Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Bitcoin’in Yasal Olmasıyla El Salvador Turizm Gelirinde Artış

  • Konbuyu başlatan Aylin Canel
  • Başlangıç tarihi
A

Aylin Canel

Misafir
Bitcoin-in Yasal Olmasıyla El Salvador Turizm Gelirinde Artış

El Salvador Turizm Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre; ülkede turizm yüzde 30’dan fazla büyüme gösterdi. Yatırımcıların ülkeye olan ilgisi de arttı.

El Salvador Bitcoin ve Blockchain konularında önemli adımlar atarak Bitcoin’i yasallaştıran ve ödeme aracı olarak kullandıran ilk ülkedir.

Ülkenin Turizm Bakanlığı yaptığı açıklamada; Blockchain teknolojisinin yaygın kullanımının ülkedeki iş fırsatlarını artırdığından ve dünyanın her yerinden iş turizmi gelirleri elde etmeye başlandığından bahsetmekte.

El Salvador Ekonomisinde Büyüme​


El Salvador hükümeti, Eylül 2021’de Bitcoin’i ülke genelinde yasallaştırmış ve Bitcoin’i ABD doları ile birlikte ülkenin yasal para birimi haline getirmişti.

Pazartesi günü (21.02.2022) hükümetin web sitesi üzerinden yaptığı duyuruda; ülkede inovasyon fırsatlarının ve finansal özgürlüklerin arttığından bahsediliyor. Bu avantajlar El Salvador’da canlılığa sebep olmuş.

El Salvador Turizm Bakanı Morena Valdez, konuya ilişkin şunları ifade ediyor;

“Bitcoin’in yasallaşması sektöre fayda sağladı. İnsanlar Bitcoin’in, ödeme sistemlerinde nasıl işlediğini görmek için bile ülkemize geliyor. Yatırımcılar ise iş fırsatları için girişimlerde bulunuyorlar. Kasım ve aralık aylarına baktığımızda, turizm gelirlerimizin yüzde 30’dan fazla arttığını görüyoruz.”

Kasım ve aralık aylarında ülkeye 1,1 milyon ziyaretçi bekleniyordu. Ancak yapılan açıklamaya göre ziyaretçi sayısı 1,4 milyonu geçmiş. Gelen turistlerin yüzde 60’ı ise ABD vatandaşı.
Yatırımcıların Gözü El Salvador’da​


Hükümetin yaptığı duyuruya göre; kripto para kullanımı ülkedeki iş fırsatlarını da artırdı. Dünyanın her yerinden para kazanmak isteyen yatırımcılar, gözlerini El Salvador’a çevirmiş durumda.

El Salvador Başkan’ı Nayib Bukele attığı tweet ile ülkenin gayri safi milli hasılası (GSMH) ilk kez çift haneli oranda büyümüş. Bukele bunun Bitcoin ile yakından ilgili olduğunu düşünüyor.


El Salvador’s GDP grew 10.3% in 2021.

And now its exports (a main driver of economic growth) grew 13% this January, compared to January 2021.

Are we looking at another double digit GDP growth this year?

By the way, El Salvador never had a double digit GDP growth before 2021. https://t.co/f9yMkPpLNJ

— Nayib Bukele
🇸🇻
(@nayibbukele) February 19, 2022


Bizi Telegram’dan Takip Edin!Bitcoin’in Yasal Olmasıyla El Salvador Turizm Gelirinde Artış yazısı ilk önce Türkiye'nin Kripto Blogu | En Güncel Kripto Para Haberleri üzerinde ortaya çıktı.

Kaynak : Kripto Blogu
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.