Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Elon Musk'ın yapay zeka asistanı Grok, X Premium Plus kullanıcılarına sunulmaya başlandı

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Bu hafta kullanıcılara açılacak olan Elon Musk'ın yapay zeka asistanı Grok'tan neler beklediğimizi sizlerle paylaşmıştık. Grok, dünden itibaren X Premium Plus kullanıcılarına sunulmaya başlandı. X CEO'su Linda Yaccarino, paylaştığı mizahi bir gönderi ile Grok'un platformda yayına alındığını duyurdu.

Welcome to the world Grok — the ultimate ride or die.

— Linda Yaccarino (@lindayaX) December 7, 2023Mavi onay işareti için ayda 16 dolar ya da uygulama üzerinden 22 dolar ödeyen X kullanıcıları, xAI'ın ilk üretimsel yapay zeka sohbet robotunu kullanabilecek. Uzun süredir Premium abonelik sahibi olanlar, Grok'a öncelikli olarak erişebilecek. Grok'un erişime açılma sürecinin önümüzdeki hafta içinde tamamlanması bekleniyor.

Grok, 2023'ün 3. çeyreğine kadar web'den ve bunun yanı sıra insan asistanlardan gelen geri bildirimlerle eğitildi. Grok-1 isimli üretimsel yapay zeka modelini kullanan Grok'un rakiplerinden en büyük farkı ise X'teki gönderilerden gelen gerçek zamanlı verileri de yanıtlarına dahil edebilmesi.

Grok'un ChatGPT, Claude ve Bard'dan farkı​


Claude, Bard ve ChatGPT gibi sohbet robotları, yanıtlarına eğitim verilerinin sınırlarını ve web erişimlerindeki filtreleri yansıtıyor. Oysa Grok, sorgulara yeni manşetlerden oluşan yanıtlar veriyor.

Bu arada Elon Musk'ın, Grok'un özellikle Anthropic'in Claude'u ve Google'ın Bard'ında gördüğümüz politik doğruculuktan yoksun olmasını amaçladığını belirtelim. Bu bağlamda Musk, yapay zekayı politik doğrucu olarak eğitmeyi yalan söylemek için eğitmek ile eş tutmuş ve bunun tehlikesinin ölümcül olacağını dile getirmişti.

Elon Musk, Grok'un espiri anlayışına sahip asi bir çizgiye sahip olduğunu ifade ederek, diğer yapay zeka sistemlerinin çoğu tarafından reddedilen tartışmalı soruları yanıtlamaya istekli olduğunu ima etmişti. Örnek vermek gerekirse; Bard ya da ChatGPT'de argo ya da küfür içeren yanıtlar almanız zor iken, Grok'un size kaba davranmasını istediğinizde daha renkli (!) bir dil ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

I’m no longer having fun 😡 pic.twitter.com/Uf1e06SNIy

— greg (@greg16676935420) December 7, 2023Aşağıdaki örnekte ise Grok'un espiri anlayışı açıkça görülüyor.
Grok şu anda yalnızca metin odaklı olarak faaliyet gösteriyor. Araç, görüntülerin veya videoların içeriğini anlayamıyor. Ancak Grok'un temel modelinin geliştirilerek ilerleyen dönemde video ve ses işlemesi de planlanıyor.

Markalar ve Elon Musk'ın X özelinde bir küfür, kıyamet kaosu içinde olduğu bu dönemde X'in Grok ile birlikte geçireceği dönüşüm ise merak konusu.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.