Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Avrupa Birliği, DMA kapsamında Apple, Meta ve Alphabet hakkında soruşturma başlattı

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Avrupa Birliği, Digital Markets Act (Dijital Piyasalar Yasası) kapsamında Apple, Meta ve Alphabet hakkında soruşturma başlattı. Financial Times'ın haberine göre Avrupa Komisyonu, Apple ve Google'ın sahibi Alphabet'in, geliştiricilerin kullanıcıları uygulama mağazalarından yönlendirmelerine izin verip vermediğine ilişkin resmi soruşturmalar başlattığını duyurdu.

Komisyon ayrıca Facebook'un sahibi Meta'nın kişisel verilerin reklam amaçlı kullanımı konusunda kullanıcılara yeterince seçenek sunup sunmadığını da araştıracağını söyledi. Dijital Piyasalar Yasası kapsamında gerçekleşen bu soruşturmalar, şirketlerin cezalar almalarına neden olabilir. Yasaya uymayan şirketler, global cirolarının yüzde 10'una kadar varabilecek ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalabilirler.

Avrupa Birliği'nin iç pazardan sorumlu komisyon üyesi Thierry Breton, teknoloji şirketlerinin DMA'e uyum sağlamak için aldıkları önlemlere rağmen, Alphabet, Apple ve Meta'nın çözümlerinin, Avrupa vatandaşları ve işletmeleri için daha adil ve daha açık bir dijital alan için yükümlülüklerine saygı duymadığını düşündüklerini söyledi.

Digital Markets Act (Dijital Piyasalar Yasası), büyük teknoloji şirketlerini dijital pazarlarda daha fazla rekabet sağlayacak şekilde faaliyetlerinde değişiklik yapmaya zorlamak üzere tasarlanmış bir kurallar çerçevesi oluşturdu.

Komisyon, Alphabet'in arama sonuçlarının, şirketin alışveriş ve uçuş teklifleri gibi kendi hizmetlerinin kendi kendine referans vermesine yol açıp açmadığını araştıracağını da söylerken düzenleyiciler, Apple'ın kullanıcıların farklı tarayıcılar ve arama motorları seçmelerine kolayca izin verip vermediğini de inceliyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.