Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Clubhouse'a konuşmaları kaydetme özelliği geliyor

T

Tuğçe İçözü

Misafir
Pandemi döneminde yıldızı parlayan Clubhouse, aşılanmanın yaygınlaşması ve karantina süreçlerinin bitmesiyle Türkiye'deki süksesini kaybetti. Andressen Horowitz gibi yatırımcıların desteklediği şirket, kendini güncellemeye devam ediyor.

Bu kapsamda Clubhouse, Ekim ayından itibaren "Replays" özelliğini yayına alacağını duyurdu. Yeni özellik sayesinde kullanıcılar bir odada gerçekleşen oturumu kayıt altına alabilecek, profillerine ya da kulübe kaydedebilecek veya cihazlarına indirebilecek.

Bu arada odada gerçekleşen konuşmaların herkes tarafından kaydedilemeyeceğini belirtelim. Özellike yalnızca içerik üreticiler ve moderatörlerin kullanımına açık olacak. Odalarda kaydetme seçeneği ise tasarıma eklenen bir düğme üzerinden açılıp kapatılabilecek. Kayıt özelliğinin yalnızca herkese açık odalarda kullanılabildiğini de ekleyelim.

Ses Klipleri​


✨ lots of new news in this video ✨

✂ CLIPS is in beta
🔎 SEARCH rolling out now
▶️ REPLAYS coming soon

and stay tuned for our entire eng & design team moving to LA to formally pursue voice acting pic.twitter.com/bUTabb9TDO

— Clubhouse (@Clubhouse) September 30, 2021Replays ile odadaki sohbetlerin tamamen kaydedilmesinin yanı sıra 30 saniyelik paylaşılabilir ses kliplerinin oluşturulması da mümkün. Bugünden itibaren beta sürümü ile karşımıza çıkacak olan özellik ses kliplerini Instagram, Twitter, Facebook, iMessage veya WhatsApp'ta paylaşmanızı sağlayacak.

Tahminimce bu klipler odaları tanıtmakta ve kullanıcıları kaydedilen içeriklere çekmekte önemli bir rol oynayacak.

Genişletilmiş arama özellikleri​Yeni güncellemeler kapsamında Clubhouse, genişletilmiş arama (Universal Search) özelliğini de platforma ekledi. Böylece arkadaşlarınızı, ilgi alanlarınıza hitap eden yeni kulüpleri ve etkinlikleri çok daha kolay bir şekilde bulabileceksiniz.

Genişletilmiş arama özelliği iOS ve Android sürümlerinde bugünden itibaren yer almaya başlıyor. Özellik ilk olarak keşfet sekmesinde kendini gösterecek. Sonrasında ise hallway kısmına taşınacak.

Spatial Audio Android'e geliyor​


Hear ye, hear ye 🔊 spAAaAaAatial audio on Clubhouse!

It's like surround sound, but w/ your own headphones. A more vibrant, human experience! Plus makes it much easier to tell who's talking.

thanks to @juberti for this one 👏 rolling out now on iOS, Android coming soon! pic.twitter.com/Zit6F9ijRK

— Clubhouse (@Clubhouse) August 29, 2021Clubhouse iOS kullanıcıları için Ağustos ayında surround ses benzeri spatial audio'yu yayına aldığını duyurmuştu Yeni güncelleme kapsamında bu özellik, Android kullanıcılarının da ilgisine sunuluyor.

Bu yeni özelliklerin, Clubhouse'un yarattığı başarıyı sürdürmesinde ne kadar etkin olacağını hep birlikte izleyip göreceğiz. Clubhouse'un kullanıcı tabanından rol çalmaya yeltenen LinkedIn, Discord ve Facebook sosyal ağlar, henüz tam olarak başarıya ulaşmış değil. Ancak Twitter Spaces ve 240 bin indirmeye ulaşan Spotify Greenroom'un Clubhouse ile ciddi bir rekabete girdiğini söylemek mümkün.

Kaynak : Webrazzi
 
Benzer konular Forum Tarih
T Teknoloji Haberleri 0 163

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.