Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Embracer Group, Saber Interactive'ın büyük bir kısmını 247 milyon dolara sattı

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Oyun sektöründe önemli bir satın alma gerçekleşti. Embracer Group, 2020 yılında 525 milyon dolar karşılığında satın aldığı Saber Interactive'ın büyük bir kısmını 247 milyon dolara sattı. Saber Interactive'ı satın alan firma, şirketin kurucu ortağı Matthew Karch'ın yeni girişimi Beacon Interactive oldu.

Bu anlaşmanın bir parçası olarak Saber; Nimble Giant, 3D Realms, Sandbox Strategies, New World Interactive, Slipgate, Mad Head Games, Fractured Byte ve DIGIC gibi stüdyoları elinde tutmayı planlıyor. Embracer Group ise Aspyr Media, Tripwire Interactive ve Tuxedo Labs'e sahip olmaya devam edeceği belirtti. Ayrıca, Metro oyunlarının geliştiricisi 4A Games'i satın alma opsiyonuna sahip olmalarına rağmen, bu oyunların yayın haklarının Embracer'a ait PLAION'da kalacağı ifade edildi.

Embracer, anlaşmanın değerinin 247 milyon dolar olduğunu iddia ediyor. Ancak Bloomberg tarafından yapılan açıklamaya göre, Beacon'ın Metro ve Zen Pinball serilerinin geliştiricileri olan 4A Games ve Zen Studios'u satın alma opsiyonunu kullanması nedeniyle anlaşmanın değeri 500 milyon doları buluyor. Yani, Embracer'ın öne sürdüğü 247 milyon dolarlık değer aslında bu ek opsiyonlar dahil edildiğinde iki katına çıkıyor.

Bu satış, oyun dünyasında önemli bir gelişme olarak kabul ediliyor. Saber Interactive, Metro serisi ve Star Wars gibi tanınmış projelerle biliniyor. Beacon Interactive'ın Saber Interactive'i satın almasıyla oyun endüstrisinde nasıl bir etki yaratacağı ise merak konusu.

Bir taraftan Embracer Group'un CEO'su Lars Wingefors, bu satışın ardından Rusya'daki operasyonlarını sonlandıracaklarını açıkladı. Bununla ana şirketlerinin ve değerli fikri mülkiyetlerinin korunacağını vurguladı. Bu adım, Embracer Grubu'nun stratejik bir hamlesi olarak değerlendiriliyor ve şirketin gelecekteki planlarını ve değişikliklerin sektöre etkilerini açıklamaya devam edeceği belirtiliyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.