Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

com.tr Uzantılı Domain Nasıl Alınır? Adım Adım Rehber

• Konbuyu başlatan Damla
  • Başlangıç tarihi
D

Damla

Misafir
Bir işletmeyi dijital dünyada başarılı bir şekilde temsil etmek için güçlü bir online kimlik oluşturmak gereklidir. Türkiye’de faaliyet gösteren firmalar için com.tr uzantılı domain alarak markalarını internet üzerinde daha güvenilir ve yerel bir kimlik ile temsil edebilirler. Bu yazıda, com.tr domainin ne olduğunu, alma sürecini, gerekli belgeleri, adım adım kayıt sürecini ve yaygın karşılaşılan sorunları inceleyeceğiz.

com.tr Uzantılı Domain Nasıl Alınır Adım Adım Rehber

com.tr Uzantılı Domain Nedir?​

İnternette bir web sitesi açarken, sitenizi tanımlayan ve erişimi sağlayan adreslere “domain” adı verilir. com.tr uzantılı domainler, Türkiye’ye özgü alan adlarıdır ve genellikle Türk firmaları tarafından tercih edilir. .com uzantıs, evrensel bir uzantıdır. com.tr ise, Türkiye’de yerleşik veya Türkiye’de ticari faaliyet gösteren firmaların alan adı alabilmesi için kullanılır. Kısaca, comtr uzantısı işletmenizin Türkiye pazarındaki varlığını simgeler ve yerel kullanıcılar üzerinde güvenilirlik sağlar.

com.tr Domain Alma Sürecinin Önemi​

com tr uzantılı bir domain almanın önemi büyüktür. Türkiye’de bir firma ya da girişimci olarak faaliyet gösteriyorsanız, com tr uzantısına sahip olmak size pek çok avantaj sağlar:

1. Yerel Güvenilirlik: Kullanıcılar, comtr uzantısına sahip sitelere daha fazla güvenme eğilimindedir çünkü bu alan adı yerel bir ticari faaliyet izlenimi verir.
  2. SEO Avantajı: Uzantı, yerel aramalarda sıralamanızı artırabilir ve yerel müşterilere ulaşmanızı kolaylaştırır.
  3. Marka Koruması: Türkiye’deki faaliyet gösteren bir işletme olarak, com.tr uzantısı alarak markanızı çevrimiçi dünyada da koruma altına almış olursunuz.

Bu sebeple com.tr domain almak, dijital kimliğiniz için büyük bir yatırımdır.

Gerekli Belgeler ve Şartlar​

com.tr uzantılı domain almak için eskiden istenen belgeler artık zorunlu değil. Bu durum, Türkiye’nin domain yönetim politikalarında yapılan önemli bir değişiklikten kaynaklanıyor. Geçmişte, com.tr uzantılı bir alan adı almak isteyen firmalar ve bireyler, çeşitli belgeler sunmak zorundaydı. Bu belgeler arasında marka tescil belgesi, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi ve vergi levhası gibi dokümanlar bulunuyordu. Fakat yeni gelen düzenlemelerle birlikte belge gereksinimi ortadan kaldırılmıştır.

Güncel Domain Kayıt Süreci​

2022 yılında yapılan düzenlemelerle, com.tr uzantılı domain alımları, klasik .com domain alımlarıyla benzer bir hale geldi. Artık, comtr uzantılı bir domain almak için belgeler hazırlamak yerine, doğrudan bir alan adı sağlayıcısı üzerinden başvuru yapılabilir. Başvuru sürecinde herhangi bir belge yüklenmesine gerek kalmadan, tıpkı diğer uluslararası alan adı uzantıları (.com, .net, .org vb.) gibi bir domain satın alınabilir.

Domain Kayıt Süreci Adım Adım​

Domain kaydını Turkticaret.Net gibi güvenilir sağlayacılar üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşte adım adım nasıl yapılacağı:

1. Turkticaret.Net’e giriş yapın: İlk olarak Turkticaret.Net web sitesine girin ve bir hesap oluşturun. Eğer bir hesabınız mevcut ise, giriş yapın.
  2. Hemen Domain sorgulama yapın: Ana sayfada yer alan “Domain Sorgulama” bölümüne tıklayın. Burada tescil etmek istediğiniz comtr uzantılı alan adını girin. Domain’in müsait olup olmadığını kontrol edin.
  3. Müsaitse, sepete ekleyin: Eğer domain müsaitse, hemen sepete ekleyin. Turkticaret.Net, bu aşamada size domain fiyatlarını da gösterecektir.
  4. Ödeme işlemi: Eklediğiniz alan adı için ödeme işlemini gerçekleştirin. Kredi kartı, havale veya diğer ödeme yöntemlerinden birini seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.
  5. Tescil tamamlandı: Ödeme işlemi ardından alan adı kaydınız başarıyla tamamlanır. Artık com.tr uzantılı domaininiz aktif hale gelir ve web sitenizi yayına hazırlayabilirsiniz.

