Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forum'a kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Backlink Nedir? Backlink Etiketleri ve Kullanım Amaçları Nelerdir?

Ruşen

Moderator
Yönetici
Katılım
15 May 2021
Mesajlar
151
Webmaster Sohbet kategorimizin Backlink alt forumu oluşturuldu ancak henüz ilk konu açılmamış. Konu açayım da forumda bir aktivite olsun istediğim için 20 dakikadır, Backlink nedir diye arama yapıp bir çok siteyi inceledim. En anlaşılabilir olduğunu gördüğün backlink ile ilgili konuyu paylaşmak istedim. Umarım mantıklı bir hareket yapmışımdır. 🤷‍♀️

Backlink Nedir ve Nasıl Alınır?​

Backlinkler başka sitelerden web sitenize yönlendirilen bağlantılardır. Ayrıca backlinkler inbound link olarak da bilinir. Backlinklerin sayısı, web sitenizin popülaritesinin veya öneminin bir göstergesidir. Peki ya Backlink ne işe yarar? Backlinkler SEO için önemlidir, çünkü bazı arama motorları, özellikle Google çok sayıda kaliteli geri dönüşe sahip web sitelerine daha fazla kredi verir ve bu web sitelerini bir ama sorgusu için kendi sonuç sayfalarında diğerlerinden daha alakalı görür.

Arama motorları bir web sitenin bir anahtar kelimeyle alaka düzeyini hesapladığında, söz konusu web siteye gelen kaliteli bağlantıların sayısını dikkate alır. Dolayısıyla, sadece gelen linkleri almaktan memnun olmamalıyız, önemli olan gelen linkin ne kadar kalite olduğudur.

Web sitenize gelen zararlı backlinkleri engellemek için Google Disavow Aracı hakkında detaylı bilgi alın!

Backlinkler ile ilgili bilmeniz gereken bazı terimler;

  • Nofollow Link: Bir web sitesi başka bir siteye bağlanırken rel=”nofollow” etiketiyle bağlandığında oluşan backlinklerdir. Arama motorları tarafından takip edilmeyen backlinkler, bağlanan sitelere bir katkıda bulunmadıkları için sayfanın sıralamasıyla ilgili olarak yararlı değildir. Ancak Google 1 Mart 2020 itibariyle nofollow link kullanımının SEO ya olan etkisini değiştireceğini açıkladı.
  • Dofollow Link: Etikette aksi belirtilmediği sürece varsayılan olarak, eklediğiniz tüm bağlantılar dofollow olarak gelir ve etikete ekstra birşey yazmanıza gerek olmayan yararlı Backlinklerdir.
  • Linking Root Domains: Benzersiz bir domainden web sitenize gelen backlinklerin sayısını ifade eder. Bir internet sitesi, web sitenize 10 kez backlink verse bile, yalnızca bir backlink, linking root domain olarak kabul edilir.
  • Düşük Kaliteli Bağlantılar:Düşük kaliteli backlinkler, vasat siteler, kopya içerikli siteler, spam siteleri ve hatta p*rno sitelerinden gelen bağlantılardır. Bu tür bağlantılar yarardan çok zarar verir. Backlink satın alırken bu tür sitelere dikkat etmelisiniz.
  • Dahili Bağlantılar: Aynı web sitesi içinde bir sayfadan diğerine giden bağlantılara dahili bağlantılar denir. Web sitenizdeki menü bağlantıları, makale içinden başka bir makaleye gönderilen bağlantılar örnek olarak gösterilebilir.
  • Bağlantı Metni: Köprüler için kullanılan metne bağlantı metni denir. Bağlantı metni, belirli anahtar kelimeler üzerinden link verildiğinde çok iyi çalışır.
 
Son düzenleme:

Reklam