videolar - Adobe Stock

Adobe Stock – Stok Video Siteleri

İçerik: 24+ Milyon HD ve 4K stok video

Dil: Site arayüzü İngilizce fakat stok video aramaları Türkçe yapılabiliyor.

Ücretlendirme: Aylık ve yıllık abonelik paketleri, ayrıca kredi paketleri

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Video ve görüntü işleme alanında sektöre yön veren Adobe firmasının hizmete sunduğu Adobe Stock, içerisinde yer alan 24 milyondan fazla HD ve 4K kalitesinde videolar ile en iyi stok video siteleri içerisinde önemli bir yere sahip.

Adobe Stock’u diğer video stok sitelerinden ayıran en önemli özelliği yine Adobe firmasının sunduğu Premiere Pro, Photoshop, After Effects gibi uygulamalar içerisinden direkt erişilebiliyor olması.

Yani mesela En iyi video editleme programları yazımda da bahsettiğim Premiere Pro ile çalışırken direkt olarak uygulama içerisinden Adobe Stock kütüphanesine erişebiliyor, ihtiyacınız olan videoyu anında projenize dahil edebiliyorsunuz.

Ayrıca bir Creative Cloud planına sahipseniz, Adobe Stock planlarından da indirimli bir şekilde faydalanabiliyorsunuz.

Adobe Stock içerisinde HD ve 4K Royalty free yani telifsiz videolar dışında video templateler, stok müzikler, arkaplanlar, efektler, animasyonlar, yeşil perde için görüntüler gibi daha birçok video materyali de yer alıyor.

Sadece video ve video materyallerine değil, fotoğraflar, vektörler, illüstrasyonlar, videolar, ses parçaları, 3D modeller ve şablonlar gibi 200 milyondan fazla stok varlığa da Adobe Stock ile erişebiliyorsunuz.

İçerisinde mevcut olan arama işlevi, arama terimlerinizi mevcut stok videolarla eşleştiren bir yapay zeka aracı olan Adobe Sensei sayesinde ve gelişmiş filtreleme seçenekleri ile aradığınız stok videoları çok kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz.

Sonuçta video düzenleme alanında Adobe firması, Premiere Pro, After Effects ve Premiere Rush yazılımları ile sektörün lideri ve uzmanı konumunda. Adobe Stock da aynı uzmanlıkla bu ekosistemin tamamlayıcısı olarak stok video siteleri arayışında sizin için en mantıklı seçim olacağına inanıyorum.

VideoHive – videohive.net

Telifsiz Stok Video Siteleri - VideoHive

VideoHive – Video Stok Siteleri

İçerik: 6+ Milyon HD ve 4K stok video

Dil: İngilizce

Ücretlendirme: Video başı değişen fiyatlar

İncele: Şuradan resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

VideoHive, Envato market ağının Royalty free yani telifsiz videolar sunan bir stok video marketidir.

Envato, alıcı ve satıcıların arasında köprü vazifesi gören bir dijital içerik marketidir. WordPress temalarından stok fotoğraflara, power point sunum tasarımlarından hazır logo tasarımlarına kadar aklınıza gelebilecek her türden uygun fiyatlı ve profesyonel dijital içeriği içerisinde barındıran bir yapıya sahiptir.

VideoHive da bu dijital marketteki stok videoların satışa sunulduğu alt departmanıdır.

Market içerisinde yaklaşık 6 milyon stok video, video efekt, şablon ve elementleri, animasyonlar bulunuyor. Kullandığınız programlara özel olarak hazırlanan materyaller bulmanız da mümkün.

Yani Premiere Pro, After Effects, Apple Motion, DeVinci Resolve, Cinema 4D gibi popüler video işleme yazılımlarına özel profesyonel şablonlar, efekt paketleri, introlar, açılış animasyonlarıi eklentiler vs. gibi materyaller de VideoHive içerisinde yer alıyor.

