Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Ceren Tokatlı: "Kadınların teknolojinin erkek egemen ve zor bir sektör olduğu ön yargısından kurtulmaları lazım"

• Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Ceren Tokatlı, ihracat, ithalat yapanlara ve yurt dışına Amazon, Etsy gibi pazar yerlerinde ürün satanlara lojistik teklifi bulma, satın alma ve yönetme hizmeti veren Navlungo'yu kuran girişimcilerden biri. Aslında bir endüstri mühendisl olan girişimci bölümü isteyerek ve severek okuduğunu söylüyor. Okul döneminde yaptığı uzun dönemli stajlar da bu noktada kariyer hedefini oluşturmasında bana rol gösterdiğini belirtiyor.

Cesaretli, sabırlı ve kendine güvenen...​

Kariyerine ilaç sektöründe başlayan Tokatlı, bu sektörde üç yıl çalıştıktan sonra iş hayatına Koç Holding bünyesinde devam etmiş. Pozitif ayrımcılığı, kurum kültürü olarak benimseyen bir ekipte çalışma fırsatı bulduğunu kaydediyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Çalıştığım dönemde, dünyanın her yerinde insanlar cinsiyet eşitliği fikrini anlayan ve destekleyen HeForShe dayanışma hareketi gibi “Kadının Güçlenmesi İlkeleri” doğrultusunda kurum kültürünü geliştiren bir ortamda olduğum için cinsiyet ayrımının aksine bunu her ortamda ve fırsatta aksini savunan kurumsal hayatım oldu. Bu hareket cinsiyet ayrımcılığının sadece kadınları ilgilendiren bir sorun olmadığını, bir insan hakları sorunu olduğunu ifade eden, cinsiyet eşitliği için cesur, görünür ve birleşmiş bir kuvvet oluşturmak amacıyla kadınlarla dayanışma içinde birlikte durmak üzere tüm erkeklere ve her cinsten insana çağrı amacıyla organize edilmiş bir hareketti. Birlikte çalıştığım insanlar kişiden bağımsız aslında teknik beceri ve başarıya önem verdikleri için bir kadın olarak iletişimimizde hiçbir ayrımcılık yaşamadım.Genelde şeffaf olarak, sadece kişinin iş yaşamındaki bilgi beceri performansına bakılıp o şekilde kararlar alındığına tanık olduğum için çalıştığım kurumlarda böyle bir yaklaşıma denk gelmedim."

Kadın girişimcilerin özelliklerine baktığımda cesaretli, sabırlı ve kendine güvenen olmaları sebebiyle öne çıktığını düşünen Tokatlı, "Özellikle hırslı ve mücadeleci yapımız ile kendimize zor hedefler belirleyerek girişimci olarak çok büyük başarılara imza atacağımıza inanıyorum. İş hayatında, kadınlar olarak ev ile ilgili sorumluklarımız daha fazla olmasından dolayı daha yorgun ve yoğun olsak bile bu bizim için erişilmez zor hedeflere ulaşmada dezavantajımız değil avantajımız olduğuna inanmaktayım" diye konuşuyor.

Kadınlara karşı önyargının girişim dünyasında ilerleyen zamanlarda daha çok fark edileceğine inanıyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Dünya'da kadın girişimcilerin üye olduğu WEconnect,FCEM, ITC/SheTrades, WeGate, Startup Delta aktif gruplara üye olarak ve TİM Kadın Konseyi çalışmalarına da bakarak kadınlar olarak neler başarabileceğimizi somut örneklerle görüyoruz.Yatırımcılar, kadın girişimcilere karşı önyargıya sahip mi?Şimdiye kadar çok fazla yatırımcı görüşmesinde bulundum, ayrımcılığın aksine kadın girişimcinin olduğu startup’ların yatırımcı nezdinde daha dikkat çektiğini ve önem gördüğünü bizzat yaşamış durumdayım."

Ceren Tokatlı, özellikle son yıllarda, teknoloji alanında kadınların başarılarını arttığını görüyor ve teknoloji alanında kadınlara daha fazla imkan sağlanması gerektiğini düşünüyor. Kadınların gelecek süreçte, yalnızca teknoloji sektöründe değil, hayatın içinde daha etkin konuma geleceğine inanıyor. Bu noktada öncelikle bakış açılarından teknolojinin erkek egemen ve zor bir sektör olduğu ön yargısını çıkarmaları gerektiğini söylüyor ve sözlerine şöyle son veriyor: "Bunun yanında yaratıcılıklarını en üst düzeyde gösterebilecekleri bir sektör olduğu için çok başarılı bir kariyere sahip olabileceklerine inanmalarını ve bu doğrultuda daha cesur olmalarını öneririm. Teknoloji sektörü değişimin ve gelişimin çok hızlı yaşandığı bir sektör. Yaratıcılığın en büyük silah olduğu bu sektörde, her alana dokunabilecek yararlı işler çıkarabileceğini düşünmekteyim. Bu sektörün, insanların gereksinimlerini ve isteklerini karşılamak üzere çevreyi olumlu yönde değiştiren, geliştirebilen etkisi olduğundan herkesin teknoloji sektörünün illa ki bir kısmında da olsa yer alacağını düşünüyorum."

Kadınlar Anlatıyor yazı dizisinin diğer söyleşilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Webrazzi

Reklam

AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.