Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Elon Musk, OpenAI'a açtığı davayı geri çekti

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Elon Musk'ın geçtiğimiz aylarda OpenAI ve Sam Altman'a dava açtığını sizlere aktarmıştık. Dava kapsamında OpenAI'ın ve kurucu ortakların orijinal sözleşme hükümlerini ihlal ettiklerini iddia eden Musk, davayı geri çekti. Dava, halel getirmeksizin düşürüldü. Bu anlamda Musk, tekrar dava açma hakkına sahip.

Elon Musk'ın davayı, hakimin OpenAI'ın davayı reddetme talebini inceleyeceği duruşmadan sadece bir gün önce geri çekmesi ise manidar. Davanın geri çekilmesi Elon Musk'In OpenAI karşıtlığının bittiğinin göstergesi değil. Zira Elon Musk, davayı geri çekmeden yalnızca bir gün önce Apple'ın OpenAI'ı işletim sistemi düzeyinde entegre ederse, Apple cihazlarının şirketlerinde yasaklanacağını açıkladı.

Elon Musk neden dava açtı?​


Elon Musk OpenAI'a, OpenAI'ın kurucu ortakları Sam Altman ve Greg Brockman'a ve şirkete bağlı kuruluşlara dava açmıştı. Elon Musk, dava kapsamında bu kişi ve kuruluşların orijinal sözleşme hükümlerini ihlal ettiklerini iddia etti. Musk'ın ifadesine göre; ChatGPT üreticileri, kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun, insanlığa fayda sağlayan yapay zeka geliştirme misyonunu hayata geçirmek yerine, kâr etme peşinde koşuyor. Musk'a göre bu durum, şirketin sözleşme hükümlerini ihlal etmesi anlamına geliyor.

Öte yandan Elon Musk'ın sunduğu şikayet dilekçesinde bahsi geçen Kurucu Anlaşma ek olarak sunulmuyor. Bu bağlamda e-posta yazışmalarının kurucu anlaşma yerine konumlandırıldığı düşünülüyor.

OpenAI'ın yanıtı​


OpenAI ise paylaştığı bir blog gönderisi ile Elon Musk'ın iddialarına yanıt vermişti. OpenAI'ın yanı sıra Greg Brockman, Ilya Sutskever, John Schulman, Sam Altman ve Wojciech Zaremba'nın imzasını taşıyan gönderide Elon Musk'ın geçmişte OpenAI'ı Tesla ile birleştirmek ya da kurumun tüm kontrolünü ele geçirmek istediği belirtiliyor. OpenAI ekibi, Elon Musk ile yazışmalarını kamuya açık bir şekilde paylaşarak iddialarını destekledi. Şirket, bu açıklamalar esnasında Musk ile herhangi bir anlaşma imzalanmadığını da vurgulamıştı.

Geçen yıl kendi yapay zeka şirketi xAI'ı kurarak yapay zeka yarışına katılan Elon Musk'ın davayı geri çekmesi şaşırtıcı. Kim bilir beki de Musk, yakın zamanda 6 milyar dolar yatırım alan xAI'a odaklanmaya karar vermiştir.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.