Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Elektrikli araç satışları düşüyor mu?

• Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
2024'e zor bir başlangıç yapan Tesla, yıllık satışlarında düşüş ve üretim ile lojistik sorunlarla mücadele ediyor. Şirket, 2024'ün ilk çeyreğinde 386 bin 810 araç teslim etti. Bu da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.5'lik bir düşüş anlamına geliyor. Üretim tarafında ise şirket, 2024'ün aynı döneminde 433 bin 371 araç üretti. Bu da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.7'lik bir düşüş demek.

Tesla'nın satışlarının düşüşünün sebepleri arasında, şirketin Fremont fabrikasında güncellenmiş Model 3 üretiminin henüz erken aşamalarında olması ve Kızıldeniz'deki isyan ile Berlin fabrikasındaki yangın gibi olaylar nedeniyle yaşanan sevkiyat gecikmeleri yer alıyor.

2023'ün ilk çeyreğinde Tesla, 440 bin 808 araç üretirken 422 bin 875 aracı müşterilere ulaştırdı. Şirket, aynı yılın dördüncü çeyreğinde ise 494 bin 989 araç üretti ve bununla birlikte 484 bin 507 aracı teslim etti.

Tesla, elektrikli araç (EV) pazarındaki artan rekabetle karşı karşıya. ABD'deki EV satışları, 2023'ün üçüncü çeyreğinde yüzde 50 ve dördüncü çeyreğinde yüzde 40 artış gösterse de Tesla'nın yaşadığı zorluklar, genel elektrikli araç pazarında büyümenin yavaşladığının bir işareti olarak kabul ediliyor.

Bir taraftan diğer otomobil üreticileri de elektrikli araçlarını piyasaya sürüyor. Tesla'nın fiyat indirimleri bu rekabetle başa çıkmak için bir adım olarak değerlendiriliyor. Ford Mustang Mach-E'nin fiyatını şubat ayında 8 bin dolara kadar indirdi. General Motors ise Chevy Equinox'un fiyatını 7 bin 500 dolarlık bir vergi indirimi sonrasında 35 bin dolardan az olacak şekilde belirledi.

Kaynak : Webrazzi

Reklam

AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.