Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Elon Musk, Tesla'nın insansı robotu Optimus'u tanıttı

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Elon Musk, Tesla'nın her yıl düzenlediği Yapay Zeka (AI) Günü'nde humanoid yani insansı robotu Optimus'u tanıttı. Tanıtım esnasında robot sahneye dans ederek sahneye çıktı. Seyircilere el salladı. Etkinlik esnasında robotun Robotun bitkileri suladığı ve Tesla fabrikasındaki metal çubukları taşıdığı görüntüler seyircilere izletildi.

Tesla'nın 10 yıldır insansı robotlar üzerine çalıştığını hatırlatan Musk sözlerine şöyle devam etti: "Amacımız en kısa sürede, kullanışlı bir humanoid yapmak. Optimus'u geliştirip, kullanışlılığını ispatlamak için hâlâ çok fazla çalışmamız gerek." Gelecek yıl robotun üretimine başlayacaklarını söyleyen Elon Musk, 3 ila 5 yıl içinde Optimus için sipariş almaya başlayabileceklerini kaydetti.
Amacının bu robottan milyonlarca üretmek olduğunu sözlerini ekledi. Robotun satış fiyatı ise 20 bin doların altında olacak. Endüstri sektörü için geliştirilen Optimus'un Tesla fabrikalarındaki otomatik makinelerin yanı sıra autopilot sürücü yardım yazılımına güç sağlayan bazı donanım ve yazılımları işlemek için kullanılacağı açıklandı. Robotun 8 saatlik iş yapma potansiyeline sahip ve 73 kilogram ağırlığında olduğu öğrenildi.

Elon Musk, geçen Nisan ayında şirketin Optimus adlı robotunun Tesla'nın hem otomobil işinden hem Full-Self Driving'ten (tam otonom sürüş) değerli olacağını düşündüğü açıklamasıyla gündeme geldi. Tesla'nın 2022 ilk çeyrek kazançları sırasında Musk, Tesla'nın kendi robotu üzerinde çalışmaya devam ettiğini söyledi. Elon Musk, ayrıca insanların Optimus robot programının büyüklüğünü anlamadığını da sözlerine ekledi. Musk ayrıca, çoğu evin yaklaşık 2050 yılına kadar bir ev robotu olacağını da açıkladı.

2021'in Ağustos ayında yapılan aynı etkinlikte insanların günlük hayatta yapmakta zorlandığı temel görevleri yerine getirmek amacıyla tasarlanan insansı robotu 'Tesla Bot'u tanıtıldı. Musk, insansı robotu “dostça olması ve insanlar için inşa edilmiş bir dünyada gezinmesi amaçlanıyor” diye tanımladı.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.