Yaygın Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri​

1. İstediğiniz Domainin Alınmış Olması: comtr uzantılı popüler alan adları genellikle alınmış olabilir. Bu durumda, alternatif isimler deneyebilir veya mevcut domainin farklı varyasyonlarını kullanabilirsiniz. Örneğin, şirket adınızı kısaltarak veya sektöre özgü bir kelime ekleyerek yeni bir domain oluşturabilirsiniz. Alternatif alan adı uzantıları (.net.tr, .org.tr) da değerlendirilmesi gereken alan adı uzantıları arasında yer alabilir.
  2. DNS Yönlendirme Problemleri: Domain kaydettikten sonra DNS ayarlarını doğru yapmanız, sitenizin düzgün çalışması için önemlidir. Yanlış yapılan yönlendirme işlemleri sonucunda web siteniz erişilemez hale gelebilir. Turkticaret.Net bu konuda kullanıcılarına rehberlik sunar. DNS ayarlarınızı doğru yapılandırdığınızdan emin olmak için Turkticaret.Net destek ekibiyle iletişime geçebilir ya da adım adım yönlendirme kılavuzunu takip edebilirsiniz.
  3. Domain Yenileme Unutulursa: Domain kayıt süresi genellikle bir yıl ile sınırlıdır ve süresi dolduğunda yenilenmesi gerekir. Eğer domain yenileme işlemi yapmazsanız, domain boşa düşebilir ve başka biri tarafından tescil edilebilir duruma gelir. Bunu önlemek için Turkticaret.Net, domaininizin yenileme zamanı yaklaştığında e-posta ile hatırlatmalar gönderir. Ayrıca, otomatik yenileme seçeneğini kullanarak domaininizi sürekli güncel tutabilirsiniz.
  4. Ödeme Sorunları: Domain kayıt işlemi sırasında ödeme yaparken kredi kartı hatası veya banka transferiyle ilgili gecikmeler yaşanabilir. Bu durumda, farklı bir ödeme yöntemi deneyebilir veya ödeme bilgilerinizin doğru olduğundan emin olabilirsiniz. Turkticaret.Net’in müşteri hizmetleri bu tip ödeme sorunlarına hızlı çözüm sunarak işlem takibini sağlar.

com.tr Uzantılı Domainin Avantajları​

comtr uzantısının birçok avantajı vardır. Bunlar arasında öne çıkanlar:

• Yerel SEO avantajı: Özellikle Türkiye’deki kullanıcılar için yapılan arama sonuçlarında daha ön planda yer almanıza yardımcı olabilir. Google gibi arama motorları, yerel uzantıları belirli ülkelerdeki arama sonuçlarında öne çıkarır.
  • Güvenilirlik: Kullanıcılar nezdinde daha güvenilir bir izlenim yaratır. Bu, özellikle online alışveriş ve hizmet sektörlerinde önemlidir.
  • Marka değeri: Markanızın Türkiye’de yerleşik ve ciddi bir işletme olduğunu vurgular. Müşterilerinize daha fazla güven verebilirsiniz.
  • Hızlı ve kolay erişim: Artık belge gerekmemesi sayesinde domain alma süreci hızlanmış durumda. Bu da işletmelerin dijital dünyaya daha hızlı adım atmasını sağlar.

.com.tr Alan Adı Uzantısı Kullanan Markalar​

.com.tr alan adı uzantısını kullanan birçok ünlü marka tarafından kullanılmaktadır. İşte bazı ünlü markalar:

• turkcell.com.tr – Türkiye’nin önde gelen telekomünikasyon firması.
  • turktelekom.com.tr – Türkiye’nin en büyük iletişim ve teknoloji şirketlerinden biri.
  • arcelik.com.tr – Arçelik, beyaz eşya ve elektronik ürünler üreten bir Türk firması.
  • migros.com.tr – Türkiye’nin en büyük perakende zincirlerinden biri olan Migros’un resmi sitesi.
  • beko.com.tr – Beyaz eşya üreticisi Beko’nun Türkiye web sitesi.
  • garanti.com.tr – Garanti BBVA Bankası’nın web sitesi.

Sonuç​

comtr uzantılı domain almak, özellikle Türkiye pazarında faaliyet gösteren işletmeler için büyük bir avantajdır. Turkticaret.Net gibi güvenilir platformlar üzerinden bu süreci kolayca tamamlayabilir ve marka değerinizi artırabilirsiniz. Artık belge gerekmemesiyle birlikte, comtr uzantısına sahip olmanız daha da kolay hale geldi. Bu domaini alarak dijital dünyada daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

com.tr Uzantılı Domain Nasıl Alınır? Adım Adım Rehber yazısı ilk önce Turkticaret.Net Blog üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : TurkTicaret