VideoHive, dijital pazaryeri mantığında çalıştığı için stok videolar ve diğer video materyalleri hakkında ürün bazında kullanıcı puan ve yorumlarını da görebiliyorsunuz. Satın aldığınız materyal ile ilgili bir problem yaşadığınızda direkt üreticisi tarafından destek alabiliyorsunuz. Ayrıca şablon, efekt paketleri gibi ürünlere gelen güncellemelerden ekstra bir ücret ödemeden ömür boyu faydalanabiliyorsunuz.

Sonuç olarak VideoHive, video projeniz için ihtiyaç duyabileceğiniz neredeyse tüm stock video, video düzenleme ve animasyon ihtiyaçlarını karşılayan, geniş bir kategori yelpazesine sahip en iyi video stok sitelerinden biridir diyebilirim.

iStock – istockphoto.com

Stock Video Siteleri - iStock

iStock – Telifsiz Video Siteleri

İçerik: 23+ Milyon HD ve 4K stok video

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Aylık ve yıllık abonelik paketleri, ayrıca kredi paketleri

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Dünyanın en büyük stok ve editoryal görsel şirketi Getty Images’in yan kuruluşu olan iStock, 23 milyondan fazla stok videoyu kütüphanesinde barındırıyor.

En iyi video stok siteleri arasında yer alan iStock, bireysel kullanıcılara yönelik Essential yani temel uygun fiyatlı stok videoların yanı sıra şirketlere yönelik Signature yani geniş prodüksiyon imkanlarıyla hazırlanan profesyonel ve yüksek kalitede üst düzey stok videolar da sunuyor.

iStock içerisinde hızlandırılmış görüntüler, arka plan, yakın plan, drone çekimleri, doğa ve vahşi yaşam, iş dünyası, yaşam stili, kültür odaklı, sağlık, gıda, soyut, animasyon ve hareketli grafikler, bilim ve teknoloji eğitim, moda ve güzellik, ruh halleri ve duygu gibi aklınıza gelebilecek her türden kategoriye göre SD, HD ve 4K çözünürlüklerinde stok videolar mevcut ve sürekli sayıları artıyor.

Arama terimlerinizle yakından eşleşen kesin sonuçlar için yapay zeka destekli arama imkanı ile projeniz için aradığınız stok videolara kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

iStock’un mevcut içerik miktarından memnun kalacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Shutterstock – shutterstock.com/tr/video

Video Stok Siteleri - Shutterstock

Shutterstock – Stok Video Siteleri

İçerik: 28+ Milyon HD ve 4K stok video

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Yıllık abonelik paketi, ayrıca kredi paketleri

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Royalty free yani telifsiz videolar sunan bir başka stok video sitesi Shutterstock, stok materyal denince özellikle stok fotoğraf alanında önde gelen sitelerden biri.

Shutterstock markasını genelde Google görsellerde arama yaptığınızda mutlaka karşınıza çıkmıştır. Çoğu kişi Shutterstock’un stok video dünyasında var olduğunu ve milyonlarca stok video klipten oluşan etkileyici bir kütüphaneye sahip olduğunu bilmiyor olabilir.

Shutterstock’un video kütüphanesi 28 milyondan fazla Web, SD, HD ve 4K ve NTSC/ATSC veya PAL/576i formatlarında stok video bulunuyor.

Stok videolar Hayvanlar/Yaban Hayatı, Binalar/Meydanlar, Arka Planlar/Dokular vb. gibi türlere göre kategorize edilmiş. Ayrıca nokta atışı diyebileceğimiz kadar isabetli sonuçlara ulaşabileceğiniz gelişmiş arama motoru ile stok video konusunda aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir yapıya sahiptir.

Stok fotoğraf alanındaki tecrübe ve uzmanlığını video alanında da kullanan Shutterstock, insanların hangi proje için ne ve nasıl videolar aradığını çok iyi analiz etmiş ve kütüphanesine en seçkin görüntüleri ekleyerek, diğer stok video sitelerine nazaran daha elit ürünlere sahip olduğunu söyleyebilirim.

