Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Elon Musk, OpenAI ve Sam Altman'a dava açtı

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Elon Musk dün OpenAI'a, OpenAI'ın kurucu ortakları Sam Altman ve Greg Brockman'a ve şirkete bağlı kuruluşlara dava açtı. Elon Musk, dava kapsamında bu kişi ve kuruluşların orijinal sözleşme hükümlerini ihlal ettiklerini iddia etti. Musk'ın ifadesine göre; ChatGPT üreticileri, kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun insanlığa fayda sağlayan yapay zeka geliştirme misyonunu hayata geçirmek yerine kâr etme peşinde koşuyor. Musk'a göre bu durum, şirketin sözleşme hükümlerini ihlal etmesi anlamına geliyor.

Bu noktada Elon Musk'ın OpenAI'ın ilk destekçilerinden olduğunu hatırlatalım. Musk'ın iddialarına göre, Altman ve Brockman, OpenAI'ın 2015 yılında Google'ın rekabetçi yapısına karşı koymaya odaklanan ve kâr amacı gütmeyen bir girişim olacağını vaadetti. İddialara göre Musk, bu koşulla girişimin kurulmasına ve finanse edilmesine yardımcı olmaya ikna oldu.

Yapılan şikayette yer alan bilgilere göre; Musk, 2016'dan 2020'nin Eylül ayına kadar kâr amacı gütmeyen kuruluşa 44 milyon doların üzerinde bağışta bulundu. Dava dokümanları, Elon Musk'ın ilk birkaç yıl boyunca OpenAI'a en büyük katkıyı yapan kişi olduğunu belirtiyor.

Buna ek olarak Dava dokümanları, OpenAI'ın Microsoft ile şirketin genel yapay zeka (AGI) araştırmasını ticarileştirmeye odaklandığını ve bununla beraber kâr amaçlı bir modele geçtiğini öne sürüyor:

"Ancak gerçekte OpenAI, Inc. dünyanın en büyük teknoloji şirketinin kapalı kaynaklı fiili bir yan kuruluşuna dönüşmüştür: Microsoft. Yeni Yönetim Kurulu altında, insanlığın yararına değil, Microsoft'un kârını maksimize etmek için sadece bir AGI geliştirmekle kalmıyor, aslında bir AGI'yi rafine ediyor."

"Bu, Kurucu Anlaşma'ya açık bir ihanettir."

Dava dosyası, yönetim kurulundaki değişime de dikkat çekiyor. Yönetim kurulu üyeleri aracılığıyla OpenAI'ın kâr etmeye odaklandığı ifade ediliyor.

Davanın mahkemeden talebi, OpenAI'ın yapay genel zeka oluşturduğuna hükmetmesi. Yapay genel zeka, şirketin GPT-4 gibi modellerinin ve geliştirilmekte olan diğer gelişmiş modellerin ötesine geçen bir niteliğe sahip.

Ayrıca mahkemeye sunulan talepler kapsamında; şirketin şu anda özel kazanç için faaliyet gösterdiğinin tespit edilmesi halinde, kamuya yönelik araştırmalarını finanse etmeyi amaçlayan bağışların muhasebesinin ve iade ihtimalinin de gündeme gelmesi söz konusu.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.