Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Bosch, otonom sürüş teknolojisi şirketi WeRide'a stratejik yatırım yaptığını duyurdu

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Otomotiv tedarikçisi Bosch, 4'üncü seviye otonom sürüş teknolojisi şirketi WeRide'a stratejik yatırım yaptığını duyurdu. Anlaşmanın finansal detayları açıklanmadı. Buna göre iki şirket, güçlerini birleştirerek otonom sürüş yazılımları geliştirecek.

2017 yılında Qing Lu, Tony Han ve Yan Li tarafından kurulan WeRide da dikkat çeken şirketler arasında yer alıyor. 2019 yılında Çin'de sürücüsüz araçları test etmek için onay aldı. İki sene önce Çin merkezli otobüs üreticisi Yutong tarafından 200 milyon dolar yapıldı. WeRide, sürücüsüz arabasını Çin'in Guangzhou kentinde test ediyor.

Yatırımlar dikkat çekiyor​


Aralık 2019'dan beri otonom teknolojiler üzerine çalışan Bosch için bu oldukça önemli bir anlaşma. Bilindiği üzere Bosch, Mercedes-Benz ile internet üzerinden otonom araç çağırma servisi için San José pilot projesini başlatmıştı. Otonom S-Sınıfı araçları, Mercedes-Benz ve Bosch'un sürüş sistemlerini ve yazılımını kullandı. Ortaklık kapsamında, Bosch şehiriçi ulaşımda kullanılacak olan otonom araçların bileşenlerini hem geliştirecek hem de üreteceğini açıkladı. Daimler Mobility AG filo platformu ise ürettiği araç paylaşım uygulaması ile projeye dahil oldu.

Bosch bu alana yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Hatta bir ay önce otonom araç teknolojisi geliştiren Five'ı satın aldığını duyurmuştu. Yapılan duyuruda bu anlaşmanın finansal değerleri açıklanmamıştı Ancak satın almanın amacının otonom araç sektöründe "Avrupa yapım teknoloji" sunmak olduğu belirtilmişti.

Otonom sürüş teknolojisinde faaliyet gösteren ve yatırım alan şirketlerden biri de Wayve... Bu yılın başında Eclipse Ventures'ın liderliğinde 200 milyon dolar yatırım almıştı. Seri B yatırım turunda D1 Capital Partners, Baillie Gifford, Moore Strategic Ventures, Linse Capital, Microsoft, Virgin, Compound ve Balderton Capital yer almıştı. Şirketin toplam yatırım bedeli, 258 milyon dolara çıkmıştı. Yeni yatırım, şirketin Ar-Ge çalışmalarında kullanılacağı açıklanmıştı.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.