Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Bill Gates ve AB, temiz teknolojiyi ve sürdürülebilir enerjileri desteklemek için 1 milyar dolarlık ortaklık kuruyor

G

Gözde Ulukan

Misafir
AB Komisyonu, temiz teknolojilere yapılan yatırımları artırmak için Bill Gates'in 2015 yılında hayata geçirdiği Breakthrough Energy ile yeni bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu ortaklık ile karbondioksit emisyonlarının önemli ölçüde azaltılması, büyük ölçekli, ticari olarak uygulanabilir temiz teknolojiler inşa etmek için 2022 ile 2026 arasında 1 milyar dolara kadar yeni yatırımlar yapılması planlanıyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Europe Green Deal ile Avrupa'nın, 2050 yılına kadar ilk iklim nötr kıta olmak istediğini; ayrıca Avrupa'nın iklim inovasyonunun kıtası olmak için büyük bir fırsata sahip olduğunu belirtiyor. Ursula von der Leyen, Avrupa Komisyonu'nun önümüzdeki on yıl içinde yeni ve dönüşen endüstrilere büyük yatırımları seferber edeceğini; bu nedenle Breakthrough Energy ile güçlerini birleştirmekten memnuniyet duyduklarını söylüyor. Ortaklığın, AB işletmelerini ve yenilikçileri emisyonun faydalarından yararlanmaları için destekleyeceğini ve yarının işlerini yaratacağını da sözlerine ekliyor.

With the #EUGreenDeal, Europe can become the continent of climate innovation.

Glad to invest with @BillGates and @Breakthrough Energy in next generation climate technologies.

So the EU industry can reap the benefits of the green transition and create the jobs of tomorrow. pic.twitter.com/qRUITpzl8H

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 2, 2021AB projesi başlangıçta dört sektöre odaklanacak. Bunlar hidrojen, sürdürülebilir havacılık yakıtları, uzun süreli enerji depolamayı içeriyor. Ortaklık, sera gazı emisyonlarını azaltma potansiyeli kabul edilen ancak şu anda ölçeklenemeyecek ve fosil yakıt bazlı yerleşik teknolojilerle rekabet edemeyecek kadar pahalı olan teknolojileri odağına alacak.

Bill Gates konuyla ilgili olarak, global ekonominin karbondan arındırılmasının dünyanın şimdiye kadar gördüğü inovasyon için en büyük fırsat olduğunu; Avrupa'nın bu konuda kritik bir rol oynayacağını söyledi.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.