Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

ECB Başkanı Lagarde CBDC’leri Övdü!

E

elif tanriverdi

Misafir
Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde; kripto paralar hakkında olumsuz yorumlar yapmaya devam ediyor. Amerika’daki ünlü televizyon programına Lagarde, kriptoların para olmadığını ve yüksek derecede spekülatif varlıklar olduğunu söyledi. Ayrıca ECB başkanı, sabitkoin’lerin kesinlikle denetlenmesi gerektiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde katıldığı programda David Rubenstein’ın sorularını yanıtladı. Kripto paralardan, sabitkoin’lere, kadın ayrımcılığından pandemiye kadar birçok konuya değindi. Lagarde, kripto varlıkların kesinlikle para olmadığını şu sözlerle ifade etti;Kripto denen varlıklar para değildir. Nokta. Yüksek derecede spekülatif varlıklardır. Kendilerini para olarak tanımlasalar da değillerdir. İki çeşit kripto bulunuyor. Bir tarafta, şüphe duyulacak ve duruma göre enerji harcaması yüksek olan kriptolar var, diğer tarafta ise sabitkoin’ler…

Sabitkoin’ler de hızla çoğalmaya başladılar. Bazı teknoloji şirketleri de bu koinleri daha da ön plana çıkarmaya çalışıyor. Bunları başka tür hayvan olarak görebiliriz. Regüle edilmeleri ve denetlenmeleri gerekiyor. Kendilerini nasıl tanıtırlarsa tanıtsınlar içinde bulundukları, kullanıldıkları işe bakılmaksızın kontrol edilmeleri gerekiyor.

Bir de tüm bunların üzerinde merkez bankaları var. Tamamen müşterilerin talepleri üzerine hareket eden, merkez bankası paralarının ve hatta bankanın içinde bulunduğumuz yüzyıla uyum göstermesini sağlayacak kurumlardan bahsediyoruz. Bu nedenle şu anda CBDC dediğimiz merkez bankası dijital paralarını öne sürmeye hazırlanıyoruz. Yani kağıt para elinde tutmak istemeyenler bu paraları kullanabilecekler. Aynı şeyi tutacak insanlar ama dijital formda olacak. Hem kağıt para olacak hem de dijital para. İsteyen istediğini kullanacak. Seçim insanların olacak.” dedi.

Kaynak : Kripto Blogu
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.