Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Bilgi Domain Nasıl Alınır? 4 Adımda Domain Kaydet

İçerik bilgilendirme amaçlıdır.
A

Aysu

Misafir
Bir domain kaydetmek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Bir web sitesi oluşturmanın bir parçası ve aslında ilk adımı benzersiz olması gereken bir alan adı satın almaktır. Alan adı tescil etmek için gerekli adımlara birlikte göz atalım.

1)Alan adı Kayıt Şirketini Seçin​


Türkiye’de birçok domain kayıt şirketi bulunmaktadır. webhosting.info adlı uluslararası araştırma şirketi tarafından Türkiye’nin En Büyük Alan Adı ve Web Hosting Firması olarak gösterilen TURKTICARET.Net, dünya hosting pazarında faaliyet gösteren 60.000’den fazla firma arasında da ilk 150 firma arasında yer almaktadır. Alan adı kayıtları, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu olan ICANN tarafından akreditasyon sahibi olan Turkticaret gibi alan adı kayıt şirketleri (domain name registrar) aracılığıyla yapabilirsiniz.

domain nasıl alınır 4 adımda domain kaydet 1


2)Uygun Bir Alan Adı Bulun​


Bir kayıt şirketine karar verdiğinizde, bazı isim fikirleri için beyin fırtınası yapmak isteyeceksiniz. Alan adınız, web sitenizin URL’inde tanımlayıcı bir işaret olarak kullanılacaktır, bu nedenle akılda kalıcı ve ayırt edici olması gerekir. Web sitenizde sunacağınız içeriklerle ilgili bir alan adı ve ya bir e-ticaret sitesi kuracaksanız markanızın adının geçeceği bir alan adı kaydedebilirsiniz.

3)Kişisel Bilgilerinizi Koruyun​


Bir alan adını kaydettiğinizde, alan adı yetkili bilgileriniz kaydedilecektir. Bu, herkesin adınızı, adresinizi, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi görebileceği anlamına gelir.

Bu bilgileri gizlemek için, bir tür “gizli whois” korumasına ihtiyacınız olacaktır. Gizli whois sayesinde alan adının sahibi olarak bilgileriniz gözükmeyecektir. Gizli WhoIs Turkticaret.net’ten domain alanlara ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Genel üst seviye alan adı (Generic Top Level Domain) olarak bilinen gTLD alan adı uzantısı, ülke farketmeden tüm internet kullanıcıları tarafından alınabilen genel alan adı uzantılarıdır. En yaygın kullanılan gTLD domain türleri; .com, .co, .net, .org, .gov, .info ve .name gibi alan adı uzantılarıdır.

domain nasıl alınır 4 adımda domain kaydet 2


4)Domain Kaydınızı Zamanında Yenileyin​


Bu noktada, kayıtlı ve kullanıma hazır bir alan adınız olacak. Bununla birlikte, kaydınız yalnızca seçtiğiniz zaman aralığı için geçerlidir. Yani domaininizi 1-10 yıl arası tescil edebilmektesiniz. Seçtiğiniz yılın sona ermesinden sonra, kullanmaya devam etmek için alan adınızı yenilemeniz gerekecektir.

Bunun üstesinden gelmenin en iyi yolu, otomatik yenilemeleri ayarlamaktır. Aslında, genellikle varsayılan olarak ayarlandığını göreceksiniz. Alan adı yenilemesini unutmak sizlere ve ya web sitenize sıkıntılar yaratabilir. Tüm alan adlarınızı otomatik olarak yenilemek istemezseniz, kayıt şirketinizin yenilemeleri yönetmesine izin vererek kendinizi olası bir sıkıntıdan kurtarmış olursunuz.

domain nasıl alınır 4 adımda domain kaydet 3

5)Uygun Fiyatlı Alan Adı Kaydedin​


Elbette, önceki adımların tümü için alan adınızı satın almak ve korumak için ödeme yapmaya da hazır olmalısınız. Bununla birlikte en uygun fiyatlı alan adı için ICANN üyesi olan, stratejik ortaklıklarıyla ön plana çıkan Turkticaret.net’in bireysel ve kurumsal üyeler için özel olarak sunduğu fırsatları www.turkticaret.net sitesinden detaylıca inceleyebilirsiniz.

Kaynak : TurkTicaret
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.