En İyi Ücretsiz Stok Video Siteleri​

Pixabay​

Ücretsiz ve Telifsiz Videolar - Pixabay

Pixabay – Ücretsiz Stok Video Sitesi

İçerik: 40+ Bin HD ve 4K stok video

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Ücretsiz

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Pixabay, kayıtlı üyeleri tarafından paylaşılan 40 binden fazla telifsiz ve ücretsiz stok videolar sunar. Tüm videolar kişisel ve ticari kullanım için ücretsizdir ve en güzeli de atıfta bulunulması gerekmez.

Pixabay’in bir diğer güzel özelliği de sunduğu bedava stok videoları indirmek için herhangi bir üyelik istememesi. Yani direkt olarak beğendiğiniz stok videoyu MP4 formatında SD, HD, FHD ve 4K olarak üye olmadan şartsız indirebiliyor ve istediğiniz yerde, istediğiniz amaçla tabii ki belirli şartlara uyarak kullanabiliyorsunuz.

Sitenin kullanımı çok kolay. Türkçe dil desteği mevcut. Türkçe anahtar kelimelerle arama yapabiliyorsunuz ancak en isabetli sonuçlar için İngilizce anahtar kelimelerle arama yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Ücretsiz stok video siteleri arasında oldukça popüler olan Pixabay, her ne kadar ücretli stok video siteleri kadar profesyonel ve kaliteli videolar içermese de kendini tanıtmak isteyen video üreticilerin profesyonele yakın gayet kaliteli videolarına ücretsiz bir şekilde erişebilmenin, giriş seviyesindeki kullanıcılar için bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum.

Pexels​

Sotk Video Ücretsiz - Pexels

Pexels – Telifsiz Stok Video Siteleri

İçerik: 100+ Bin HD ve 4K stok video

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Ücretsiz

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Bir başka ücretsiz stok video sitesi Pexels, özellikle sunduğu dikey formattaki videolar ile sosyal medya içerik üreticileri arasında oldukça popülerdir.

Kütüphanesinde değiştirebilir ve kişisel ve ticari projeler için ücretsiz olarak kullanılabilir 100 bin üzeri MP4 formatında SD, HD, FHD ve 4K kalitesinde telifsiz video barındırıyor.

Pexels’e de üye olmadan direkt olarak beğendiğiniz videoları, tercih ettiğiniz çözünürlükte indirebiliyorsunuz. Ve yine Pixabay’de olduğu gibi videoları kullanmak için herhangi bir atıfta bulunmanıza gerek yok.

Sitenin arayüzü Türkçe ve stok video aramalarınızı Türkçe yapabiliyorsunuz. Ancak Türkçeleştirme işi yapay zekaya bırakıldığından spesifik aramalarda Türkçe dilinde isabetli sonuçlara ulaşmanız oldukça zor.

Pexels içerisinde, kendi çekimleriyle katkıda bulunan oldukça fazla Türk gönüllü olduğunu da belirtmek isterim. Ayrıca siteye üye olup, video sahiplerinin ürünlerine puanlama yaparak öne çıkmalarını sağlayabiliyor ve video üreticilerine site üzerinden bağışta da bulunabiliyorsunuz.

Tek olumsuz yanı site arayüzü biraz yorucu. Videoların görüntüleri üzerinde videonun uzunluğu, kalitesi, üreticisi hakkında bilgi bulunmuyor. Bunun için görüntüye tıklayıp videonun indirme sayfasına gitmeniz gerekiyor.

Bununla birlikte içeriklerinde kullanmak üzere ücretsiz ve telifsiz videolar arayan herkes için en tercih edilebilir stok video sitesi olduğunu söyleyebilirim.

Mixkit​

Ücretsiz Stok Video Siteleri - Mixkit

Mixkit – Bedava Stok Video Sitesi

İçerik: 42+ Bin HD ve 4K stok video

Dil: İngilizce

Ücretlendirme: Ücretsiz

İncele: Şuradan resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Mixkit az önce değindiğim siteler gibi kayıt olmadan, atıfta bulunmadan, videolarında filigran vs. bulundurmayan oldukça popüler bir ücretsiz stok video sitesidir.

