Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Elon Musk, Twitter'da askıya alınan hesapların platforma yeniden dönebileceğini söyledi

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Elon Musk, Twitter'ı satın aldığından bu yana birbirinden farklı haberleri sizlere aktardık. Yeri geldi toplu işten çıkarmalar yaşandı, yeri geldi abonelik sistemleri değişti. Şimdi ise durum biraz daha karışık, çünkü Elon Musk, Twitter'da adeta af yasası çıkardı.

Musk'ı sosyal medya platformunda takip edenler muhakkak görmüştür, kendisi geçtiğimiz günlerde bir anket paylaşmış ve askıya alınan hesapların geri dönüp dönmesinin gerek olmadığına dair bir soru sormuştu. Anketin sonucuna göre yüzde 72'lik bir kesim, bu hesaplara af çıkması gerektiğini düşündüğünü belirtmişti.

Tüm bunların ardından Elon Musk, "Halk konuştu. Af gelecek hafta başlıyor. Vox Populi, Vox Dei." diye bir tweet attı. Bilmeyenler için Latince "Vox Populi, Vox Dei" cümlesinin "Halkın sesi, Tanrı'nın sesidir" anlamına geldiğini de belirtelim.

The people have spoken.

Amnesty begins next week.

Vox Populi, Vox Dei.

— Elon Musk (@elonmusk) November 24, 2022Elon Musk'ın bu kararı aslında büyük bir saygısızlık, zira Twitter, nefreti ve tacizi yücelten, şiddeti kışkırtma potansiyeline sahip veya zarara yol açabilecek yanlış bilgileri yaygın bir şekilde yayan hesapları yasaklıyor. Bugün binlerce hesap bu yüzden askıya alınıyor. Ülkemizde de bunun örneklerini sıkça gördük, belki de nefret suçu işleyen birçok hesabın kapatılmasına ön ayak olduk. Ancak Musk'ın sırf Twitter'ın sahibi olduğu için böyle bir karar verebiliyor olması, platformun kullanıcılarını yok saymak demek.

Twitter böyle bir yönetimle nereye gider, bilinmez. Ancak "Vox Populi, Vox Dei" cümlesini kullanıp halkın onayıyla kapanan hesapları geri getirmek, daha ziyade "Vox Elon, Vox Dei" cümlesini kurmamıza neden oluyor. Sonuç olarak Elon Musk için kullanacağımız tek Latince tanım, önünde sonunda bu olacak gibi duruyor: "Dives se ipsum praedicans Deum (Kendini Tanrı ilan eden zengin adam)."

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.