Ancak Mixkit’i diğer ücretsiz video sitelerinden ayıran en önemli özelliği, sadece stok videolar değil, video projeleri için gerekli olan stok müzikler, ses efektleri ve hazır video şablonları da sunması.

Hatta bu hazır video şablonları da Premiere Pro, After Effects, DaVinci Resolve ve Final Cut Pro için ayrıca kategorilendirilmiş bir şekilde sunuluyor.

İş, teknoloji, moda, seyahat, sahne sanatları gibi birçok kategoride ücretsiz ve telifsiz videolara ulaşabiliyor ve herhangi bir telif problemi olmadan, kaynak belirtmeden dilediğinizce projelerinizde kullanabiliyorsunuz.

Aslen yukarıda da bahsettiğim Envato Market’in bir projesi olan Mixkit, her hafta 10 yeni içerik ekleyerek günden güne kütüphanesini zenginleştirirken, kendi içerisindeki üreticilerin tanıtılmasına katkıda bulunmak gibi bir amacı da var.

Diğerleri kadar zengin bir içeriğe sahip olmasa da ekstra sunduğu müzik, ses efektleri ve video şablonları ile ücretsiz video stok siteleri arasında oldukça popüler bir kaynak olduğunu söyleyebilirim.

Coverr​

Stok video siteleri ücretsiz - Coverr

Coverr – Ücretsiz Video Stok Sitesi

İçerik: 10+ Bin HD ve 4K stok video

Dil: İngilizce

Ücretlendirme: Ücretsiz

İncele: Şuradan resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Coverr daha çok pazarlamacılara ve girişimcilere yönelik tüm pazarlama ve markalaşma ihtiyaçları için yüzlerce yüksek kaliteli video sağlayan tamamen ücretsiz bir stok video sitesidir.

Kayıt olmadan, atıfta bulunmaya gerek olmadan HD çözünürlükte MP4 formatında telifsiz videoları indirip istediğiniz projede kullanabiliyorsunuz. Videoların 4K formatında yüksek çözünürlüğü için ücretli üyelik satın almanız gerekiyor ki bunun için istenen ücret yıllık 6$.

Coverr’ın sunduğu en önemli özellik video kategorilendirmesi çok özenli ve bu özellikle gerçekten spesifik ve ne aradıklarından tam olarak emin olamayanların işini oldukça kolaylaştırıyor.

Ancak sitenin arayüzü ve arama motoru Türkçe dilini desteklemiyor. Aramalarınızı İngilizce anahtar kelimelerle yapmak durumundasınız.

Coverr her Pazartesi yedi yeni video sunuyor. Siteye abone oldursanız, stok video koleksiyonunuz için gerçekten kaliteli videoları kaçırmamış olursunuz.

Motion Elements​

Stok Video Ücretsiz - Motion Elements

Motion Elements – Telifsiz Ücretsiz Videolar Sitesi

İçerik: 4+ Bin HD ve 4K stok video

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Ücretsiz

İncele: Şuradan resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Motion Elements aslında ücretli bir stok video sitesi ancak siteye kayıt olarak haftada 5 adet HD, 2K ve 4K çözünürlüğündeki videoyu ücretsiz bir şekilde indirebiliyorsunuz. Kayıt için de herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Ücretsiz olarak 6 binden fazla video ve hareketli animasyon mevcut. Ve diğer ücretsiz ve telifsiz videolar sunan sitelere göre bu videoların daha kaliteli ve profesyonel olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca Motion Elements stok videolar dışında indirip kullanabileceğiniz video şablonları, geçiş efektleri, logo animasyonları, introlar, müzik ve ses efektleri de sunuyor.

İndirebileceğiniz ücretsiz stok video sayısı sınırlı olsa da hem kaliteli hem de ücretsiz stok video arayışında olanlar için oldukça faydalı olacaktır.

En İyi Stok Video Siteleri [Ücretli – Ücretsiz 10 Site] Burak Oran
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.